Autofagija doslovno prevedena znači „samo jedenje“.
Stanice su složene jedinice u tijelu koje sadrže brojne organele ili tzv. „ustroje“. Tako postoji jezgra - „mozak stanice“ (iako postoje i novija istraživanja koja kažu da je st.membrana zapravo „mozak“). Ona sve kontrolira i glavna joj je svrha sinteza genetske molekule DNA, bez koje nema života. Ona kontrolira diobu stanica i ako dođe do mutacije tj. krivog prijepisa genetskih kodova, ona pokušava ispraviti sintezu koliko je moguće. Postoji i npr. mitohondriji – „stanična elektrana“, proizvodi ATP i druge energetske fosfatne moluke. Zatim endoplazm. retikulum, golgijev aparat, ribosom, vezikule, citoskelet itd... I svi oni imaju svoju točno određenu funkciju.
Za autofagiju je bitno znati o organel lizosom. Njegova je funkcija da čisti smeće iz stanice i on ima ulogu „probavnog sustava“ stanice. U lizosomu se nalaze enzimi koji uništavaju složene molekule u stanici, one za koje je prepoznao da im nije tamo mjesto. Ti enzimi ruše molekule toksina i bilokojih štetnih tvari. Osim lizosoma, otkriven je još jedan organel – autofagosomi. On se spoji sa lizosomom. Autofagosomi znaju točno koje molekule i tvari trebaju razgraditi tj. uništiti, dakle djeluju slično kao i lizosomi, samo specifičnije.
Na sanjskoj površini sadrže proteine (NBR1 i p62), koji su povezani s razvojem tumora i neurodegenerativnih bolesti.
Sam proces autofagije se odvija u autofagosomima. Tu strategiju su razvile još stanice kvasca za preživljavanje u teškim uvjetima, a tijekom evolucije proces se razvio u „smočišćenje“.
Cijeli proces autofagije nije jednostavan i uključeno je više proteina, enzima i raznih receptora. Proces se prirodno počne odvijati kada je čovjek u stanju stresa. Stanje stresa može biti neka nagla adrenalinska situacija (bijeg ili napad) ili gladovanje.
Kako i zašto svijesno „uključiti“ proces autofagije?
Gladovanje – koje može trajati 6h , 8h, 12h, 48h , ovisno o spremnosti i navikama čovjeka.
U stanju gladovanja (stresa) stanice naš organizam je više izložen oštećenju i toksinima. Ali autofagija baš pomaže organizmu da se oslobodi štetnih toksina ili starih pa čak i malignih stanica. Tkivo zapravo konzumira vlastiti organizam pokušavajući se obraniti.
Dakle, najjednostavnije rečeno - upakiran “otpad” smješta se u posebne vrećice – autofagosome, zatim se premješta se u “kontejnere” – lizozome u kojima se probavlja i uništava. Prerađeni proizvodi se “recikliraju” i vraćaju u proizvodnju goriva za napajanje stanica. To je mehanizam u kojem doslovno stanica štetne tvari, toksine ili maligne stanice pretvara u energiju za preživljavanje.
Koristi autofagije:
1. osigurava gradivni materijal i energiju za stanice
2. reciklira oštećene proteine i stare dijelove stanice
3. štiti živčani sustav i potiče razvoj novih moždanih stanica
4. poboljšava kongitivne fukncije i neuroplastičnost
5. pospješuje rast i razvoj srčanih stanica, štiti od srčanih oboljenja
6. poboljšava i stvara imunitet i sposobnost tijla da se obrani od patogena (virusa,bakterija,parazita)
7. po novijim istraživanjima uništava stanice raka i uzročnike neurodegenerativnih bolesti (Alzhajmer)
8. odgađa starenje
.......
Postoji dosta literature i raznih istraživanja o autofagiji i apoptozi. Preporučujem svakome da prouči i zaključi da li se na taj način želi očistiti od patogena,toksina i drugih nepoželjnih tvari u svom organizmu. Post su i puno starije generacije smatrale potrebnim i često su ga prakticirali. Jer mehanizam je specifičan i primjenjuje ga puno životinja. Pojedinac također treba proučiti koje vrste 'posta' postoje i treba početi polako, npr. prvih 12 sati konzumirati samo cjeđene sokove od voća i povrća, može i čaj, zatim, eventualno pojačati post i ne konzumirati ništa tijekom 12/24 sata osim naravnovode, bez koje nema života. Proces je meni fascinirajuć na molekularnoj a i fiziološkoj razini i mislim da ne postoji bolji sistem "reciklaže" otrova u korisnu energiju za život.
Eto ga, živjeli svi
