Latinski naziv: ARCTIUM LAPPA
Poznati nazivi: čakalj, zeleni čičak, konjski čičak, veliki čičak, gorki lepuh, veliki lepuh, veliki lopuh, lepušina, repuh, polušina.
Stanište: čičak raste uz putove i ceste u grabama i na livadama koje su zapuštene, neobrađenim zemljištima uz razne živice te uz šumske rubove, uz nasipe rijeka i potoka.
Opis biljke: čičak izraste kao dvogodišnja biljka u visinu od 80cm. do 120cm. Prve godine izrastaju veliki prizemni listovi koji su srcolikog oblika i na velikim su peteljkama. Druge godine izrasta uspravna i razgranata stabljika s lišćem koje je sve manje prema vrhu, na vrhovima rastu cvjetne glavice kojih ima mnogo, a kad su u cvatu grimizno crvene su boje.
Cvjetne glavice imaju sitne igličaste kukice koje se prima na odjeću i životinjsko krzno i dlaku. Korijen čička je vretenast i dugačak.
Vrijeme cvatnje: čičak cvate od srpnja do rujna.
Ljekoviti dijelovi[/b]: za lijek sabiremo dvogodišnji korijen kojeg vadimo u jesen ili u proljeće naredne godine. Korijen se očisti i odreže po dužini te se suši. Po iskustvu starih travara kažu da je svjež korijen najljekovitiji. Mladi listovi se skupljaju u travnju a koriste se za ljekovite kupke koje pak liječe kožna oboljenja. Još se sabiru i sjemenja u vrijeme njihova sazrijevanja.
Ljekovita djelovanja: čičak sadrži mnoge kemijske spojeve i minerale kao što su: oksidazu-inulin, glikozid-lapin, eterična ulja, tanin, kalijeva fosfata, željezo, natrij, kalcij, magnezij, sumporne spojeve te jedan sastojak sa baktericidnim svojstvima na stafilokoke. Zbog tih spojeva i svojstva čičak je izvrsna biljka za liječenje sljedećih bolesti kao što su: veneričine bolesti, sve vrste čireva, skrofula, giht, reumatske bolesti, vodene bolesti, katar želuca, nadutost, razni osipi, gnojne rane i rane u ustima. Od sjemena čička pravi se čičkovo ulje koje pomaže pri odstranjivanju peruti i ispadanja kose a ujedno stimulira rast kose ako korijen vlasi nije već uginuo.
Čičkovo ulje: stavite suhog i sitno narezanog korijena ili sjemenki čička, otprilike za jednu šaku i prelijte ga s malo 90 postotnim alkoholom. Mora odstajati 2 tjedna. Nakon toga ulijte pola litre maslinova ulja, pokrijte gazom staklenku i neka odstoji još mjesec dana, nakon toga je spremno za upotrebu.
Čaj od korijena čička: na 1 litru vode stavite 1 jušnu žlicu nasjeckanog korijena, prokuhajte i konzumirajte kad malo odstoji i bude još topao s jednom žlicom meda 3 puta na dan. Ovaj čaj ako pomiješate s istom količinom jabučnog octa i time natrljate kožu glave 2 puta dnevno zaustavit čete ispadanje kose.
Lišćem od čička protiv mokraćnih kamenaca: stavite lišće čička u vino i prokuhajte, potom popijte, u tu svrhu koristan je i sitno isjeckan korijen čička s malo meda.
Za opekline, kožne ekceme i potkožne čireve: koristi se svježe istisnut sok iz korijena čička.
Za gnojne rane: se suh korijen istuca u prah i pomiješa sa maslinovim uljem. Tom smjesom premažete gnojnu ranu.
Za čišćenje krvi i kožne bolesti: se prokuha čičkovo lišće i mladice (izbojci) smreke.
Za stolicu, izlučivanje znoja i mokraće, čišćenje krvi, gihta, reumatizma, vodene bolesti pa čak i kod trovanja živom: koristimo čaj od korijena čička natašte 1 šalicu te još 2 šalice tokom dana, a konzumira se u laganim i dugim gutljajima.