Jedna od najbitnijih stavki uspješnog uzgoja tartufa je pH zemlje koji mora biti 8-8.5 inače gljiva neće rasti. Ima u Božcovoj enciklopediji postupak dobivanja mikoriziranih sadnica, ali pojednostavjeno ide ovako.
Zreli tartuf (u njegovom slučaju crni) se očetka,opere i sterilizira alkoholom. Zatim se samelje,a suspenzija se profiltrira da bi dobili spore koje su u gljivi. Dobijemo tekući inokulum koji možemo razrijediti i pomiješati sa sitnim pjeskom da dobijemo čvrsti inokulum.
Zemlja u koju će ići "sjeme" mora biti s mjesta gdje smo našli tartuf, strpamo je u najlonske vreće i 2 puta steriliziramo na stotinjak stupnjeva.
Sjeme (žir hrasta medunca) pripremimo sterilizacijom srebrenim nitratom, dobro operemo i stavimo u pripremljenu zemlju (u koju je umješan čvrsti inokulum) te zalijemo ostatkom tekućeg inokuluma. Sve navedene akcije se obavljaju u laminariju baš iz razloga da druga konkurentna gljiva ne pojede spore tartufa (bakterije nemaju nikakvog utjecaja prema njegovoj priči) i čekamo sljedećih godinu i pol kada su sadnice 30ak centimetara i spremene su za prodaju, sadnja mora malo pričekati dok biljke ne ojačaju.
Humus je isto faktor, 5% za crni i 3% za bijeli tartuf ako se ne varam.
Znam to jer sam polagao ispit kod njega, tada je spomenuo da piše i knjigu o uzgoju tartufa u hrvatskoj te nam pokazao neke bilješke i hrpu slika,ali i kojih 200 uspješno mikoriziranih sadnica medunca crnim tartufom od kojih jedna vrijedi 50e. Izračunajte
Kaže lik da ga uopće više ne zanimaju gljive koje rastu iznad zemlje jer zna koje su sa 20 metara
Prepisat ću materijal kad ga i ako ga nađem
