Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
harp
rank5
Postovi: 176
Pridružen/a: 09.06.2021, 10:27
Ima zahvala: 62 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la harp »

Bogz_Okupaci je napisao/la: 17.09.2021, 06:33 Prvi put pokušavam uzgojit gljive. Odlučio sam se za kombinaciju smeđeg rižinog brašna i vermikulita. Bune me ove žute mrlje koje su se tek sad pri kraju pojavile. Jel to kontaminacija ili mogu prebacit kolač u box sa perlitom?

Što da radim sa ovom čašom kojoj se dno nije uspjelo zabijeliti? Ako bi je potopio u vodu, hoće li se onda kolač raspasti?

slika

slika

slika
žuto su metaboliti. bori se sa nekom kontaminacijom. vjerojatno bakterija. nista strašno s obzirom da je 100% kolonizirano. nakon 100% bi trebao 1 tjedan držati u staklenci prije potapanja, al a obzirom na metabolite moglo bi ti poceti bacati pinove dok je jos u staklenci. ja bi potopio i u sgfc.
ovu drugu pusti jos... i nemoj okretati staklenku. vermikulit na površini je zaštita od kontaminacije i ne smije se razmrdati.
puno ljudi radi grešku i miješa tek-ove. dakle "shot gun fruiting chamber" po nacrtu, perlit, voda i folija na koju ide kolač mora biti iste veličine kao promjer kolača radi održavanja optimalne vlage. kad drugi kolač bude na 100%, potopi u vodi i stavi ga sto bliže prvom kolaču da se stvori bolja mikroklima. kako plodovi rastu, tako odmičeš kolač od kolača.
Bogz_Okupaci
rank2
Postovi: 21
Pridružen/a: 23.10.2018, 16:32
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Bogz_Okupaci »

Hvala na brzom odgovoru. U pravu si za pinove, počeo se nazirat na jednom kolaču. Idu danas na potapanje.
harp
rank5
Postovi: 176
Pridružen/a: 09.06.2021, 10:27
Ima zahvala: 62 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la harp »

Bogz_Okupaci je napisao/la: 17.09.2021, 12:04 Hvala na brzom odgovoru. U pravu si za pinove, počeo se nazirat na jednom kolaču. Idu danas na potapanje.
nakon potapanja, ti pinovi će vjerojatno abortirati. ne opterećuj se. cak ih ne moras ni skidati. postat ce čupavi i bijeli. to je normalno.
btw. za veći urod možeš smrviti brf kolač i pomjesati ga s diamon50/50 receptom u tub.
Bogz_Okupaci
rank2
Postovi: 21
Pridružen/a: 23.10.2018, 16:32
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Bogz_Okupaci »

slika

Kako vam izgleda situacija u boxu? Svako jutro i navečer malo pošpricam vodom da vlaga bude na cca 90-92%...na ovom jednom kolaču ih puno raste s jedne strane i to koja je okrenuta prema tamnijoj strani, a s druge ništa :-?

uglavnom mislim da me ove jeseni očekuje domaći trip :lovee:
harp
rank5
Postovi: 176
Pridružen/a: 09.06.2021, 10:27
Ima zahvala: 62 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la harp »

Bogz_Okupaci je napisao/la: 26.09.2021, 12:59 slika

Kako vam izgleda situacija u boxu? Svako jutro i navečer malo pošpricam vodom da vlaga bude na cca 90-92%...na ovom jednom kolaču ih puno raste s jedne strane i to koja je okrenuta prema tamnijoj strani, a s druge ništa :-?

uglavnom mislim da me ove jeseni očekuje domaći trip :lovee:
foliju smanji na velicinu samog kolača za optimalnu vlagu i približi kolace bliže jedan drugome za bolju mikroklimu.
perlit je taj koji ti treba davati vlagu. spricanje svaki dan nije preporučljivo. ni micelij, ni plod ne vole direktno vodu na sebe.
Avatar
long_pipe_magician
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 06.01.2014, 11:38
Ima zahvala: 74 puta
 pohvaljen: 30 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la long_pipe_magician »

A dobro ako ima dosta veliku kutiju sa puno rupica možda mu je velik air exchange. Bitno da mu je vlaga na 90 posto.

Više bi dobio da si ih pomješao sa kokosom. Ali šta je tu je.

Nego, harp kako ti sušiš funge?
harp
rank5
Postovi: 176
Pridružen/a: 09.06.2021, 10:27
Ima zahvala: 62 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la harp »

long_pipe_magician je napisao/la: 28.09.2021, 19:02 A dobro ako ima dosta veliku kutiju sa puno rupica možda mu je velik air exchange. Bitno da mu je vlaga na 90 posto.

Više bi dobio da si ih pomješao sa kokosom. Ali šta je tu je.

Nego, harp kako ti sušiš funge?
dehidrator. neki za 100-injak kn preko ali expressa. zove se bonsai. da sam znao ranije, uzeo bi veći.
Avatar
long_pipe_magician
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 06.01.2014, 11:38
Ima zahvala: 74 puta
 pohvaljen: 30 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la long_pipe_magician »

Ja sušim onako kako je red napisala. Imam 2 velike kante u kojima sam napravio "etaže" od pocinčane mreže. Na najnižoj etaži stoji desikant koji vlagu upija i zatim otpušta dolje u kantu. Držim ih tako 5-6 dana i budu kao kreker.

E sad, negdje sam čitao da to nije najbolji način (mada nigdje nije objašnjeno zašto), a desikant mi se dosta brzo potroši... Već sam ih 7 promjenio. Sad si računam 7kom svaki po 30 kn, mogo sam si dehidrator kupiti. Što mislim sad i napraviti. Zato bih te zamolio da malo detaljnije opišeš postupak. Na kojoj temperaturi i koliko dugo ih sušiš.
harp
rank5
Postovi: 176
Pridružen/a: 09.06.2021, 10:27
Ima zahvala: 62 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la harp »

long_pipe_magician je napisao/la: 29.09.2021, 12:51 Ja sušim onako kako je red napisala. Imam 2 velike kante u kojima sam napravio "etaže" od pocinčane mreže. Na najnižoj etaži stoji desikant koji vlagu upija i zatim otpušta dolje u kantu. Držim ih tako 5-6 dana i budu kao kreker.

E sad, negdje sam čitao da to nije najbolji način (mada nigdje nije objašnjeno zašto), a desikant mi se dosta brzo potroši... Već sam ih 7 promjenio. Sad si računam 7kom svaki po 30 kn, mogo sam si dehidrator kupiti. Što mislim sad i napraviti. Zato bih te zamolio da malo detaljnije opišeš postupak. Na kojoj temperaturi i koliko dugo ih sušiš.
želiš plod što prije suh. ako nije suh, oksidira i gubi potenciju. dehidrator osuši za par sati umjesto par dana. dehidrator je trenutni standard za ocuvanje potencije i ako mislis nastaviti kultivirati, savjetujem da svakako nabaviš dehidrator. vjeruj mi, nakon prvog sušenja ćeš vidjeti razliku u kvaliteti konačnog proizvoda.
s obzirom da se psilocibin počinje razrađivati na 220ak°C, a ni jedan komercijalni dehidrator ne ide preko 70°C, preporučljivo je na maksimum namjestiti dehidrator.
sušim dok nije "cracker dry". samo vrijeme ovisi o debljini ploda. fat bastard sam sušio 2 dana, a ecuadorian od par sati do 12h samo da sam ziher da je suho suho. zadnje sto mi treba je da mi se lijek spljesnivi, a ne može se presušiti. pa i da ostavim male plodove 24h ne bi izgubili na potenciji jer nema vlage koja uzrokuje oksidaciju.
Avatar
long_pipe_magician
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 06.01.2014, 11:38
Ima zahvala: 74 puta
 pohvaljen: 30 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la long_pipe_magician »

Preporuči mi molim te neki relativno cheap dehidrator. Neki koji bi ti danas uzeo obzirom da ti je sadašnji premali.

Nemoj samo s ali expressa. To bi trebao čekati 9 mjeseci da dođe...
Odgovori