Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
KaPaRo21
rank2
Postovi: 13
Pridružen/a: 08.12.2021, 19:24
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 8 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la KaPaRo21 »

kale.kikor je napisao/la: 08.12.2021, 22:36 sada vec gnjavim, ali mislis li da bi mogao da iskoristim tih 10ak full kolonizovanih posudica starih 3 meseca( ciste su naravno ali micelijum izgleda slabasno,nekako neravnomerno rasporedjen po sudu?
prosli put, ne znam zasto sam kolonizovao samo 1 od 3 tegle sa ovasom.
jbg ne mam fepa filter il bilo sta slicno, radim u sab-u, sve prebrisem izopropilom i ostale zajebancije
Hvala na vasem vremenu.
Петри судови се првенствено користи, као и агар, у микробиологији и лабораторији.
Узорци који су узети у стерилној и контролисаној средини могу да се чувају и по пар година.
БРФ колачи имају у себи хранљиве састојке и када дође до размене вазуха (зато што су печурке једине биљке које дишу а не производе кисеоник као остале биљке) стварају се пинови у теглици ако не урадиш данк и рол на ставиш на верм на време (због дотока свежег ваздуха кроз рупице). Причам ово да би схватио да мицелијум који се створи на агару, и који је затворен Парафилмом (види се на горе слици), не може пропасти ако се чува на тамном месту без влаге до 22 степена. А такоође не могу ни почети расти печурке (пинови) због размене ваздуха који не сме да постоји.
Мој савет, узми наручи кесе онлајн преко да ти стигну.
slika
Убаци пшеницу или коју год житарицу, ја сам узео домаћу пшеницу џак :D Ускоро могу и ја на српском да направим упутство. Одстоји у води 24 часа и онда се процеди по 15 минута да би имале довољну владу кад се стерилишу.
Наставак метални за експрес лонац да одигнеш од дна да не додирује воду.
Умоташ у пешкир, убациш 2-3 кесе колико може да стане, стерилизујеш сат-два. Гледај обавезно да не прокува вода.
Купу вакумирку (справа која ствара топлоту и лепи кесу (не мора да вакумира)), и кад се охладе кесе(тегле) у експрес лонцу, пребаци их одмах у стерлину кутију.
Исеци агар као пицу на 6 дела стерилним скалпелом, убаци у кесу један агар на једну кесу, вакумирај и спремно.
Чекај да се колонизује на тамном месту 30 посто (5-6+ дана у зависности од стрејна)и промешај лепо и сачекај да се колонизује 100% (још недељу две+) и пребаци у припремљен супстракт (ја највише волим коко коир, верм и гипс).
Од једне кесе можеш да пренесеш мицилијум на велику кутију (већу од нормалне, нзм сад тачно колико литара) и добићеш 4-5 флеша са огромним бројем печурака.
То је ја мислим најефтиније и најприступачније за наше просторе.
Ако могу у експрес лонац да ти стану тегле, још лакше и једноставније.
Ако још могу да помогнем ту сам :)

КаПаРо 21
KaPaRo 21---> uskoro priručnici na srpskom jeziku od trip tima za uzgoj magičnih pečuraka
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la kale.kikor »

zasto voda ne bi trebala da prokuva? temperatura u expres loncu je preko 100 C sto znaci da ce voda sigurno da kuva, ili si mislio da ne ostanem bez vode??
Ovo sa vakuum kesama mi se svidja,ali sam dosta para vec ulozio u sve ovo i za sad se nista nije isplatilo te ne bi dalje experimentisao; radije bi usavrsio metode koje vec koristim.
Koristim ovas (kupio sam ga 10 kg budala) koji se u teglama od 720 ml sav zalepi iako ga lepo isusim posle kuvanja i sterilisem u loncu 2 h na 11 PSI, stanu mi 3 komada u lonac a imam ih 2
skoro sam imao 3 staklenke koje sam inokulirao spricem sa sporama,ali kada sam ih protresao na 30 % kolonizacije, micelijum je prestao sa rastom i morao sam baciti svo zrnevlje.
dobio sam savet ovde a forumu da zrnje inokulirano sporama ne tresem,a inokulirano agrom tresem. Sta kazes na to?
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Avatar
KaPaRo21
rank2
Postovi: 13
Pridružen/a: 08.12.2021, 19:24
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 8 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la KaPaRo21 »

kale.kikor je napisao/la: 08.12.2021, 23:49 zasto voda ne bi trebala da prokuva? temperatura u expres loncu je preko 100 C sto znaci da ce voda sigurno da kuva, ili si mislio da ne ostanem bez vode??
Ovo sa vakuum kesama mi se svidja,ali sam dosta para vec ulozio u sve ovo i za sad se nista nije isplatilo te ne bi dalje experimentisao; radije bi usavrsio metode koje vec koristim.
Koristim ovas (kupio sam ga 10 kg budala) koji se u teglama od 720 ml sav zalepi iako ga lepo isusim posle kuvanja i sterilisem u loncu 2 h na 11 PSI, stanu mi 3 komada u lonac a imam ih 2
skoro sam imao 3 staklenke koje sam inokulirao spricem sa sporama,ali kada sam ih protresao na 30 % kolonizacije, micelijum je prestao sa rastom i morao sam baciti svo zrnevlje.
dobio sam savet ovde a forumu da zrnje inokulirano sporama ne tresem,a inokulirano agrom tresem. Sta kazes na to?
Драги
kale.kikor,
да не останеш без воде, како не би запалио пешкир (и то ми се дешавало у почетку) при прављењу БРФ колача.
На овај додатак сам мислио
slika
Имаш да купиш свуда и није скуп, видиш и шрафове велике, њих користим кад треба да стрелишем нешто дуже и кад је потребно да сипам више воде. Ставим ове ексере са доње стране, сипам више воде и могу да стерилишем дуже, проблем је што смањујеш површину у којој радиш.
Слажем се у потпуности, и ја сам почео тако што сам прво позајмљивао експрес лонац кад сам правио БРФ колаче пре 5 година, да бих дошао у стање да направим ламинар. Како сам напредовао и био успешнији у једноставнијим методама, улагао сам доста новца и времена да бих унапредио методе.
Овас је добар, држи у води у коју си претходо додао гипс 24 сата (имаш разне туторијале на енглеском чак и на јтб)
Једини проблем ту који имаш настаје сигурно приликом стерилизације. Тегле морају да имају размену минималних гасова због притиска да не би експлодирале. Али не смеш да дозволиш да водена пара уђе у тегле и повећа влажност већ просушене пшенице приликом стерилизације.
Није ми најјасније зашто је могло да дође до престанка раста мицилијума, али сам некако сигуран да нема баш везе са трескањем. Ево и разумног по мени објашњења. Ако имаш мицилијум, који је развијен, и састоји се од милиона и милиона сићушних веза, није контаминиран, и у неком тренутку кад је већ повезан довољно ( микробиолози кажу око 30% ) да бих могао да га распоредиш и разбијеш, није битан начин на који се добио тај мицилијум. Да ли си добио преко агара, сајринга, спора... Постоји хиљаду разлога зашто је могло да дође до тога да си морао бацити :(
Ако причамо о пшеници у тегли или кеси, приликом убризгавања сајринга претпостављам да споре распоређујеш на четри стране уз зид тегле, и након тога нема потребе за трескањем, пошто су споре распоређене онако како си ти желео, док код агара већ имаш споре које су већ мицилијум, који је пожељно (као и споре у претходном случају) распоредити у тегли да би се мицилијум што брже развио и опет створио милион сићушних веза. А када се колонизује 30% тегле у оба случаја треба протрести, јер је то само убрзавање процеса. Овај део није обавезан и поента је само скраћивање времена до потпуне колонизације од 100%.
Надам се да сам помогао :D

КаПаРо 21
KaPaRo 21---> uskoro priručnici na srpskom jeziku od trip tima za uzgoj magičnih pečuraka
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la kale.kikor »

ziv mi bio KaPaRo.
da, na poklopcima od teglica imam izbusenu rupu sirine 6 mm u koju sam ubacio sinteticku vatu, poklopac ipak ne zavrnem do kraja a onda gornji deo tegle uvijem u alu foliju i kuvam 2 h.
gde nalazis petijevke?
upravo sam kupio merac vazduha sa termometrom. temperatura 23 C vlaznost je zapravo 99% 15 minuta nakon sto provetrim SGFC poklopcem, hocu reci kad je provetrim bude ispod 90 ali se brzo popne na 99% iako ima dosta rupica a poklopac je onako odskrinut...
da li bi skodila kolacima tolika vlaznost? provetravam 5,6,7 puta dnevno sto znaci da im je samo oko 1 sat vlaznost 90-95% dok je ostalo vreme 99(100%)
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1248
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 554 puta
 pohvaljen: 461 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la AFX »

KaPaRo21 je napisao/la: 09.12.2021, 13:46
Nemam ništa protiv ćirilice ali brate, nisam ju čitao dvadeset godina..nemogu dovoljno brzo i to me frustrira..Ima i dosta njih koji neznaju ćirilicu pa ako bi mogao..(nije ni naredba niti neka vika buka il štagod) pisati na latinici da te svi razumju..ajd molim te ako nije problem..ako je..piši kako želiš. :thumbsup:
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la kale.kikor »

Ћирилица is not dead.
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la kale.kikor »

6 Brf kolaca sam potopio u vodu na 16 h i urolao u vermikulit, potom ih ubacio u SFGC u kom se nalazi sloj perlita debljine oko 6,7 cm.
temperatura varira od 20-24 C a vlaznost odrzavam tako sto drzim upaljen ventilator blizu sgfc-a i prskam svakih 30 minuta.
Cim prestanem sa ovime(iskljucim ventilator i ostavim odskrinut poklopac, vlaznost vazduha je 100% (99% kako kaze merac za vlaznost). Kada ventilator radi, vlaznost padne posle 30 min na oko 85 mozda i ispod, onda isprskam, popne se na 99 i onda pada jer vazduh struji.
Opet,kada iskljucim ventilator koji ne duva direktno u sgfc, vlaznost se popne na 100% iako ne prskam
Kao sto vidite imam problema sa odrzavanjem vlaznosti. ili je 100% ili je ispod preporucene. kutija je 40x60x60 i ima bar 50 rupa od 1 cm na sve 4 strane.
Proslo je 7 dana od kako sam ih porodio i kolaci su isti kao prvi dan.
Ako ima neko iskustva sa odrzavanjem vazduha u sgfc-u mozda moze da pomogne iako sada vec sumljam da postoji nacin da ugledam jebenu pecurku.
Sve izgleda tako jednostavno, i jeste, kad vidim koji balvani uspevaju da ih uzgoje bez PC-a i saba obuzima me kompleks us veliku kolicinu nervoze jer fejlujem ko zna koji put.
Pored toga sto mi svi ukucani zesce idu na tuki i zasluzuju prevremenu smrt, jebu me i jebene pecurke
jedva cekam petak sparing da im porazbijam smrdljive ljudske noseve jer apsolutno zasluzuju svaki sekund bola, iako fizicki i nije toliko strasan, ali drugaciji ne znam da im podarim, i time cu se zadovoljiti
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Avatar
KaPaRo21
rank2
Postovi: 13
Pridružen/a: 08.12.2021, 19:24
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 8 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la KaPaRo21 »

AFX je napisao/la: 09.12.2021, 16:24
KaPaRo21 je napisao/la: 09.12.2021, 13:46
Nemam ništa protiv ćirilice ali brate, nisam ju čitao dvadeset godina..nemogu dovoljno brzo i to me frustrira..Ima i dosta njih koji neznaju ćirilicu pa ako bi mogao..(nije ni naredba niti neka vika buka il štagod) pisati na latinici da te svi razumju..ajd molim te ako nije problem..ako je..piši kako želiš. :thumbsup:
Svakodnevno koristim pa mi je u navici. Nikakav problem :)
U buduće latinica :x
KaPaRo 21---> uskoro priručnici na srpskom jeziku od trip tima za uzgoj magičnih pečuraka
Avatar
KaPaRo21
rank2
Postovi: 13
Pridružen/a: 08.12.2021, 19:24
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 8 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la KaPaRo21 »

kale.kikor je napisao/la: 09.12.2021, 15:21 ziv mi bio KaPaRo.
da, na poklopcima od teglica imam izbusenu rupu sirine 6 mm u koju sam ubacio sinteticku vatu, poklopac ipak ne zavrnem do kraja a onda gornji deo tegle uvijem u alu foliju i kuvam 2 h.
gde nalazis petijevke?
upravo sam kupio merac vazduha sa termometrom. temperatura 23 C vlaznost je zapravo 99% 15 minuta nakon sto provetrim SGFC poklopcem, hocu reci kad je provetrim bude ispod 90 ali se brzo popne na 99% iako ima dosta rupica a poklopac je onako odskrinut...
da li bi skodila kolacima tolika vlaznost? provetravam 5,6,7 puta dnevno sto znaci da im je samo oko 1 sat vlaznost 90-95% dok je ostalo vreme 99(100%)
Dragi
kale.kikor,
Ako već imaš rupice i vatu koja omogućava razmenu gasova, nema potrebe da ne zatvaraš do kraja teglice. Pritom kad ih preklopiš sa alu folijom gledaj da se ne pocepa tj. pokida negde.
Petrijevke uzimam preko, sa Amazona, mogu da se nađu u prodavnicama potrošne laboratorijske opreme.
Što se tiče temp, odlično, vlaga sad mora da postoji, 90% vode čini pečurku, ali da se ne bi mučio i tražio optimalno rešenje, šaljem ti sliku mojih kutija koji su rezultat dugogodišnjeg istraživanja i nalaženja najbolje solucije.
Rupe trebaju da budu baš tako raspoređene i poprilično velike. Flaster koji ide preko rupa je Microtape, omogućava razmenu vazduha koji je čist a pritom zadržava vlagu.
slika
Treba da bude maglovito po kutiji, ne sme da bude tolika vlaga da budu kapjice vode, a ne sme da budu zidovi kutije suvi.

Pozdrav,

KaPaRo21
KaPaRo 21---> uskoro priručnici na srpskom jeziku od trip tima za uzgoj magičnih pečuraka
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la kale.kikor »

Evo prolazi polako druga nedelja od kako sam porodio BRf kolace i kao po obicaju, nista se ne desava.
Full kolonizovani posle 3 nedelje, svih 6 kolaca bez vidljivih kontaminacija i normalnog mirisa, potopljeni u vodu na 16 h, potom urolani u sloj vermikulita.
Kolaci se nalaze u SGFC-u sa slojem perlita na dnu, ovako nekako
slika
Drugu sliku koja pokazuje unutar SGFC-a nece da uploduje jer je slika ''prevelika'' a ista je ko ova gore jebo mamu ako mene i ovako bizarne stvari moraju da jebu
Sve u svemu provetravam 5-7 puta dnevno ( providnim plasticnim poklopcem dimenzije 60x40 cm masem 20-30 cm iznad kolaca brzinom od 120-140 zamahaja u minuti(jedan zamah je napred i nazad) oko 4-5 minuta) prskalicom prskam(destilovana voda) po zidovima i perlitu svaki put kada provetravam( odprilike tada ispare kalpljice za zida sgfc-a) vlaznost je uvek 99% jer da bi palo ispod 99, zidovi kutije i perlit moraju da budu skroz suvi sto mi se ne svidja
Pre neki dan sam kolace ovako zbijo jedan uz drugi kako bi mozda bolje zadrzavali vlagu.
izmedju kolaca i perlita je kao sto vidite alu folija zbog sidepinova...
najobicnije pf tek u najobicnijem sotgan fruting cejmberu i idalje dobijam kitu u oko za sav trud.
da li postoji nesto sto bi mogao da uradim da bi pokrenuo pinove i najzad ugledao jebene pecurke kako rastu i valjda porastu pre nego se kolaci budu ubudjali (vec su 15 dana napolju, ne znam kako se vec nisu pokvarili)
Btw temperatura je od 20 - 22 C, nemogu vise zbog vremenskih prilika,mislim decembar je
da li bi bilo pametno mozda da ih naknadno potopim u vodu jer su prilicno izgubili na tezini za ovih 15 dana,voda je valjda isparila,ali ovaj put da ih stavim u frizider da ih sokiram, ne znam sto ali mozda pomogne?
Ili je mozda do brzine zamahivanja moza bi trebalo da smanjim na 100 zamahaja po minuti, mozda je to caka?
Hvala na odgovorima
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Odgovori