Cordyceps se razmnožava sporama, koje germiniraju na tijelu kukca (najčešće mete su mravi i gusjenice). Micelij tada napada tkivo domaćina i nakon određenog vremena potpuno zamijenjuje, te tada nastupa smrt. Iz mumificiranog tijela kukca koloniziranog micelijem izrasta plodno tijelo koje ispušta spore, i krug se nastavlja.
Neke vrste Cordycepsa mogu čak i utjecati na ponašanje svoga domaćina, tako npr. Cordyceps unilateralis (koji napada samo određenu vrstu mrava) natjera zaraženog kukca da se popne na vrh biljke, kako bi si osigurala optimalne uvjete i maksimalnu disperziju spora.
Neke od značajnijih vrsta Cordycepsa:
Cordyceps sinensis - vrsta koja napada samo jednu vrstu gusjenica i raste na visoravnima Tibeta. Najčešće je korištena u tradicionalnoj meidcini, smatra se da ima najbolja svojstva i postiže najveće cijene.



Cordyceps militaris - raste po cijeloj Europi, Sjevernoj Americi i Aziji. Napada pupe raznih kukaca


Cordyceps unilateralis - napada amazonske mrave

Cordyceps u akciji
http://www.youtube.com/watch?v=XuKjBIBBAL8
Cordyceps (osobito C. Sinensis) ima vrlo dugu primjenu u tradicionalnoj Kineskoj medicini. Polisaharid cordycepin extraktiran iz plodnog tijela i micelija ima jako anti-kancerogeno djelovanje. Osim toga, Cordyceps povoljno utječe na sve organe, štiti jetra i bubrege, djeluje anti-virusno i anti-bakterijski, štiti koštanu srž, djeluje anti-depresivno, pojačava snagu, izdržljivost i seksualnu moć. Zatim pojačava imunitet, poboljšava izmjenu tvari, izbacuje toksine, štiti krvne žile, učinkovito pomaže kod mnogih infekcija i upala.
Kilogram Cordyceps sinensis-a na Kineskim tržnicama može dostići cijene i do 10,000 dolara!!
Stoga se u zadnjih nekoliko godina razvila umjetna kultivacija Cordyceps militaris, koji ima gotvo jednaka ljekovita svojstva kao i divlja gljiva.
Kultivirani Cordyceps militaris



Link na moj Cordyceps militars growlog
http://themajka.com/post8989.html#p8989