Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 444
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 97 puta
 pohvaljen: 281 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la storm.raver »

Golub je napisao/la: 11.02.2021, 17:44
storm.raver je napisao/la: 10.02.2021, 18:33 Uglavnom resi se ovoga, mada sad su te zelene spore svuda po tom prostoru, nema tu vise gajenja gljiva.
Uf ova izjava me zabrinula, posto sam napravio grow box...Jel bi pomoglo da isprakam unutrašnjost sa necim? Mix asepsol/alkohol/hidrogen? Posto imam jos dva "shoe box-a" u kojima sve deluje ok (barem meni) i fino pinuje (fotografije sutra)
Ne znam stvarno, tesko je reći sa ovih slika koja je tačno buđ u pitanju, saznaćeš u budućnosti.
Ako ti se bude sve kontaminiralo u budućim uzgojima bice da je Trichoderma, ona je agresivna. A do sad je sporulirala bezbroj spora po sobi.

Naravno i myc Cubensisa je organizam koji ima odredjene sposobnosti za borbu sa patogenima, tako da mozda ovaj grow prodje dobro, ili bar izvučes jedan flush. Jer posle prvog flusha micelijum ce da oslabi, pa ako onda pozeleni supstrat, to je Trichoderma koja je sačekala priliku da ga napadne.

Dezinfikuj površine najbolje sto možeš i nadaj se najboljem. :thumbsup:
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
Golub
rank2
Postovi: 23
Pridružen/a: 06.12.2020, 17:08
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Golub »

Evo ga grow koji najbolje napreduje... Imam jedno "sumljivo" podrucije... (opet fotografije nisu..)

slika

slika

slika
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 444
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 97 puta
 pohvaljen: 281 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la storm.raver »

Trichoderma harzianum jede micelij cubensisa.
Mislim da si vec izlozio sebe i prostoriju sporama, sad nema vise svrhe dezinfekcija boxa ni varikinom.

Jeste malo plavičasto pa sam pomislio Penicillium, ali posto ti se nije nista pokazalo na zrnju i pocetku spawna, nego tek sad, 99 posto je mikofag tj Trich.
Sad ce to da raste i preuzeće supstrat.
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
Golub
rank2
Postovi: 23
Pridružen/a: 06.12.2020, 17:08
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Golub »

storm.raver je napisao/la: 12.02.2021, 12:48 Trichoderma harzianum jede micelij cubensisa.
Mislim da si vec izlozio sebe i prostoriju sporama, sad nema vise svrhe dezinfekcija boxa ni varikinom.
Nadam se da cu uspeti barem jedan flush da izvucem...Muci me odakle se pojavio (insekt deluje kao najlogiciji odgovor)... A posle? Sta raditi posle... imam jos dve tegle micelja u frizideru... Kako / cime da probam da dekontaminiram box? Bacac plamena nije opcija....

Smorih se.... :(
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 444
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 97 puta
 pohvaljen: 281 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la storm.raver »

Pa i da ocistis box varikinom, spore su na zidu, na tebi, po tim bubama, u vazduhu...

Uglavnom redom ti se sve kontaminira, imaces i kros kontaminacije, spore su svuda. Izvuci sta mozes od ove trke, i ubuduće vidi sta ces. Tu ne mozes gajiti vise gljive ako ne izbacis sve stvari, i celu prostoriju ne sprzis varikinom. Budjav tepih, Trichoderma, bube koje ti idu po supstratu, cela prostorija je kontaminirana ko zna sve sa cim. Jos da je leto i vise temperature, stizu musice, i dinosaurus bi nikao tu :) Valjda ti nece plodovi pobudjati.

Gajenje gljiva zahteva određen nivo sanitacije, svakako rekao bih da si stigao daleko i da vrlo dobro znas sta radis, samo povedi racuna ubuduće gde i kako gajis gljive.
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
Gaviero
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 04.01.2021, 06:02
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Gaviero »

A kakav ti je boks? Opiši ga bar
You didn't come into this world. You came out of it, like a wave from the ocean. You are not a stranger here.
Avatar
Golub
rank2
Postovi: 23
Pridružen/a: 06.12.2020, 17:08
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Golub »

storm.raver je napisao/la: 12.02.2021, 13:15 Pa i da ocistis box varikinom, spore su na zidu, na tebi, po tim bubama, u vazduhu...

Uglavnom redom ti se sve kontaminira, imaces i kros kontaminacije, spore su svuda. Izvuci sta mozes od ove trke, i ubuduće vidi sta ces. Tu ne mozes gajiti vise gljive ako ne izbacis sve stvari, i celu prostoriju ne sprzis varikinom. Budjav tepih, Trichoderma, bube koje ti idu po supstratu, cela prostorija je kontaminirana ko zna sve sa cim. Jos da je leto i vise temperature, stizu musice, i dinosaurus bi nikao tu :) Valjda ti nece plodovi pobudjati.

Gajenje gljiva zahteva određen nivo sanitacije, svakako rekao bih da si stigao daleko i da vrlo dobro znas sta radis, samo povedi racuna ubuduće gde i kako gajis gljive.
Nema puno stvari za izbacivanje jer je u garazi/suterenu koji je u okviru kuce, i vecim delom prazan... ali naravno ima insekata.... nadam se da ce plodovi odoleti.... Bas sam se trudio da drzim sve cisto od pravljenja glovebox do brisanja alkoholom svega.... Ali jbg...

Obavestiću napretku...
Gaviero je napisao/la: 12.02.2021, 15:26 A kakav ti je boks? Opiši ga bar
Evo slike sta sam koristio a ne mog box-a (ako treba uslikacu), koristio sam ovu navlaku (slika u prilogu), na nju sam oblozio sa spoljne strane onim termo materijalom sto ide ispod laminata ali nije "hermeticki" zatvorena i insekt je usao....Kod mene nema kao na ovoj slici polica, nego box-ovi stoje na ramovima, da bi vazduh cirkulisao i da bi svetlost prosla do dole.... Naravno namestio unutra grejanje, osvetljenje, vetilator.... Napravio kontroler za sve to...

slika
Avatar
Gaviero
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 04.01.2021, 06:02
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Gaviero »

Šteta, dao si si truda. Sam taj boks nije problem riješiti. Raspršivač sa alkoholnim octom i na dno staviti odgovarajuću posudu sa malo octa i zatvoriti da zrak miruje. Spore padaju
Ovisi koliko ti se da sa svime tim zafrkavati. Kad bi napravio predprostor, šator. Od najlona. Nije ni teško ni skupo. I dovoditi zrak izvana, sa prozora. Lako ga je čistiti, dezinficirati...
You didn't come into this world. You came out of it, like a wave from the ocean. You are not a stranger here.
Avatar
Golub
rank2
Postovi: 23
Pridružen/a: 06.12.2020, 17:08
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Golub »

Izvinjavam se ako sam dosadan... Ove sa svetlijim i ispucalim kapicama? Jer mi to nesto "govori"? Da im nesto nije po volji?

slika
Avatar
long_pipe_magician
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 06.01.2014, 11:38
Ima zahvala: 74 puta
 pohvaljen: 30 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la long_pipe_magician »

Stavio sam growkit s vrecicom na stolicu na koju sam stavio stiropor i na stiropor ovakvu grijaću foliju https://www.njuskalo.hr/oprema-terarist ... s-30839939 Hoće li mi takva folija biti prejaka, odnosno hoće li mi ubiti micelij?

Takve folije se inače koriste za podno grijanje. Nemam iskustva s njima i ne znam koliku maksimalnu temperaturu mogu proizvest ali zanimljivo je da kad nista nije na njima čini se kao da ni ne griju. Kad se na foliju stavi npr. tacna, stiropor ili growkit na toj površini folija grije. E sad glupo mi je mjerit temperaturu ispod toga jer će sigurno biti višlja nego u growkitu (dio topline će se izgubiti u prijelazu preko folije i plastike do micelija). A strah me bušit rupu i staviti sondu unutar vrečice da ne kontaminiram nešto.

Ako ima neko iskustva neka napiše. Prostoriju gdje je to grijem preko dana radijatorom , dok je preko noći radijator izgašen.
Odgovori