
Biljke su dar Majke Prirode svim njenim stanovnicima. Od njih pravimo čajeve, tinkture, ljekovite masti, biljne obloge i ovoje, te nam često omogućuju da se liječimo d svakodnevnh udaraca, modrica i čvoruga. Evo kako se pripravljaju i upotrebljavaju.
Biljni Čajevi

Prelijemo li vrućom vodom lišće ili cvijeće, dobivamo biljni čaj. Da biste pripreavili biljni čaj, prokuhajte šalicu (230ml) čiste vode u nealuminijskom lončiću i sklonite sa vatre. Dodajte punu žličicu (5ml) osušene ili 2 žličice (10ml) svježe biljke. Pokrijete. neka odstoji barem 10 min. Procijedite. Pijte ga odmah ili čuvajte u hladnjaku i popijte tokom 4 dana.
Biljni čaj pripravljen od korijenja i kore zove se uvarak.
Napomena: Ako je u korijenu osobito jaka koncentracija eteričnih ulja (kao u korijenu đumbira ili odoljena), bolje ga je preliti vrućom vodom nego kuhati. Za pripravak uvarka, kuhajte na laganoj vatri punu žličicu (5ml) osušene ili 2 žličice (10ml) svježe biljke u šalici (230ml) vode pokrivenoj 20 min. Procijedite. pijte odmah ili čuvajte u hladnjaku i popijte tijekom 4 dana. Pricijeđene, upotrebljene biljke mogu se vratiti u zemlju tako da se pomiješaju s gnojem ili vrtnom zemljom.
Tajne stručnog travara
Jeste li se ikada zapitali zašto su pripravci stručnog travara tako dobri? Evo nekoliko savjeta nastalih na temelju praktičnog iskustva, kojih se travari pridržavaju kada kupuju, pripravljaju i pohranjuju biljke:

- Kupujte kvalitetno ljekovito bilje od uvaženih dobavljača
- Kupujte ljekovito bilje u rinfuzi i čuvajte ga u staklenkama daleko od svjetlosti i topline
- Kada vam je prema receptu potreban sastojak, izmjerite ga po težini a ne prema opsegu
- Prvi put pripravite lijek u malim količinama
- Biljke pripravljajte u posudama, s posuđem od stakla, nehrđajućeg čelika ili keramike. Ostali materijali kao što su plastika, bakar ili aluminij mogu onečistiti takve proizvode
- Svaki biljni pripravak označite naljepnicom sa sastojcima, uputama kako se upotrebljava i datumom kada je spravljen. Obično kapsule traju oko dvije, a tinkture oko 5 godina.
Biljne Tinkture

Tinkture su jednostavne za čuvanje i primjenu. Tradicionalno ih se pripravlja za mladog mjeseca tako da energija mjeseca izvuče svojstva biljaka.
Biljke pripravljajte tako da ih sjeckate ili meljete. Pravite li formulu, možete napraviti tinkturu od nekoliko biljaka zajedno. Biljku zatim stavite u staklenku i prelijte votkom. Alkohol koji upotrebljavate mora biti barem 50% da bi dobro očuvao biljku.
Tinkturu čuvajte daleko od svjetla i protresite je jednom na dan tokom mjesec dana. Zatim je procijedite, najprije kroz cjedilo, a zatim kroz čistu neobojanu tkaninu, čvrsto stežući. Pohranite je u boce tamnog stakla. Neupotebljene dijelove biljke dodajte gnoju. Tinkturu označite naljepnicom i datumom- trajat će barem pet godina. Čuvajte je na hladnom i mračnom mjestu. Tinkture upotrijebite tako da punu kapaljku dodate u malo tople vode i popijete.
Tinkture se mogu praviti i tako da se umjesto alkohola upotrijebi biljni glicerin. Tako postupite kada pripravljate tinkture za nekog tko ne podnosi alkohol, te za djecu, trudnice i dojilje. Glicerin je djelotvorniji od vode, ali manje djelvoran od alkohola. Prirodno je sladak i ugodnog okusa, te je blago antiseptičan, umirujući i zacijeljujući kada je razrijeđen. Tinkture na bazi glicerina, zvane gliceriti, obično se pripravljaju jednako kao tinkture na bazi alkohola, ali se uzima 1 dio vode na 2 dijela glicerina. Gliceriti imaju jednu do tri godine kraće vrijeme trajanja od tinktura na bazi alkohola.
Zacjeljujući Biljni Oblog
Biljni oblog je biljka stavljena izravno na kožu. Zgnječite svježu ili osušenu biljku i smiješajte je s vrućom vodom, jabučnim octom ili maslinovim ili ricinusovim uljem, ovisno o potrebama i o tome što vam je pri ruci. tekućina drži biljke zajedno i na mjestu.
Stavite biljni oblog na dio tijela kojemu je potrebna njega, kao što je rana. U moguće biljne obloge spadaju:
- nasjeckani kupus da izvuče gnoj i otrovne tvari
- nasjeckana mrkva za modrice, ispucalu kožu
- gavez za otekline, bolna mjesta i rane
- zobena kaša za upalu i ugrize kukaca
Upotrebljavate li suho umjesto svježeg bilja, možete dodati brašno žitarica ili svježe ljeveno laneno sjeme da zgusne smjesu.
Biljni oblozi mogu se ponovo stavljati nekoliko puta na dan ili uzastopce za vrijeme trajanja terapije. Tkanina ili lišće gaveza ili trpuca stavljaju se da pomognu zadržati biljni oblog na mjestu. Gorušica će izazvati mjehure na koži pa je se nikako ne smije stavljati izravno na kožu, već na tkaninu.
Oblozi

Oblozi se prave tako da se čisti ručnik namoči u vrući ili hladan biljni čaj. Tkanina se zatim iscijedi i stavi na dio tijela kojemu je potrebna njega. Pokrijete li mokru tkaninu suhim ručnikom, tkanina će ostati vruća ili hladna. Kada se temperatura obloga promijeni (na primjer, vruća se tkanina ohladi), tkaninu namočite u čaj i ponovo stavite. Taj postupak možete ponavljati.
Hladan oblog je često najbolji za vruće, upaljeno stanje kao što su otekline ili glavobolje. Topli oblozi dobri su za bol u leđima, bol zbog upaljenih zglobova i za grlobolju. Najbolje je osobu kojoj je potrebno lječenje pitati koji bi joj oblog olakšao bol, hladan ili topao.