Što vam treba?
Tkanina- 4,40 m tkanine široke 120 cm. To može biti bilo koji čvrsti materijal po izboru. Samt ili čvrst pamuk/lan, umjetna koža itd. najbolje da pogledate izbor tkanina u specijaliziranim trgovinama. Bilo što da odaberete jedno imajte na umu: materijal mora biti veoma jak i veoma gusto tkan.
Podstava- 3,70 m čvrstog platna širokog 140 cm ili 4,20 m ako je široko samo 120 cm.
Zatvarač, patent- dugačak 30 cm, metalni
Rezana pjenasta guma- bilo pravilno rezana u kocke, bilo nepravilno rezana (tkz. otpatci), ili pak sitne kuglice od plastičnog materijala; za primjer koristimo 4 kg kuglica od polistirena, ali vi ćete sami morat odrediti količinu jer to ovisi o strukturi i težini plastičnog materijala koji budete nabavili.
Milimetarski papir- za pravljenje kroja
✂ ✂ ✂ ✂ ✂ ✂ ✂ ✂ ✂ ✂ ✂ ✂ ✂ ✂ ✂ ✂ ✂ ✂ ✂ ✂ ✂ ✂ ✂ ✂ ✂ ✂ ✂ ✂ ✂ ✂
Povećajte dijelove kroja prikazanog na crtežu. (Svaki kvadrat na crtežu odgovara kvadratu od 5 cm na vešem milimetarskim papiru (četiri kvadrata od 2,5 cm). Prenesite dijelove kroja na milimetarski papir odbrojavajući isti broj kvadrata od 5 cm u svim pravcima. Naravno, veličinu možete izabrat po izboru, ako radite za djecu napravite manju fotelju)

Ukoliko vam je teško iscrtati pravilno zakrivljenu liniju od jednog do drugog kvadrata, podijelite postojeće kvadrate na crtežu na četiri iscrtavanjem još jedne linije između postojećih (okomito i vodoravno). Ovi manji četverokuti predstavljat će kvadrate od 2,5 cm na vašem milimetarskom papiru. U tom razmjeru će vam biti lakše raditi.


Izrežite sedam klinastih umetaka od vašeg materijala i sedam identičnih umetaka postave. Skrojite gornji krug- i na materijalu i na podstavi, i dva polukruga- također i na materijalu i na podstavi.
Napomena: ako vaša tkanina ima jednosmjerne dlačice ili uzorak, kod krojenja klinastih umetaka pazite na to da sve krojeve postavite u istom smjeru.

Pričvrstite pribadačama podstavu svakog klinastog umetka za naličje klinastog umetka tkanine.
Prošijte ih strojem jedan na drugi. Rastvorite šavove i izglačajte ih.
Pričvrstite pribadačama podstavu malog kruga za naličje malog kruga tkanine. Prošijte strojem ova dva komada jedan za drugi, ostavljajući 12 mm za dodatak za šav. Zarežite dodatak za šav na udaljenost od 3 mm od prošiva u razmacima od 1 cm

Pričvrstite pribadačama krug za kornji kraj spojenih klinastih umetaka. Prijemčite i prozrnčajte točno po već postojećem prošivu. Zarežite dodatak za šav na vrhu klinastih umetaka.

Pričvrstite pribadačama i prošijte strojem podstavu polukruga uz naličje polukruga od materijala.
Prošijte strojem dva podstavljena polukruga jedan na drugi, lice na lice, upotrebljavajuci sitni bod, na prvih i posljednjih 3 cm, a između toga samo zajemčite zajedno. Zatim prozrnčajte strojem nekoliko puta naprijed-natrag na svakom kraju zajemčenih šavova. Rastvorite šavove i izglačajte ih.

Postavite zatvarač na naličje stavljajući ga na zajemčeni šav i pričvrstite ga pribadačama a zatim ga prijemčite. Prošijte strojem osnovu uokrug zatvarača. Izvucite jemčilo.
Podvinite rub donjeg kruga duž linije prošiva, pa ponovo prošijte po licu tkanine uz sam rub.
Pričvrstite pribadačama i projemčite donji dio kruga za donji otvor jastuka preko dodataka za šav koji je širok 12 mm, a ako je potrebno olabavite materijal. Upotrebljavajući dvostruki jaki konac, opšijte rub kruga. Bodovi neka budu gotovo sasvim jedan do drugog kako biste spriječili ispadanje suhih komada pjenaste gume.

Otvorite zupčani zatvarač i stavite komadiće pjenaste gume u fotelju. (Možete staviti i neki drugi materijal ako mislite da je pogodan za punjenje jastuka)
Nemojte prepuniti jastuk, jer će biti odviše čvrst i neprilagodljiv.
Savjet: Možda bi bilo dobro skorjiti presvlaku za tu vašu fotelju, ako se zaprlja s vremenom da ju možete skinut i oprat. Sve što trebate je ponoviti postupak sa materijalom kojeg sami izaberete.
Također možete sašiti fotelju po nekom drugom kroju, na netu ćete naći tutorijale i varijacije.


Aaaa sada na šivanje!

Izvor: Suvremena žena: Naučite šiti! Lako i jednostavno! (1974)