Ajmo malo proširiti ovu temu. Kamilica zasluzuje puno vise od samo par redaka. Zbog mnogobrojnih ljekovitih svojstava, a koja je priznala i službena medicina, kamilica se ponovo vratila u kućne apoteke i postala jedan od najvažnijih biljaka za liječenje mnogih bolesti.
Uzgoj i Skupljanje
Prava kamilica raste samoniklo, na sunčanim rubovima polja posvuda u europi. I u vrtovima se može posijati na rubovima gredica. Naraste do 20-60 cm a sjeme se može ili sakupiti ili kupiti u trgovinama. Pravu kamilicu prepoznat ćete po šupljem središtu cvata.
Položaj i tlo
Kamilica voli sunčana mjesta, rahlo, suho i hranjivo, dobro drenirano tlo.
Razmnožavanje
Sjemenom u rano proljeće ili jesen na mjesto rasta. Sjeme ne treba prekrivati zemljom već samo lagano zalijevati, sjeme kamilice klija samo ako ima dovoljno svjetlosti. Nakon što se posije trebalo bi barem nekoliko tjedana održavati vlažnost tla.
Kad ju jednom zasijete na nekoj površini, ona će se dalje sama zasijavati.
Ako ostavite do kraja da cvijet dozori, tada je pun sjemenki i to ćemo skupiti i sijati druge godine, ili pustiti da se samo zasija. Kad se suše prezreljene glavice, one se nakon sušenja raspadnu u sjeme i ostatak.
Pri sijanju se sjeme pomiješa sa suhim pijeskom kako bi se ravnomjernije moglo posijati.
Kamilica je prilično osjetljiva na presađivanje, tako da joj treba neko vrijeme da se oporavi i nastavi napredovat.
Uzgoj
Posijte od travnja u redove na razmak 30-40 cm ili na neku gredicu. U blago ilovastoj zemlji bogatoj humusom kamilica se osjeća posebno dobro. VRtnu zemlju možete poboljšati kompostom, a kod lakih tala i sa malo glinenog brašna. Ako kasnije prorijedite biljke na 20-30 cm, one će se dobro razgranati. Povoljni uvijeti rasta i što više sunca važni su preduvjeti za skladan razvoj ljekovitih sastojaka koji kamilicu čine tako vrijednom.
Travnjak od kamilice: mlade biljčice rasaditi na razmak od 10- 15 cm te redovito zalijevati dok se ne ukorijene. Redovito odstranjivati korov, a prazna mjesta popunjavati novim biljkama.
Sakupljanje
Cvjetove skupljati u vrijeme cvatnje, od svibnja do kolovoza, kad se cvjetne glavice potpuno otvore. Cvjetove je najbolje skupljati odmah na početku cvatnje jer tada sadrže najviše ljekovitih tvari.
Za pripremu kupke mogu se po upotrebi skupljati i listovi, cijele biljke ili samo gornja trećina stabljike.
Sušenje
Cvjetove i listove brzo sušiti na sjenovitom i prozračnom mjestu ili pećnici na temperaturi od najviše 40°C.
Od 5 kg svježih cvjetova dobije se 1 kg suhih cvjetova.
Čuvanje
U hermetičkim zatvorenim posudama na suhom, hladnom i tamnom mjestu, ali ne duže od godinu dana.
Biološki savjet i mješovite kulture
Kamilica je dobar susjed kupusu, a može se posijati i između krumpira, celera i poriluka. Ubraja se u biljke koje aktiviraju kompost. Čaj od kamilice služi u vrtu za jačanje kultura te za vlažno zaprašivanje sjemena.
Plavo eterično ulje kamilice
Najvažnija ljekovita tvar kamilice je eterično ulje koje je plave boje.
Kod pripravka čaja od kamilice potrebno je paziti da se ona ne kuha, nego samo prelije kipućon vodom, jer je eterično ulje vrlo hlapljivo i ne smije se kuhati, a bez toga kamilica gotovo i da nema nikakvo djelovanje. Osim eteričnog ulja, kamilica sadrži flavonoide, glikozide, smole, tanine, gorke tvari, mineralne soli, biljne sluzi, kalcij, sumpor i fosfor, a sve te tvari skupa s eteričnim uljem daju kamilici njezino poznato ljekovito svojstvo. Najviše ljekovitih tvari sadrže cvjetovi. Navodno najviše ljekovitih tvari sadrže cvjetovi kamilice ubrani na Ivanje.
Kućna apoteka
Čaj od kamilice
2 žlice cvjetova kamilice
2,5 dl kipuće vode
1 žličica šećera ili meda
Osušene cvjetove kamilice preliti kipućom vodom i pokriveno ostaviti da odstoji 10-15 min (20-30 min.). Čaj procijediti, zasladiti šećerom ili medom, te topli uzimati 3-4 puta na dan
- nedostatak apetita: nezaslađeni hladni čaj uzimati pola sata prije jela
- nezaslađeni čaj koristiti kao oblog, dodatak vrućoj kupki, za ispiranje ili grgljanje.
Liječenje gastritisa i čira na želucu čajem od kamilice i okretanjem u krevetu
6 žlica cvjetova kamilice
1 l kipuće vode
Od osušenih cvjetova kamilice i kipuće vode pripremiti čaj. Čaj popiti ujutro, na prazan želudac, te ležai u krevetu 15 min na leđima, 15 min na desnom boku, 15 min na trbuhu i 15 min na lijevom boku.
Inhalacija pare kamilice
1 šaka cvjetova kamilice
3 žlice morske soli
1-1,5 l kipuće vode
Osušene cvjetove kamilice preliti kipućom vodom, dodati morsku sol i pokriveno ostaviti da odstoji 5 min. Oko glave stvaiti ručnik i udisati paru 5-10 min, 2-3 puta na dan
Ulje od kamilice
1 šaka cvjetova kamilice
1/2 l biljnog ulja
Osušene cvjetove kamilice staviti u staklenku i preliti uljem. Nakon što zatvoreno odstoji na suncu 2-3 tjedna, uz povremeno protresanje, ulje procijediti u tamnu bočicu. Ulje čuvati na hladnom mjestu te koristiti za mazanje, za masažu ili kao dodatak vrućoj kupki.
Mast od kamilice
1 šaka cvjetova kamilice
150 g neslane svinjske masti
Osušene cvjetove kamilice preliti otopljenom kipućom svinjskom mašću i pokriveno ostaviti da odstoji preko noći. Sljedeći dan smjesu lagano zagrijati, mast procijediti, ohladiti i kremasto umiješati. Mast čuvati na hladnom mjestu te koristiti za mazanje ili za masažu.
Rakija od korijena kamilice
~protiv bolova kod reume, artritisa i gihta~
80 g korijena kamilice
1 l rakije
Osušeni korijen kamilice samljeti u prah, prosijati i preliti rakijom. Nakon što zatvoreno odstoji 14 dana, uz povremeno protresanje, rakiju procijediti. Uzimati 2-3 puta na dan po 1 čajnu žličicu rakije.
Tinktura od kamilice
40 g cvjetova kamilice
2 dl 70%- tnog alkohola
Osušene cvjetove kamilice staviti u staklenku i preliti alkoholom. Nakon što zatvoreno odstoji 8-10 dana, tinkturu procijediti. Uzimati 2-3 puta na dan po 1 čajnu žličicu tinkture, nakon jela.
- za grgljanje i ispiranje usne šupljine: 3-4 žlice tinkture umiješati u 2 dl tople vode.
- kao oblog: 1 dl tinkture umiješati u 2 dl destilirane vode.
Prašak od kamilice
~protiv bolova~
1 čajna žlica praha cvjetova kamilice
1 čajna žličica šećera
Osušene cvjetove kamilice samljeti u prah, pomiješati sa šećerom i uzimati 3-4 puta na dan sa malo vode.
Oblog za oči od kamilice
~protiv bolova, uplae i crvenila očiju~
1 žlica cvjetova kamilice
2,5 dl kipućeg mlijeka
Osušene cvjetove kamilice preliti kipućim mlijekom i pokriveno ostaviti da odstoji 10-15 min. Mlijeko procijediti kroz filter papir za kavu i toplo upotrijebiti kao oblog za oči.
Ako vas zanima Kamilica u kozmetici bacite oko na ovu temu.
izvor: magazin ljekovite biljke br. 67, i knjige Moj BioVrt, Bio vrt