Lov na Psilocybe u divljini

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
Morpheus
rank6
Postovi: 236
Pridružen/a: 30.03.2011, 00:38
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Morpheus »

E,sta ti je strucnjak! :bigsmilee:
Galerina i Pholiotina su "deadly look alikes",kako rekose u jednoj knjizi :) Ali, spore prinotvi su "rusty brown", tako da bi to trebalo da olaksa! :psy
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la HypnoToad »

Tako je, printovi su za nijansu različiti. Zato ih je od životne važnosti printati prije konzumacije, jer su izgledom jako slične.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Morpheus
rank6
Postovi: 236
Pridružen/a: 30.03.2011, 00:38
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Morpheus »

E,ljudi,a mislite da smo suvise severno za npr.Psilocybe stuntzii?
Ja sada gledao ovaj video: http://www.youtube.com/watch?v=h3FV_Ybj ... re=related
Pa,pomislih why not :D
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la HypnoToad »

Na krivom smo kontinentu za P. stuntzii.
Nećeš je nać ovdje, ne brini.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Morpheus
rank6
Postovi: 236
Pridružen/a: 30.03.2011, 00:38
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Morpheus »

E,fala,fala :)
Znaci,i dalje se drzimo one tri vrste. :psy
007
rank2
Postovi: 21
Pridružen/a: 14.09.2011, 18:39
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Kratki pregled češćih psilocybinskih vrsta

Post Postao/la 007 »

Što se može naći u Hrvatskom podneblju? Koje vrste magičnih gljiva?
Dosta je slabo to istraženo kod nas pa zato pitam, moguće da dobim zanimljive informacije.
Ako ih ima poznaje li netko mjesto gdje rastu? Mislim koji predio Hrvatske i vrijeme.
Nešto sam čitao da ih ima ali su vrlo slabašne, mnogo ih treba za voyage. Te da neke sadrže druge toxične tvari, ali u dosta grdom smislu toxične.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la HypnoToad »

Premjestio sam post u ovu temu jer se ona druga bavi uzgajanim vrstama.
Prođi malo po ovoj temi, dosta se pisalo o tome što raste kod nas i gdje.
Uglavnom, sada kad malo zatopli će se počet pojavljivat Panaeolus subbalteatus na konjskom dreku. Ona je najrasprostranjenija psilocybinska vrsta i raste posvuda i skoro cijelo razdoblje od proljeća do jeseni. Kažu da je gram za gram otprilike jednake jačine kao cubensis, samo su uglavnom manje pa ih brojčano treba više.
Sve ostale vrste koje se možda mogu naći kod nas, kao P. semilanceata i P. serbica, rastu u kasnu jesen, kada se noćne temperature spuste ispod 5 stupnjeva. Nema nikakve šanse da se 'zabune' i izrastu na proljeće.
007 je napisao/la: Te da neke sadrže druge toxične tvari, ali u dosta grdom smislu toxične.
Ovo je potpuno krivo, širenje tračeva i plašenje ljudi. Ali ono, većina mikologa sve psilocybinske gljive svrstava pod 'jako toksične'. Nekoliko vrsta iz roda Inocybe sadrži psilocybin, a pošto je Inocybe rod s mnogo vrlo toksičnih vrsta, sumnja se da bi i ove psilocybinske mogle biti lagano otrovne, ali to nije istraženo. Nadalje, one su iznimno rijetke, sve su mikorizne, i najvjerojatnije ne rastu na našim područjima nego na sjeveru Europe.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
007
rank2
Postovi: 21
Pridružen/a: 14.09.2011, 18:39
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la 007 »

Ovo mi je drugi post koji je prešaltan u neku drugu grupu. Ali vrlo razumno. Ipak ne mogu sve vidjeti i sve proučiti-pročitati da se ne dogode "ponavljajuče teme"..thanx za moderatore.

HYPNO: dali si ikada našao gljive u Hrvatskoj? Kažeš konjski shit..samo tamo? Pitam se kako uspije dopuhati odnekuda spora i baš u shit sletjeti! LOL To sa shitom se smatra i na vrlo stara mjesta di je konj pustio shit...možda i više godina? Ako već samo na njemu rastu!

Ajd..hvala bogovima što znam da mora poplaviti gljiva te da pušta spore u ljubičastoj boji.
Pitam se koliko je ovo dvoje dostatno za pouzdan "test" ilti sigurnost da su to doista psilo gljive.

THANX NA ODGOVORU. :thumbsup:

(editing)P.S. Moram nači vrste psilocybe koje imaju "drugi otrov osim psilo". Među svojim dokumentima il na netu. Osim ako to nisu Inocybe kako veliš...pronači ču...da mi barem nije više put pal OS..ovak je sada problematično.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la HypnoToad »

Za sve Psilocybe i Panaeoluse sam 100% siguran da ne sadržavaju niti jedan opasan spoj.
Ja nisam nikada našao psilocybinske vrste jer me iskreno uopće ne zanimaju. Volio bih ih možda nać čisto da mogu reć da sam ih našao, ali ih nebi brao i sakupljao.
Plavljenje i ljubičaste spore ti nije pouzdan znak da si našao psilocybinsku gljivu, ovaj Panaeolus subbalteatus koji sada raste niti plavi niti ima ljubičaste spore. Trebaš naučit sve karakteristike gljive da bi je mogao identificirati. Pred jedno dve godine tip ovdje na forumu je pronašao P. subbalteatus, direktno na gnojivu, ali moguće je da rastu i na pognojenim livadama, mada dosta rjeđe.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
007
rank2
Postovi: 21
Pridružen/a: 14.09.2011, 18:39
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la 007 »

Ukratko: Jako teško za pronači!
Jer budući da trebaju shit kako bi rasle...a tog shita ima iskreno malo (samo se sjetite koliko konja Hr ima!)
Zaključak:tamo di su konji odavno i dalje jesu, tamo se danas more naći gljiva.
Istra, Slavonija i nešto Turopolja. Za druge pašnjake sa konjima ja trenutno nisam upoznat
Odgovori