❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Odgovori
Avatar
Necromancer
rank2
Postovi: 37
Pridružen/a: 03.09.2011, 14:59
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 3 puta

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la Necromancer »

A sto se tice ove pripreme, odnosno susenja, stvarno vidim da svugdje pise razlicito.
Ovdje kaze, klobuk i strucak u tavu i peci dok se ne osusi.
Negdje pise da se prvo osusi prirodnim putem, pa se onda stavi u pecnicu.
Pa onda ima i kuhanje, itd.
Ima li netko bas iskustva sto mu je (najbolje) upalilo?
Avatar
sunčanica
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 19.10.2011, 20:49
Ima zahvala: 6 puta

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la sunčanica »

procitala sam u nekom trip reportu,da ih je decko jeo svjeze (neznam koliko je to pametno).znam da kad je gljiva mlada,kozica je najpotentnija.s vremenom "otrovi" ulaze i u meso.wikipedija kaze da se susenjem pojacava potentnost,a Romano Božac kaze da se kozica skida jer sadrzi najvise muskarina ako se misli jesti bez intoksikacije.mislim da kada bi ih ja jela da bih ih sasusila. amanita-muscaria-from-celestial-to-abyss-t674.html ovo ti je taj trip report.uci se na tudim greskama :D
miris pokošene trave :D
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la Fig »

Sušenjem se ibotenička kiselina pretvara u psihoaktivni muscimol, ima korisno objašnjeno na vutri o muhari općenito i nekim načinima pripreme i konzumacije, ako slučajno nisi vidio da baciš oko: http://www.vutra.org/muhara.php#priprema

Prolistaj i kroz ovu temu, ima ljudi koji su eksperimentirali na razne načine te podijelili iskustva i korisne savjete.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la Red »

u dokumentu (koji je okacen) na prvoj strani su opisani neki nacini pripreme, a i kako kaze fig pise u ovoj temi dosta o tome, samo treba prelistat puno toga :thumbsup:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
firebird
rank1
Postovi: 7
Pridružen/a: 23.09.2011, 19:02
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la firebird »

jučer sam u samo sat vremena ubrao tridesetak predivnih muhara, najveća je bila promjera klobuka 25 cm :ymhug: . Ako netko prolazi kroz Ravnu Goru, skreni s glavne ceste do zgrade osnovne škole, desno od nje ide šumska cesta koja se razdvaja nakon 100-tinjak metara. kreni desno (prvo se cesta penje, zatim spušta, a kad se ponovno počinje penjati na raskrsnici skreni opet desno - uzbrdo). to je šuma breze, ima bukve i smreke i prepuna je muhara, doslovno prepuna. malene naravno nisam dirao, sutra i sljedećih dana bi mogle biti baš taman. priložit ću i par fotki, a sad još samo iskustvo sušenja: naime kupio sam sušilicu za voće i povrće (u Metrou - tristotinjak kuna, ima pet polica). tamo piše da se gljive u njoj osuše za 6-7 sati. ja sam sušio muhare 8 sati i pola ih se još uvijek nije osušilo. mislim da debele klobuke treba izrezat na manje komadiće.

ups..upravo sam skužio da ne znam ubaciti fotku...mislio sam da to ide copy-paste ili takonešto ali neće :-? može kratka poduka?

dok čekam uputu ili skužim sam, jedna korekcija: Fig ti spominješ link na vutri gdje je uputa za sušenje i konzumiranje muhara. taj je isti tekst (gotovo isti) Red stavila u linku na samom početku prvog posta o muharama, ali za razliku od teksta na vutri, Red je napisala ispravno kako se suši. naime, na vutri je ostala temperature vode u koju se usipa mljevena osušena muhara 170 celzijusa, a u zagradi slovo f - farenhajta. Da nebi netko pomislio da vodu treba zagrijati na tu nevjerojatnu temperaturu =)) dakle, trebalo je na vutri pisati 76 stupnjeva celzijusa. zato čitajte ono što red napiše - tamo se ne potkradaju takve pogreške [-(

uzgred, imam problema s kupovinom laboratorijskog termometra, sve sam pretražio, zna li netko gdje se može kupiti?
Experience is not what happens to a man: it is what a man does with what happens to him.
Aldous Huxley
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1567
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 425 puta
 pohvaljen: 1449 puta

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la Beyond Le Fov »

moraš uploadati na neki free image hosting ili možeš uploadat na majku, imaš tu opciju ispod okvira za upis posta "Dodavanje privitaka" tab

uputstva: kako-raditi-sa-slikama-fajlovima-youtub ... -t122.html
skrolaj do kraja prvog posta
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la Fig »

Moje isprike firebird i Red, premda ne znam što točno označava ta (f) oznaka kad piše 170 celzija, možda je oznaka za nešto treće ili puka pogreška kao što kažeš. Znao sam da je već negdje okačen link sa vutre, ali mi je promaknuo taj dokument na prvoj strani, pa sam ponovno stavio link koji, nadam se, nije naodmet.
Avatar
Alkaloid
rank3
Postovi: 66
Pridružen/a: 16.09.2010, 14:47
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 28 puta

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la Alkaloid »

Ovo je čudna godina, nažalost izrazito siromašna gljivama. Kad odete u šumu i zagrebete zemlju jasno je i zašto, usprkos ovim jesenjim kišama tek je oko 1-2 cm vlažno, a ispod je zemlja gotovo sasvim suha. Inače je u većini godine, a pogotovo na jesen situacija drugačija, često obrnuta čak i ako neko vrijeme nije kišilo, naime gornji sloj do nekoliko cm debljine može biti suh, ali ispod je zemlja kao mokra spužva. Dok se zemlja dobro ne napije od gljiva neće biti ništa, a za ovu je sezonu kasno.

Ipak dobra vijest za sve koji tražite muharu je da su gljive te na neku čudnu foru među rijetkima kojih ipak možete naći u solidnom broju. Uzmite u obzir da je sad idealno vrijeme, i pođite odmah u šumu, kad temperatura još malo padne bit će kasno.

:mushroom: m :mushroom: i :mushroom: r :mushroom:
Avatar
Necromancer
rank2
Postovi: 37
Pridružen/a: 03.09.2011, 14:59
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 3 puta

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la Necromancer »

firebird je napisao/la:
dok čekam uputu ili skužim sam, jedna korekcija: Fig ti spominješ link na vutri gdje je uputa za sušenje i konzumiranje muhara. taj je isti tekst (gotovo isti) Red stavila u linku na samom početku prvog posta o muharama, ali za razliku od teksta na vutri, Red je napisala ispravno kako se suši.
Ne znam, ali meni te metode susenja izgledaju nevjerojatno. Skeptican sam prema ovome s tavom jer mam osjecaj kad se peku toliko dugo da tako osusena gljiva ne sadrzi vise gotovo nista muscimola. Iscuri/ispari?
A i zasto bi netko kupovao susilice i susio ih 8 sati, kad ih moze na tavi osusiti za sat vremena lol?


Btw, koliko duboko odete u sumu kada trazite? Ja trazim relativno blizu civilizacije. Najvise 100 metara od obliznje staze. Kad odem vise bojim se da cu se izgubiti :-s
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la Red »

samo da razjasnim ovo sa temperaturom- to je isti tekst, samo sto se potkrala greska koja je objavljena na vutri. ja sam naknadno editirala text i objavila ga na majci, kada su mi skrenuli paznju na gresku. na vutri text nije promjenjen.
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Odgovori