Općenita rasprava oko uzgoja

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
tomashjo
rank1
Postovi: 2
Pridružen/a: 28.01.2021, 00:58
 pohvaljen: 1 put

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la tomashjo »

Ljudi,
imam jedno direktno pitanje, nisam se sretao sa slicnom temom. Mogu li i na koji nacin da izolujem spore iz golden teachera koji se nalazi iseckan neko vreme u medu?
Avatar
long_pipe_magician
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 06.01.2014, 11:38
Ima zahvala: 74 puta
 pohvaljen: 30 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la long_pipe_magician »

Bok ekipa. Naručit ću jedan od ovih grow kitova https://www.magic-mushrooms-shop.com/ma ... ndard.html
Dakle doći će 100 posto aktivan micelij s pokrivačem vermikulita. E sad mene zanima je li mogiće kako proširiti taj micelij i spremiti ga u frižider, pa onda opet i tako u krug. Npr. da odrežem komad micelija iz kita, stavim ga u neku staklenku u kojoj je neki supstrat (vi mi recite koji) i onda taj postojeći micelij prožme novi supstrat? Tako da ne moram više ništa naručivati već da od kita napravim odmah više jarova pa sam miran za neko vrijeme.
Savke01
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 27.01.2021, 14:37
Ima zahvala: 16 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la Savke01 »

.
Zadnja izmjena: Savke01, dana/u 26.05.2021, 19:04, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Gaviero
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 04.01.2021, 06:02
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la Gaviero »

Pita za micelij. I mene to zanima, ali valjda bi to bila ustaljena praksa da je moguće bez poteškoća. Koliko sam čitao ne valja raditi ni prijenos grain to grain previše puta. A i kod proizvoda micelija navode koji po redu je transfer sa agara na agar. Ako je to bitno onda valjda ima neki razlog i da je razlika.
Ali naišao sam na mycotopia.net zanimljiv način

jeffpro02 Jun 2006

If you are going to transfer the same culture many times I would advise swithching substrates. Ex. grain to grain to grain to WBS to popcorn...
Try adding nutrients to substrates then going to nutrient poor substrates. I've seen this done with cutures that had been transferred over 30 times with fruiting yields identical to earlier cultures. The same method can be applied to agar.

Like Thisslp03 Jun 2006

jeffpro has the right idea. By changing the substrate, you insure that the mycelium keeps a broad range of digestive enzymes. This is very important when maintaining good viable mycelium. Same thing when holding cultures on
agar. Bump it back and forth on PDA and MEA.
I did much research on this many years ago. We found out that the little protozoa, the "Rotifer", went
exactly 57 generations and then died when held on the same media. If it was ever changed, from the date of the change, it went again for another 57 generations.
Also, when the change on the agar is made, the mycelium will at first travel very slow. Then, it will start growing very fast. It is this section of fast growing mycelium you want to use. It will be the best........slp/fmrc

Možda ovdje neko može ovo potvrditi
You didn't come into this world. You came out of it, like a wave from the ocean. You are not a stranger here.
Avatar
long_pipe_magician
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 06.01.2014, 11:38
Ima zahvala: 74 puta
 pohvaljen: 30 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la long_pipe_magician »

Tako je. Mene zanima širenje micelija. Nemam znanja ni volje da idem raditi sa sporama. Čitao sam o tome, probao, ali nije mi uspjelo. Dakle mene zanima bi li se micelij proširio kad bi ga izrezao dijelic iz growkita i stavio u novu plastičnu posudu ispunjenu određenim supstratom.
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 436
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 278 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la storm.raver »

long_pipe_magician je napisao/la: 06.02.2021, 14:54 Tako je. Mene zanima širenje micelija. Nemam znanja ni volje da idem raditi sa sporama. Čitao sam o tome, probao, ali nije mi uspjelo. Dakle mene zanima bi li se micelij proširio kad bi ga izrezao dijelic iz growkita i stavio u novu plastičnu posudu ispunjenu određenim supstratom.
Znamo sta pitaš.

Ne možeš raditi takve stvari večno, micilijum stari, na kraju ce usporiti, pa potpuno zaustaviti rast. Kao sto je moguce uraditi g2g, moguce je i odrezati micelijum i proširiti dalje na nekolonizovani supstrat.

Takav slican princip postoji, ali radi se sa kulturama na slantovima, drze se u frižideru, i puštaju se ponekad da rastu, da ne bi izgubili energiju klijanja. Na taj način se održava zdrava i brza kultura u životu. Svakako, ni one ne mogu večno trajati i kad tad se mora krenuti ponovo iz spora.

Tegle možeš kolonizovati i drzati u frižideru i do nekoliko meseci. Za supstrat to grain ne znam, niti sam cuo da to iko radi, ali vrlo verovatno je moguće.

Ne treba ti nikakvo znanje, idiot moze uzgojiti gljive Cubensis, ovo kažem uopšteno nemoj doživeti to kao neku uvredu. Na ovom sajtu imas desetine dnevnika kao i razne druge teme koje ti mogu pomoći.
Ili još lakše, kupis spric sa sporama i direktno upucas tegle napunjene sa zitaricom po izboru, na tebi je samo da tegle ispravno sterilises u loncu pre ubrzigavanja. Kad se kolonizuju 100 posto izrucis ih u kokos koji kupis u zoo shopu. Toliko je jednostavno.
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 485
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 311 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la Firmus »

tomashjo je napisao/la: 01.02.2021, 00:41 Ljudi,
imam jedno direktno pitanje, nisam se sretao sa slicnom temom. Mogu li i na koji nacin da izolujem spore iz golden teachera koji se nalazi iseckan neko vreme u medu?
Ne vidim kako, med je ljepljiv itd, mislim da nije moguce na taj nacin izvaditi spore.
long_pipe_magician je napisao/la: 05.02.2021, 21:45 Bok ekipa. Naručit ću jedan od ovih grow kitova https://www.magic-mushrooms-shop.com/ma ... ndard.html
Dakle doći će 100 posto aktivan micelij s pokrivačem vermikulita. E sad mene zanima je li mogiće kako proširiti taj micelij i spremiti ga u frižider, pa onda opet i tako u krug. Npr. da odrežem komad micelija iz kita, stavim ga u neku staklenku u kojoj je neki supstrat (vi mi recite koji) i onda taj postojeći micelij prožme novi supstrat? Tako da ne moram više ništa naručivati već da od kita napravim odmah više jarova pa sam miran za neko vrijeme.
Mozes pokusat, ali neka ti prioritet bude da dobijes gljive i da nista ne zajebes. Dovoljna ti je jedna mala puna žličica micelija za jednu teglu. Micelij uzimaj samo nakon što je podloga skroz kolonizirana i pazi da sve bude čisto i dezinficirano. Npr pribor kojim ćes uzeti/okinuti komad micelija.

Sigurnija je opcija da uzmes print sa sporama, to je jako jednostavan postupak. Doslovno odrezes klobuke gljiva u pravi trenutak i staviš ih na foliju ili papir i prekriješ plastičnom kutijom. Sačekaš 1 dan, makneš klobuke i sacekas da se print osusi (jos uvijek mora bit prekriven). I onda samo zatmotaš taj print u foliju i to je to.

Za izradu šprice opet je jednostavan postupak. Samo ti treba still air box (zatvorena kutija sa rupama za ruke) i onda otvoris taj print koji si uzeo i izgrebeš spore sa skalperom u malu čašu ili posudu u koju si ulio malo destilirane vode. Promiješaš dobro spore sa iglom i 2-3 puta uvučeš tu tekućinu sa sporama u špricu i onda izabacis, da se spore razbiju i pomiješaju i to je to. Imaš špric sa sporama.

Ali naravno, najvažnija stvar je da trebas sve dezinficirat sa alkoholom ili nekim sredstvom kao što je sanytol. Prvo trebaš imat destiliranu vodu, trebaš dezinficirat kutiju u kojoj ces raditi, posudu u koju ćeš strugati spore, zapaliti skalper sa upaljačem itd... Da ne pišem sad detaljno.
Avatar
long_pipe_magician
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 06.01.2014, 11:38
Ima zahvala: 74 puta
 pohvaljen: 30 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la long_pipe_magician »

Poznajem postupak. Radio sam po videu koji je objavljen ovdje negdje na forumu. Smedje rižino brašno i verm. Video ima 3 ili 4 djela. Ima ga i na jutjubu. Loše je kvalitete - 480p. Uglavnom, napravio sam sve točno kako kažu na videu i ništa mi se ni nakon mjesec dana nije pojavilo. Ni pljesan :D . Kada sam pitao tu na forumu kako i zašto rekli su da je omjer na videu loš. Omjer verma, brašna i vode, odnosno da sam stavio previše vode. Ne da mi se opet s tim zajebavat jer znam da koliko god vi govorili da je jednostavno i nije baš. Radije ću pokušati ovako sa žličicom micleija proširiti. Možda se s vremenom odvažim i opet probam sa sporama.

Hvala vam na odgovorima. I ako može još jedna pomoć. Pošto sada znam da taj omjer na videu ne valja, a imam doma još smedjeg brašna i verma, pokušao bih opet s tim supstratom, pa vas molim da mi napišete provjereni omjer koji ću zatim iskuhati na pari i u svaku teglicu ubaciti po žličicu micelijića. I svaki drugi savjet je dobrodošao.
Avatar
Gaviero
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 04.01.2021, 06:02
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la Gaviero »

Shvati to kao neku igru pa isprobavaj.
slika
Ako je kokos substrat u kitu, onda nađi suhog konjskog govna, izmrvi ga, prelij vrućom vodom da ubiješ plijesan, pusti da se ohladi, napraviš rupu pored biljke(4-5 cm dubine) i staviš govno u nju. Nema veze ako je vlažnije, višak će otići. Ubaciš par komada micelija i održavaš vlagu. Ako se micelij razvije i počme izlazit na površinu, prekrij sve sa par mm zemlje i pazi da bude lagano vlažno. Ili u novu vazu.
Ako možeš sve to raditi u sobi koja se grije bez straha da te neko zajebava.
You didn't come into this world. You came out of it, like a wave from the ocean. You are not a stranger here.
Avatar
long_pipe_magician
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 06.01.2014, 11:38
Ima zahvala: 74 puta
 pohvaljen: 30 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la long_pipe_magician »

Nice. Ali pošto već imam brašno od smedje riže i verm, volio bih da netko napiše provjeren omjer za izradu takvog supstrata u kojem će micelij rasti.
Odgovori