Bunika (Hyoscyamus niger)

Svaka biljka, svoja priča. Upoznajte magične biljke i način na koji ih možete uzgojiti.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Bunika (Hyoscyamus niger)

Post Postao/la Red »

slika
Bunika - Hyoscyamus niger
Sinonim za buniku je Jupiterov grašak. Prirodno joj je stanište u srednjoj i južnoj Europi te u zapadnoj Aziji, gdje je i najrasprostranjenija, a uzgaja se u Brazilu i Sjevernoj Americi. Pripada redu biljaka Solanaceae, kojem pripadaju i krumpir, rajčica, duhan i velebilje.

slika

Bunika ( Hyoscyamus niger ) pripada porodici Solanaceae. Toj porodici pripada veći broj otrovnih vrsta.
Bunika raste kao korov na zapuštenim mjestima, na neobrađenim poljima, uz putove i ograde, na tlu s obiljem nirata. Može narasti do metra visine, s jednostavnom ili razgranatom stabljikom. Listovi su duboko nazubljeni. Ima žućkaste cvjetove s mrežastim ljubičastim žilama na laticama. Plod je tobolac s mnogo sjemenki. Površina cijele biljke je vunasta i ljepljiva, neugodna mirisa.


Kao otrovna i opasna biljka bila je poznata još u starom vijeku. U srednjem se vijeku rabila za umirenje i i uspavljivanje. Bila je sastavni dio ljubavnih napitaka i masti vještica. Zlorabila se pri mnogim čarolijama, spominje se kao otrov u Hamletu, a i smrt Julije povezuje se s napitkom spravljenim s bunikom. Zbog takve primjene dugo je bila izvan terapijske primjene, no danas je uvrštena u Europsku farmakopeju. Suvremena fitoterapija pripravke iz lista crne bunike rabi u strogo kontroliranim dozama, kao sastavni dio sredstava protiv astme. Osim ekstrakata i danas se izrađuje ulje bunike koje se u nekim krajevima rabi za utrljavanje protiv reumatskih i drugih bolova.

Zbog otrovnih sadržaja bunika izaziva halucinacije i delirij, a otrov se može apsorbirati i kroz kožu.
Prvi, najtipičniji simptom djelovanja privremeni je gubitak pamćenja. Znakovi trovanja nastupaju vrlo brzo, javlja se crvenilo u licu, ubrzani puls, suhoća u ustima, žeđ, nemir i osjećaj euforije, poriv za brzim govorenjem, halucinacije i delirij. Nastupaju i probavni poremećaji, omaglica, povraćanje, teškoće pri disanju, izražen je simptom raširenih zjenica sa smetnjama vida. Otrovati se mogu i osobe jedući puževe koji se hrane tim biljkama. Kod otrovanja potrebna je hitna liječnička intervencija, izazivanje povraćanja, ispiranje želuca i davanje protuotrova.

hyo.png
hyo.png (482.85 KiB) Pogledano 2282 puta.
Atropa belladonna
slika
Bunika se često povezuje s velebiljem (Atropa belladonna) budući da pripadaju istoj porodici i sadrže slične sastojke.

U nekim knjigama se čak Atropa belladonna na hrvatskom pogrešno naziva bun ili velika bunika. Obje su biljke raširene u flori naše zemlje. Velebilje naraste do 2 metra visine, ima velike, jajolike listove cjelovitog ruba. Ljubičastosmeđi cjevasti, obješeni cvjetovi razvijaju se pojedinačno. Plod je sočna, crna, sjajna vrlo otrovna boba (smrtna doza kod djece je 3-4 pojedene bobe, a kod odraslih 10-15 boba).



Bunika i toksicnost:

Toksicnost: Atropin, hioscin, hiosciamin
Otrovni djelovi biljke: Svi djelovi biljkle- list, cvijet, korijen, sjeme

Simptomi trovanja: Mučnina, suhoca usta, klonulost i trzanje misica, povracanje, sirenje zjenica oka, halucinacije, konfuzija, razne smetnje u govoru i pamcenju, dubok san, koma- nesvjestica te u tezim slucajevima prestanak rada srca, smrt

Molim vas, oprez!
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Necromancer
rank2
Postovi: 37
Pridružen/a: 03.09.2011, 14:59
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 3 puta

Re: Bunika (Hyoscyamus niger)

Post Postao/la Necromancer »

Jucer sam bio u potrazi za ovom biljkom. Obisao sam dosta sume kod medvednice, no nazalost nisam nista nasao. Kasnije mi je receno da je tamo sigurno necu naci. Da li netko zna na kojim podrucjima raste, a da je u granicama grada Zagreba?
Avatar
Alkaloid
rank3
Postovi: 66
Pridružen/a: 16.09.2010, 14:47
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 28 puta

Re: Bunika (Hyoscyamus niger)

Post Postao/la Alkaloid »

Bunika je kao i kužnjak (datura) ruderalna biljka, što znači da najbolje uspijeva na područjima izmijenjenim ljudskim aktivnostima. Dakle umjesto u šumi treba je tražiti uz puteve, po rubovima gradilišta, poljima zaraslim u korov, divljim odlagalištima, eventualno na južnim rubovima šuma... Nisam je nikad posebno tražio, no da je želim naći na zagrebačkom području svakako bih probao uz savski nasip, uz Sveučilišnu bolnicu i zapadnije, ili istočno od Savice, s vanjske i unutarnje strane nasipa, pogotovo na mjestima koja se neredovito kose. Zahtijeva direktno sunce, a voli pjeskovito tlo i ilovaču, tako da se navedeno područje čini idealnim. Treba naglasiti da je biljka već ocvala (cvate od travnja do srpnja) tako da trebaš dobro poznavati izgled lišća ako je želiš prepoznati. Također, kao i kod većine ostalih biljaka razina alkaloida je najveća oko cvjetanja, nakon čega opada, pa se zato listovi za herbalističku namjenu beru od kasnog proljeća do srpnja.

Nadam se da sam ti pomogao.

:mushroom: M :mushroom: I :mushroom: R :mushroom:
Avatar
Necromancer
rank2
Postovi: 37
Pridružen/a: 03.09.2011, 14:59
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 3 puta

Re: Bunika (Hyoscyamus niger)

Post Postao/la Necromancer »

Odlicno! Puno hvala na idejama :)
Avatar
Immartu
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 08.09.2012, 02:29

Re: Bunika (Hyoscyamus niger)

Post Postao/la Immartu »

Samo da ukažem na sliku. Prva je kriva sigurno, a poprilično sam siguran da je i druga. Na prvoj je plod A. Belladonna, na drugoj mislim da je isto samo cvijet.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Bunika (Hyoscyamus niger)

Post Postao/la Red »

Neke slike su nestale iz posta, sada sam to popravila. Imaš pravo, slika ploda je od beladone, ispravljeno! drugo jeste beladona, pošto je mnogi mješaju i nazivaju Bunikom, pa da se zna da može doći do pogrešne identifikacije ako se ne obrati pažnju.

Hvala ti! :thumbsup:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
dejzi
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 05.09.2012, 22:22
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Bunika (Hyoscyamus niger)

Post Postao/la dejzi »

Šetajuci po forumu, naidjoh i na ovu temu...
...posto imam ličnog iskustva sa ovom biljkom, mogu samo preporučiti sledeće: Nemojte koristiti buniku za rekreaciju ili za sticanje određenog iskustva i sl.! Ne, naprosto zaobiđite je ako ste samo znatiželjni! Osim ako ne spravljate kakav napitak od nje, sve ostalo je loše! Veoma teško i loše iskustvo ! (Near Death Expirience)

eto toliko, ali to je moje mišljenje...:)...ako nekog zanima više detalja neka pita
ziveli :)
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Bunika (Hyoscyamus niger)

Post Postao/la dr.manijak »

Ako si voljan, mogao bi sa nama da podelis svoje iskustvo, da se drugi upoznaju sa dejstvom iz prve ruke.
Barem u kratkim crtama, a onda ce neko sigurno imati pitanja, mene bas zanima kakav je "trip".
Jer poznata je ona Narodna "Sta buncas bre, sta lupetas, k'o da si jeo bunike"
~O)
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
dejzi
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 05.09.2012, 22:22
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Bunika (Hyoscyamus niger)

Post Postao/la dejzi »

..ukratko...
nikada ne bih ozeo buniku da nisam bio već alter state of mind u tom trenutku.....to se desilo 2000 godine...
Kum i ja pojeli (po pola) jednu punu kesicu bunika, od celofana za cigarete.

Nakon nekog vremena, ne mogu tačno reći posle koliko, ali oko 30 min - do jednog sata, počele su velike kontrakcije misica, i osecaj je toliko jak da, sve ono sto sam te večeti uzimao (a bilo je toga :p ) je jednostavno nestalo !!!Ostao je samo osećaj grčenja, takav da sam se iz savijenog polozaja na krevetu, odjednom baciš na pod i počneš uvijati kao da ti da te pucaju defibrilatorom...uhhh..užas jedan...molio sam samo da sto pre prestane...klasično trovanje..(neke detalje ne zelim da delim sa svima, zao mi je ljudi).posle 2 sata sam otišao na wc (inace se sve dešavalo u stanu kod Kuma), i odjednom video da mi je vid toliko zamagljen da ne vidim mlaz urina koji mokrim !!!! :blinkk: ...vreme je toliko brzo prolazilo da je vec bilo vreme za na posao da se krene, a činilo mi se kao da je prošlo 10 minuta... osecam da, ne da nisam za medju narod, nego da mi treba pomoć...elem..otišao sam na posao, i obzirom da radim sa softverom, šef kako me je video kada sam se pojavio na vratima deska, i pokušao da se uglavim i sednem, kao na sastanak koji je već odavno počeo, - rekao je samo:"...., slobodan si, uzmi taxi o trošku firme, vidimo se sutra !!!" pomislo sam: " Kakav je on lav!" snimo me je da sam van sebe.... :x
Sada tek počinje real deal...
Kada sam došao doma, majka je radila posle podne i bila je tu ...najnormalnije smo pričali, (bar se meni tako činilo) dok odjednom nisam osetio kako mi je vrućina i počeo da se skidam, duksericu, pa majicu i ostao do pojasa nag...to nije iznenadilo mamu, sve dok nisam skinuo pantalone i odjednom na njenom licu video da je pomislila: " Ovo je previše, nešto nije ok".......krajnjim naporom sam uspeo u zadnjem momentu da kazem kako mi je vruće i moram u krevet i brzo se pokupio i otišao u svoju sobu.....uhhhhhh....malo je falilo da me provali totalno da sa freak out...da me provali za ganju ok, čak smo i pusili zajedno jednom, ali kako da joj kazem da sam jeo bunike !!!wtf??..(mama je inače lekar)...

...zaspao sam odmah...bilo je oko 11h ujutru...kada sam se probudio činilo mi se da sam spavao 12 sati, ali je zapravo bilo 12h (prošlo je samo 1h, od kako sam zaspao)...a nisam se probudio sam...e sada je ono najjače:
Probudio me je osećaj prisustva tuđeg ! Kada sam otvorio oči, cela moja ekipa je bila u sobi samnom...neko je sedeo na fotelji, neko na podu, jedan ortak je stajao na set stočiću i gledao mi šta ima na ormaru !!!...nije me to toliko iznenadilo, koliko mi je bilo krivo sto me nisu probudili, kada su došli, jer je truba da ja spavam a oni mi na gajbi !!!...kada sam to naglas i izgovorio, video sam da uopšte ne reaguju na ono sta ja kazem !...opet sam ponovio: " Ej, sto me niste budili do sada !..ista stvar, niko ne reaguje na to sto ja kazem...u trenu mi je sve bilo jasno...protrljao sam oči i rekao glasno: ..."uh jebote !"

Nakon toga, sam imao danima zamućen vid i osećaj blage anksioznosti.
sve se vratilo u normalu posle 3 dana...
Iskreno mislim da je bunika, veoma otrovna, i opasna. Nije za svakog, i nije za svačiji organizam...izaziva velike komlikacije i sto je jos bitnije ako se konzumira, mora se raditi čisto iz duhovnih pobuda, sa iskusnim ljudima uz trip sittere..
Mislim da sam je uzeo na pogrešan način, u pogrešno vreme i pogrešnom mestu !
Ako me pitate da li bih opet, odgovor je prost NE, nikada više !

love
Avatar
Immartu
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 08.09.2012, 02:29

Re: Bunika (Hyoscyamus niger)

Post Postao/la Immartu »

Sve redom što si napravio je bilo krivo. Žao mi je da si imao tako loše iskustvo.
1. U pravu si da treba uzeti na pravom mjestu, u pravo vrijeme i s dovoljno vremena. Svi delirijanti drže dosta dugo, znači ne uzima se, npr., u nedjelju na večer.
2. Naći sittera, po mogućnosti više njih, jer jedna osoba neće imati snage paziti na tebe cijelo vrijeme koliko trip traje. Ako više ljudi uzima, na svakoga barem 2 sittera, ozbiljne osobe koje znaju što se događa i kako usmjeravati tok tripa da ne završiš u opasnim predjelima.
3. Najbolje je da okruženje bude gotovo sterilno po pitanju ljudske prisutnosti, dakle ako imaš kuću na osami.
4. Uzeti u kasno prolijeće ili za ljeto. Teško je regulirati temperaturu i odrediti koliko ti je uistinu vruće/hladno. Ako je zima to može dovesti do hipotermije.
5. Ne ciljati na iskustvo prvim uzimanjem nego na pronalazak doze koja odgovara za tebe. Naći taj, takoreći "Window of opportunity", je dosta problematično. Granica između aktivne doze i toksične/smrtonosne doze je užasno tanka.
6. Upoznati se sa simptomima trovanja, biti spreman na tu mogućnost i znati kako postupiti kada se to dogodi.

Eto toliko od mene. Nije mi namjera da solim pamet pa se nadam da nećete ovo shvatiti kao soljenje pameti. Iskustva sittera :D
Odgovori