Afrički tvor
Postano: 28.11.2010, 14:57
Vidim da su ovdje većinom svi Dog- / Cat- persone, al ako su se u naše društvo počeli zavlačiti i štakori, možda netko odluči otvoriti vrata za još poneku "egzotičnu" živinu
Vjerojatno vas je dosta čula za tvorove kao kućne ljubimce, točnije za afričke tvorove, mada je i ovdje naziv poprilično nezahvalan jer ljude automatski asocira na ... tvora, jel
Problem je u tzv. američkom smrdljivcu, eng. Skunk, lat. Mephitis mephitis, koji je odavno već zaslužio ime tvora, puno prije nego je njegov afrički rođak postao aktualan u našoj svakodnevici...
Osim što dijele porodicu u taksonomiji, afrički tvor je potpuno druga vrsta i nema nikakve veze sa reputacijom gore navedenog smradca...
I kao što sam rekao da je tvor malo neprikladan naziv, isti je slučaj i sa ovim "afrički", pošto je domestificiran od divljeg Europskog tvora (eng. European polecat), koji opet ima više sličnosti sa kunama i lasicama, nego tvorovima. Znam, da... veoma su se potrudili ko god nam uređuje knjige
Uglavnom, zašto sam se baš odlučio na ovu vrstu ?
Pa prvo, jer je u većim zemljama već odavno jedna od popularnijih vrsta ljubimaca, koja se sve više, na velika vrata probija i na naše prostore.
I drugo, jer sam imao već 3 tvora, i mogu sam naj govoriti o njima, u pogledu inteligencije, zahtjevnosti i prikladnosti kao kućnog ljubimca.
U nastavku slijedi "skraćena verzija" jednog teksta kojeg sam nedavno napisao, za sve koji se žele pobliže upoznati sa tvorićem, ili razmišljaju postati vlasnici jednoga.
----------------------------------------------------------------------------------------
POVIJEST i OPIS
-----------------
Najčešći nazivi: Američki ili Afrički tvor, Pitoma vretica, Ferret
U daljnjem tekstu „tvor“
Afrički tvor je udomaćena vrsta za koju se pretpostavlja da najvjerovatnije potječe od Europskog divljeg tvora s kojim dijeli i mjesto u porodici kuna -Mustelidae (zajedno s lasicama, kunama, vidrama, jazavcima i pravim tvorovima tzv. Smrdljivcima)
Slobodnim opisom, to su male, vesele životinje, duguljastog, iznimno gipkog tijela što im omogućuje da se provuku kroz svaku rupu koja je dovoljno široka da prođe glava.
Prosječna duljina tijela životinje iznosi 50 cm uz 10-ak cm dugi rep, teže između 0,7 i 2 kg i žive u prosijeku 7-10 godina.
Spolni dimorfizam je izražen u pogledu tjelesne veličine, tako da su mužjaci u pravilu dvostruko veći od žeki.
Boje su raznolike, klasična boja je svijetla poddlaka sa crnosmeđom temeljnom bojom uz pretežno bijelu glavu i tamne „naočale“, no također su moguće i bijele, sive, crvenkasto smeđe ili albino varijante.
Izuzetno su pitomi, inteligentni, živahni i razigrani zbog čega je njihova zastupljenost među kućnim ljubimcima u posljednje vrijeme dosegla globalne razmjere. U SAD-u se po brojnosti nalaze na 3. mjestu (nakon pasa i mačaka).
Pretpostavlja se da je vrsta udomaćena prije oko 2,500 godina, a najvjerovatniji razlog je bio lov. Svojom gipkom i duguljastom tjelesnom građom, a s druge strane pitomom prirodom, tvor je bio idealan suučesnik u lovu na zečeve i druge glodavce koje je istjeravao iz njihovih podzemnih jazbina.
Koristenje tvorova za lov ili borbu protiv infestacija nekim vrstama se i danas prakticira u pojedinim zemljama (Velika Britanija...) iako je u posljednje vrijeme uvedena zakonska regulativa.
Od ostalih primijena, spominje se korištenje tvorova da provlače žice i kablove kroz podzemne cijevovode.
Zbog mnogih anatomskih i fizioloških sličnosti s ljudima, exstenzivno se koriste kao eksperimentalne laboratorijske životinje u biomedicinskim istraživanjima.
ZA BUDUĆE VLASNIKE
Da li je tvor idealan ljubimac za Vas ?
Prije nego se odlučite za kupnju, trebali bi se upoznati sa nekoliko bitnih stavki kao što su vrijeme, briga i novac koji trebate izdvojiti, iako je najbolje da pročitate cijeli članak ukoliko se ozbiljno razmišljate o nabavi tvora.
NOVAC
Cijene tvorova kreću se u rasponu od 400-600 kn kod privatnih uzgajivača pa do 800-1000kn za Pet Shopove.
Tu dakako dolazi i oprema, pa ćete tako za prosječan kavez (što veći – to bolji) izdvojiti minimalno 400-ak kn, zajedno sa zdjelicom za hranu, pojilicom i plastičnim wc-om – što bi se smatralo standardnim paketom.
Krevet za početak i nije nužno kupovati već možete kao privremenu alternativu koristiti kutiju i krpe, međutim ako želite svom ljubimcu pružiti pravo uživanje, toplo preporučam nabavku visećeg krevetića, kojeg tvorovi jednostavno obožavaju.
Od potrošne opreme, prosječna cijena hrane za tvorove iznosi 30-ak kuna za kutiju od 750g koja će vam u prosjeku biti dovoljna za 3-4 tjedna. Ovdje naravno dolazi i mačji pijesak (15-ak kn)
VETERINARSKA SKRB
Od obaveznih odlazaka veterinaru treba spomenuti cijepljenje protiv štenećaka, ... ... ...
Sterilizacija je za ženke obavezna (vidi „zdravlje“), a kod mužjaka može biti opcija ukoliko vam je njihov miris preintenzivan (vidi „miris“) – prosječna cijena 400kn
VRIJEME
Zajedno sa cijenom, tvorovi su poprilično zahtijevni i u pogledu vremena. Iako spavaju većinu dana (18-20 sati), zahtijevaju da budu minimalno 2-3 sata pušteni van kaveza. Pozitivna strana je to što se uglavnom mogu sami zabavljati, međutim zbog svoje znatiželjnosti, moraju biti pod stalnim nadzorom. Također ćete morati napraviti par modifikacija u prostorijama u kojima će biti slobodni (vidi „ferretproofing“).
Čišćenje – u početku ćete imati malo više posla pošto će obavljati nuždu u svakom kutu koji im se nađe u trenutku ali nakon što ga naučite da koristi svoj wc bit će dovoljno samo zamijeniti pijesak svaki drugi dan.
ALERGIJE
Kao sa svakom drugom životinjom i sa tvorom se može dogoditi slučaj da je osoba alergična na njegovo krzno. Ako ste podložni alergijama, rađe prvo provjerite.
TVOROVI I DJECA
Iako su tvorovi veoma blagog karaktera i mazni, mala djeca imaju tendenciju da budu grublja pa se takvu igru ne preporuča ostaviti bez nadzora.
TVOROVI I DRUGE ŽIVOTINJE
Kad se jednom upoznaju, tvorovi se mogu odlično slagati sa psima i mačkama.
S druge strane, nikako ne pokušavajte sprijateljit tvora sa pticama, malim glodavcima i reptilima (i ribicama naravno).
(za više informacija, pogledajte posebni odjeljak „tvorovi i dr. životinje“)
LOKACIJA, ODABIR I KUPNJA TVORA
Često je pravilo da životinja bira svog vlasnika stoga pokušajte ostvariti blagi kontakt sa životinjama. Ako vam priđe sa znatiželjom i pokušava vas proučiti, pomirisati pa čak i blago gricnuti to je najvjerovatniji znak da ga zanimate. Pitanje je još samo dali on zanima Vas...
Kod odabira lokacije za kupnju imate nekoliko opcija....
-pet shop –najmanje preporučljivo iz više razloga. Glavni je taj što su tvorovi iz prodavaonica svakodnevno izloženi provokacijama posjetitelja što posljedično čini tvora agresivnijim i manje povjerljivim prema ljudima. Drugi razlog je cijena koja je i duplo viša nego kod privatnog uzgajivača. Nedostatak je i to što vam nije poznato odakle taj tvor dolazi.
Naravno da uvijek postoje iznimke i ako ste slučano baš u trgovini ugledali tvora kojeg želite, trebate ga kupiti.
-privatni uzgajivači –najbolji izbor. Osim što su daleko povoljniji, od velikog značaja je i to što znate od koga dolazi tvor. U većini slučajeva radi se o hobistima koji svoj uzogoj provode sa puno pažnje i ljubavi i to im daje prednost nad komercijalnim uzgajivačima i trgovinama. Rado će odgovoriti na sva Vaša pitanja o tvoru, bez pokušavanja da vam uvale još poneki od svojih „proizvoda“.
-utočišta za nezbrinute životinje –u većini svjetskih metropola gdje su tvorovi daleko poznatiji nego u našim krajevima, ovakva utočišta su puna napuštenim tvorovima. Da li zbog bolesti, potrebe za skupocijenim liječenjem ili su jednostavno bili neprihvaćeni od svojih vlasnika... Činjenica jest da većina tih životinja nema ugodna iskustva iskustva s ljudima i mogu se pokazati nepremjerenima za ljude koji po prvi put uzimaju tvora. S druge strane, možda baš ovdje pronađete onog pravog. Daleko su jeftiniji od svih ostalih, a dobar dio utočišta i poklanja svoje životinje. Kod nas, najbliže utočište za tvorove se nalazi u Sloveniji (poklanja, -neprovjereno op.a.).
muško ili žensko ?
Spol ne igra ulogu u ponašanju. Međutim poneke razlike postoje.
Mužjaci su u pravilu dvostruko veći od ženki, dakle zahtijevaju nešto veći prostor.
Ženke s druge strane, ukoliko ih nemislite pariti redovito, moraju iz zdravstvenih razloga (vidi „zdravlje“) obavezno biti sterilizirane.
-Bez obzira na kojeg se odlučite, prije kupnje trebali biste pregledati životinju.
Zdravi tvor je živahan, sluznice (unutrašnja „koža“) uha i usne šupljine su blijedoružićaste boje, bez iscjetka iz nosa i očiju, oči bistre, a uši bez ili sa malo ušnog voska (nije izravno zdravstveni pokazatelj, ali dobar ogled higijene). Krzno je glatko i sjajno, bez bezdlačnih područja.
ZA NOVE VLASNIKE
UPOZNAJTE SVOG TVORA
MIRIS
1) Afrički tvor nije tvor u klasičnom smislu (tzv. smrdljivac) – on posjeduje svoj karakterističan miris kao i svaka životinja koji je u tom smislu nešto drugačiji od onih na koje su ljudi većinom navikli (npr. mačka ili pas) i mošusnog je karaktera.
2) Miris tvora većinom dolazi iz lojnih žlijezda koje se nalaze u koži po cijelom tijelu. Ostatak mirisa pripada mirisu izmeta i urina.
3) Kao i njegov bliski srodnik Smrdljivac, i pitomi tvor posjeduje analne žlijezde (točnije rektalne) iz kojih u posebnim situacijama (veliki strah, uzmuđenost ili agresija) može ispustiti par kapi smrdljive tekućine (nikako ne šprica poput Smrdljivca). Sektret tih žlijezda koriste i za markiranje teritorija i međusobno raspoznavanje.
-ukoliko nema potrebe iz zdravstvenih razloga, operativno uklanjanje analnih žlijezda može napraviti više štete nego koristi.
4) Miris je intenzivniji u doba tjeranja s tim da je miris mužjaka jači. Kastracija/sterilizacija uvelike uklanja taj miris.
Nekoliko savjeta kako značajno smanjiti miris na životinji i u kući:
- HRANA (značajna uloga u mirisu izmeta)
Držite se isključivo kvalitetne hrane za tvorove koja mora sadržavati min. 34% bjelančevina i ne manje od 19% masti. Izbjegavajte ljudske obroke, ribu (jak miris), kukuruz i bilo šta s umjetnim prezervativima.
Opće pravilo – ako hrana smrdi do zla boga – i tvorić će...
- PIJESAK
Kupujte kvalitetni pijesak sa visokom sposobnosti upijanja i uklanjanja mirisa fekalija.
I čistite izmet redovito na dnevnoj bazi, a pijesak kompletan pijesak zamijenite po potrebi.
- KREVET
Sve krpice, krevetiće/spavaće vreće operite jednom tjedno.
- MANJE KUPANJA
Točno tako – kupanjem skidate sloj mošusa sa površine kože. Zauzvrat tijelo ulaže dvostruke napore da taj loj nadoknadi (dakle dvostruko mirisa). Rađe perite češće krpice, a tvora ograničite na kupanje jednom u 2-3 mjeseca.
- STRESNE SITUACIJE
Minimalizirajte ih. Ne dopuštajte ostalim ljubimcima i djeci da zastrašuju tvora ili da
se pregrubo igraju s njime. Ne zatvarajte ga u vreće i plastične kugle i pripazite na moguće padove (s obzirom da su poprilično trapavi).
NJEGA
...većina stvari vezana uz njegu nije preferabilna od strane tvorova tako da ćete prvo vrijeme provesti u dosta natezanja sa ljubimcem. Jedini što mogu savjetovati jest da čvrsto primite životinju na način opisan u daljnjem tekstu. Po potrebi, možete mu ponuditi poneku slasticu da ga umirite.
NOKTI
- Moraju se redovito podrezivati, u prosjeku svaka 2-3 tjedna, ovisno o tvoru. Dugi nokti uzrokuju poteškoće pri kretanju kao i eventualne ozlijede tvora ili vlasnika. Mogu se zakačit za krpe, tepih i zavjese ili vas mogu jače ogrepsti.
Možete koristiti bilo kakvu grickalicu ili škarice (za ljude ili životinje) dokle god su oštre i čiste.
KUPANJE
- oko kupanja nema pretjerane filozofije osim par pravila:
- najvažnije je da svog ljubimca ne kupate prečesto jer, kao što je već spomenuto, pretjerano kupanje ispire tvoru svojstvene i potrebne masnoće sa kože. Jedno kupanje svaka 2-3 mjeseca ili po potrebi (npr. ukoliko se uneredi) je sasvim zadovoljavajuće u pogledu ograničavanja mirisa i održavanja higijene.
- ne koristite uobičajene ljudske šampone (iritacija kože). Ako su vam preskupi ili nedostupni „tvorovski“ šamponi, kao alternativa može poslužiti Johnsonov za bebe
- izbjegavajte pranje glave (osjetljive oči i uši)
- s obzirom da je tjelesna temperatura tvorova nešto viša nego u ljudi (37,8-39,4°C), tako bi i voda za kupanje trebala biti malo toplija nego što bi sebi pripremili.
- stvarno je teško reći kako će se vaš tvor ponašati pri kupanju. Neki jednostavno vole vodu, drugi pak nikako. Kako god bilo, s vremena na vrijeme morat ćete oprati svog malog smrdljivca, na ovaj ili onaj način. Jedino što je sigurno jest da ćete prilikom pranja morati čvrsto primiti tvora da se ne izmigolji. Izuzetno su gipki i stoga se nebojte čvršće stegnuti. Jednom rukom obuhvatite gornji dio tijela tako da se prednje šapice nalaze između kažiprsta i srednjeg prsta, a donji dio tijela sjedi u posudi/umivaoniku... Drugom rukom ga možete oprati. Sami ćete već shvatiti koliko čvrsto ga treba držati, al svakako nemojte pretjerivati da mu onemogućite disanje.
- na kraju kupanja ponudite mu čistu krpu da se obriše i uživajte u predstavi...
ČIŠĆENJE UŠIJU
- koliko često nemože se reći, jer se ušni vosak različito brzo nakuplja kod pojedinih tvorova. Dakle po potrebi...
- postupak je jednostavan. Koristite kupovno sredstvo za čišćenje ušiju pasa i mačaka i obične štapiće za uši. Kao zamjenu za sredstvo možete koristiti mlaku vodu (sredstvo je preporučljivije).
- također, potrebno je čvršće primiti tvora jer ne obožavaju postupak. Gotovo sigurno ćete morati i glavu držati mirnom, da izbjegnete eventualne ozlijede.
- prvo ukapate nekoliko kapi sredstva u jedno uho i laganim pokretima palca i kažiprsta masirate uho (kao da ga gnječite) da se tekućina razmaže.
- štapićem lagano čistite uho sa rubnih dijelova prema unutrašnjosti. NE ULAZITE U SLUŠNI KANAL !
- sad očistite drugo uho
DLAKA
-Iščešljavanje je potrebno samo u periodu linjanja, dakle rano proljeće i rana jesen.
Odumrla dlaka najlakše se uklanja gumiranom četkom koju možete potražiti u specijaliziranim trgovinama.
-Tvorovi kao i mačke imaju tendenciju nakupljanja dlake u probavnom sustavu kao posljedicu lizanja krzna. Malt pasta (pet shop) pomaže da se ta dlaka razgradi i lakše izbaci iz organizma.
-za sjaj dlake možete koristiti posebne kupovne preparate u obliku spreja ili raznih tekućina/pasta. Također možete povremeno svom tvoru ponuditi jedan svježi žutanjak.
PREHRANA
Tvorovi su striktni karnivori te posjeduju relativno kratak probavni trakt. To znači da im je potrebna hrana bogata lako probavljivim bjelančevinama životinjskog (ne biljnog) podrijetla.
Nutritivne potrebe su: Proteini – min. 34%
Masti – min. 20%
ostale...
Hrana i voda moraju uvijek biti svježi i na raspolaganju. Tvorovi nemaju tendenciju da prekomjerno jedu, no ukoliko primjetite takav slučaj, radije mu davajte hranu u manjim obrocima i češće kroz dan.
Okvirno je jedna puna šaka hrane dovoljna za 20-24h.
Vodu držite u većim pojilicama koje će tvor teže prevrnuti, a usto će i voda duže ostati svježa.
Najčešća praksa je (i najpreporučljivija) hranidba komercijalnom visokokvalitetnom briketiranom hranom za tvorove kakva se može naći u svim bolje opremljenim trgovinama za ljubimce. Takvu hranu možete koristiti konstantno uz minimalnu potrebu za ikakvim dodatcima prehrani.
Prosječne cijene se kreću između 30-50 kn za kutiju od 750-1000g kakva vam je u prosjeku dovoljna za 20-30 dana hranidbe.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
DOSTA !
Tekst sam radikalno srezao jer u nekim dijelovima ionako zalazi u previše detalja, pošto je ovo ipak općenito predstavljanje životinje. Ako se pojavi interes, mogu još ponešto dodati...
Do tada, pozdrav svim životinjoljupcima !