Pu-erh se radi iz roda Camellie Sinesis zvane Dayeh, podvrste velikog lista. Pu-erh se dijeli na zeleni i "kuhani"ili oksidirani Pu-erh.
Puer čaj vrlo je cijenjen, potječe iz Kine gdje se nakon teškog obroka konzumirao kao digestiv, a povezuje ga se i uz blagotvorno djelovanje i prevenciju srčanih bolesti. Osim toga, ublažava dijabetes i razna upalna stanja, uklanja toksine iz organizma, poboljšava vid i cirkulaciju. Dugoročna kozumacija ovog čaja povoljno djeluje na snižavanje visokog krvnog tlaka i kolesterola, a ima važnu ulogu u prvenciji karcinoma i srčanih bolesti.
Za razliku od drugih čajeva koji trebaju biti konzumirani nakon proizvodnje, puer čaj se može piti odmah ili se može čuvati mnogo godina; puer čajevi se često razvrstavaju po godini i regiji proizvodnje, slično kao i stara vina.
Smatra se da puer čaj ima sljedeća djelovanja:
• poboljšava probavu i sagorijeva masnoće u tijelu,
• jača imunitet,
• smanjuje kolesterol,
• snižava hipertenziju i razinu masnoće.
Djelovanje: smanjuje masnoću u tijelu, pomaže u snižavanju težine, snižava krvni tlak umanjuje arteriosklerozu, djeluje protiv oronulosti, jača imunitet i čuva zdravlje, jača tijelo i doprinosi dugovječnosti.
Puer čajevi često dolaze u prešanom obliku i s raznim aromama.

Također, psotoje i puer čajevi koji se prave na poseban način tako da se stave u koru naranče ili grejpa i tako čuvaju nekao vrijeme.
Tada poprime aromu naranče ili grejpa, ali i mnoge korisne tvari.

Prprema čaja
Pri pripremi puer čaja bitno je paziti na temperaturu vode jer ona može imati snažan utjecaj na arome i okus čaja. Za pripremu puer čaja treba koristiti proključalu vodu.
Zakuhajte vodu u čajniku. Prelijte 1 čajnu žličicu pu-erh čaja s 2.5 dl vode. Na jednu litru vode stavlja se 1 jušna žlica čaja. Držite poklopljeno 2-5 minuta, a zatim procijedite.
Listiće čaja možete iskoristiti oko 1-5 puta, a to ovisi o tome koliko ih se dugo ostavi u vodi; što ih se duže ostavi manje se puta mogu ponovno iskoristiti.
