Sušenje i Čuvanje gljiva

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Odgovori
Avatar
medo
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 23.08.2010, 22:48
 pohvaljen: 3 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la medo »

U početku sam griješio stavljajuci ih na pec misleci kako cu tako ubrzat proces,ali sam shvatio da ih je najbolje poredat na konac i objesit na neko mjesto gdje postoji strujanje zraka potraje i do 4 dana da se potpuno osuse prirodno a jacina je neupitno veca nego kod gljiva sušenih na visokoj temp
Avatar
sometimes
rank13
Postovi: 554
Pridružen/a: 10.01.2012, 12:45
Ima zahvala: 232 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la sometimes »

nasao sam u smart shopu super kutijicu za cuvanje gljiva (njima je za vutru), ima na sebi mali ventil za ispuhivanje zraka iz kutije - par puta ga pritisnes i posuda je pod vakuumom, stane otprilike, 30-40 grama suhih, moze i vise ako ful nabijete i ljepo ispuhnete zrak van, kutijicu u frizider i mogu stajati, nadam se dugo....
....it didn't make any sense.....
Avatar
Mary Jane.
rank9
Postovi: 387
Pridružen/a: 31.07.2010, 14:06
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 39 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la Mary Jane. »

Kakvog je materijala kutijica, drvo?
"If you only knew the magnificence of the 3, 6 and 9, then you would have a key to the universe.”
- Nikola Tesla
Avatar
sometimes
rank13
Postovi: 554
Pridružen/a: 10.01.2012, 12:45
Ima zahvala: 232 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la sometimes »

ne - plastika, prozirna okrugla kutijica sa cepom u boji koji na sebi ima taj ventil sa kojim ispuhujes zrak iz kutijice, drzim za sad unutra vutru i vidim da stvarno radi :D
nista se ne susi.... ;)
....it didn't make any sense.....
epka
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 23.02.2011, 11:28
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 1 put

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la epka »

malu sušaru možete sami sklepati bez previše troškova,

treba vam jedan neki kuler od kompa
jedan ace dece adapter
i plastična posudica (ona od arijel kapsula ima idealne dimenzije)

polegnete posudicu na jednu od najvećih ploha, a na suprotnoj najvećoj strani izrežete rupu malo manju nego što je kuler, i ušarafite ga na posudicu preko rupe koju ste izrezali, kuler mora biti okrenut tako da zrak izbacuje van iz kutijice, spojite ga s adapterom i to je to.

ubacite bebice unutra, vratašca od posudice ostavite otvorena, šteknete ga u struju i za 10ak sati gozba može početi. :psy
Naš je cilj otkriti da smo oduvijek bili tamo gdje trebamo biti.
zdravkozg83
rank2
Postovi: 25
Pridružen/a: 22.05.2012, 14:08
Ima zahvala: 1 put

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la zdravkozg83 »

ako se gljive suse s granulama za susenje zraka i slucajem dodju u dodir s granulama...dali ih se baca ili se mogu spasiti??

i jos da pitam kod susenja ako dodje do promjene boja gljiva?sto to znaci i sto je ciniti?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la Red »

da, ne bi smjele doci u dodir sa gljivama ali sumnjam da ces se otrovat od toga. imat ce odvratan okus + mogu eventulano stvoriti nelagodu u zelucu. zavisi u kolikom su kontaktu bile sa tim sranjem, nije bas pametno to jesti...

kada kazes promjena u boji, sto to tocno znaci? :) naravno da promjene malo boju, pogotovo tamo gdje si ih dirao. one cudne boje, neprirodne, bi te trebale brinuti...
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
zdravkozg83
rank2
Postovi: 25
Pridružen/a: 22.05.2012, 14:08
Ima zahvala: 1 put

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la zdravkozg83 »

evo ovako ne znam koliko su u dodiru bile s tim sranjem ..mozda ne uopce,mrezica na kojoj su gljive,iznad tog sranja,je malo pala na to sranje bijelo...i sad ne znam dali je bilo u izravnom dodiru.a neke su malo pocrnile na nekim mjestim.kontam mjesta koja sam dirao i to je to mozda nije bas crna tamno tamno plava il ljub.puno tamnija od one kad je gljiva svjeza pa ju mal zgnjecis:)
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la Red »

aaaa ma onda dobro. ako su i dotakle nije to puno niti bi trebalo biti zabrinjavajuce. mozda na tom mjestu budu imale odvratan okus, ali sumjam da moze mnogo nastetiti...
a to sto su se "zacrnile", to je normalno. najvjerojatnije mjesta koja si dirao.

jaooo kada se sjetim sto se meni jednom desilo... imala sam granule ali nisam skuzila da su miris lavande.a reko mani sve u k, sta sada..idem ih iskoristiti, reko to je samo miris.
zaeb veliki, ne samo da su smrdile po lavandi vec su i ukus imale na sinteticku lavandu, katastrofa. konzumacija je bila zbilja uzasna, ali nista osim toga, sva sreca :YMDAYDREAM:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
zdravkozg83
rank2
Postovi: 25
Pridružen/a: 22.05.2012, 14:08
Ima zahvala: 1 put

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la zdravkozg83 »

hahahah...pazi ovo..jebem ti...ja sam stavio u kosaru vec te od lavande i dosao do blagajne i kad je zena uhvatila u ruku ja skuzim...
sva sreca:)
hvala na svajetu.
Odgovori