Gljivarenje

Općenito o gljivama i kako ih uzgojiti
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la HypnoToad »

Prve 4 slike su ti Piptoporus betulinus, 5 i 6 stara Armillaria mellea.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la dr.manijak »

Evo skoro sam bio u nekim prirodnim akcijama i pored izvora u sumi naletim na ove lepotice, uslikah i dodjoh da pitam sta li je to?

slika

slika
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la HypnoToad »

Armillaria mellea.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1567
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 425 puta
 pohvaljen: 1449 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la Beyond Le Fov »

Izrasle mi gljive pokraj kuće na dvorištu za koje vjerujem da su šampinjoni. Nešto sam razgovarao s prijateljem koji se počinje polako kužiti i kaže da bi morao biti šampinjon (nije vidio slike, samo po opisu). Fino su mirisali, bacio sam par klobuka na roštilj i fakat ukusno bilo. Uzeo sam spore print, bilo je cjela žlica spora, nagurao to u špricu i pošpricao okolo u nadi da će ih sljedeće godine biti više. Baš mi kul to, izađeš iz kuće na dvorište i nabereš si ručak.

slika

slika


e sad mene zanima ova gljiva koja izgleda skoro pa isto ko onaj šampinjon ali ima bjele listiće, miriše isto kao ova prva, ovu zovem lažni šampinjon, kaže frend da je to isto ukusna gljiva al nju se ne usudim pojest prije sigurne idetifikacije iako miriše fino po šampinjonu.

slika

slika

slika
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la HypnoToad »

Prva nije šampinjon nego livadna pečurka, Agaricus campestris. Isto dobra gljiva, jestiva i bezopasna.
Druga, iskreno, nisam siguran. Da li je imala bilo kakav prsten? Da li je rasla u relativnoj blizini nekog stabla? Kada dođem doma ću pogledat u knjizi, skoro sigurno je Leucoagaricus, ali postoji mogućnost da je Tricholoma.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1567
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 425 puta
 pohvaljen: 1449 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la Beyond Le Fov »

raste isto kao i ova livadna pečurka, nije u blizini nikakvog stabla, usred pokošenog dvorišta. na ovoj ne primječujem ostatke prstena, vidjet ću na drugima kad izrastu.

btw. zar ne zovu tu livadnu pečurku "livadni šampinjon"? iako nije šampinjon
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la HypnoToad »

A čuj, mogu je ljudi zvat kako god žele. Po toj logici svaka vrsta iz roda Agaricus se može zvat šampinjon. Šampinjon je Agaricus bisporus.
Ova druga gljiva ti je 99% Leucoagaricus macrorhizus, ali ti nebih savjetovao da je jedeš jer ima nekoliko jako otrovnih vrsta iz roda Tricholoma koje su prilično slične.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la mr. gljiva »

Najtočniji hrvatski naziv za "šampinjon" je pečurka. Plemenita pečurka je ono što mi po defoltu zovemo šampinjon,a "divlji" šampinjon bi bila livadna pečurka :D
I da..pitanje...jel se može livadna pečurka stavljat direktno u škrinju ili se mora tretirati vrućom vodom prije zamrzavanja? I miriše fantastično btw! :ymparty:
skuliran do jajc :thumbsup:
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la HypnoToad »

Votever! :D Zato ljepo naučite latinske nazive pa neće biti zabune! :p
Možeš ih samo zaledit, mada ja volim sve gljive prvo izdinstat da voda ispari i onda bacit u zamrzivač kad se ohlade, mislim da bolje budu na taj način.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1567
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 425 puta
 pohvaljen: 1449 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la Beyond Le Fov »

tnx hypno. Evo nađoh još par ovih gljiva na istom području. jel to boletus fechtneri (aestivallis, pallescens)? :delicious: cjevčice na dodir prstom mjenjaju boju u zelenkastoplavu
slika

slika

slika

btw hypno gledam sad po netu pa mi ta Leucoagaricus macrorhizus ne izgleda kao ona moja. nema takav klobuk od gore i nema takav prsten. http://svijet-gljiva.com/enciklopedija- ... acrorhizus
http://www.mushroomslook.com/kk/p/97/le ... acrorhizus

a nije niti tricholoma, jer jedina tricholoma koja može biti raste samo u proljeće.

brijem da je ipak leucoagaricus holosericeus
Odgovori