Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la kale.kikor »

Koristimo iste teglice :p
Rekao bih da je sada pak previse vode-vlage.
Kako pripremas psenicu pre sterilizacije? klasik namakanje 10,12 h, potom kuvanje a onda susenje 30-60 min?
Jasam do sada radio sa razi, kupio sam je na pocetku pun k, a kako do sada nisam imao uspeha sa uzgajanjem, mislio sam da se prebacim na psenicu pa me interesuje kako je pripremas
Ali po ovim ''wet spotovima'' bi rekao da imas previse vode.
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
spaceinvader
rank1
Postovi: 5
Pridružen/a: 14.11.2021, 23:25
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la spaceinvader »

kale.kikor je napisao/la: 29.12.2021, 15:55 Rekao bih da je sada pak previse vode-vlage.
Valjda ce ispariti, ostavljene su dve rupe na tegli, jedna za ubrizgavanje a druga za gas exchange - ispostavilo se da su mozda i prevelike.
kale.kikor je napisao/la: 29.12.2021, 15:55 Kako pripremas psenicu pre sterilizacije? klasik namakanje 10,12 h, potom kuvanje a onda susenje 30-60 min?
da, samo je bila potopljena vise od 12h i ubacen je gips na pocetku u vodu za potapanje. Posle toga u tegle pa u ekspres lonac na 90 minuta.

I meni je drugi pokusaj, prvi put se sve ubudjalo sa nekom paucinom kad sam izvadio iz tegle pa se bojim da nije i ovog puta isto samo u tegli :-ss

slika
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la kale.kikor »

Pazi ako su rupe prevelike moze doci do prevelikog razmenjivanja zraka u staklenkama, samim tim CO2 nivo ce opasti sto moze da bude lose za kolonizaciju micelijuma.
Naravno ne zelis ni previse CO2 da se ne bi ugusio il sta vec.
Mada ako si alu foliju lepo obmotao oko poklopca i tegle ne bi trebalo biti problema sa mozda malo vecom rupom.
Kapiram da imas 11 psi lonac, stoga bi bilo bolje da duze sterilises staklenke; 2,3 h slobodno, samo pazi da ne ostanes bez vode u express loncu.
Takodje je bitan postupak inokulacije spora il cega vec u zitaricu, zelis da u tegli imas samo spore(mic), ne neko smece iz vazduha.
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Avatar
PalacZ
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 06.09.2020, 01:03
Ima zahvala: 7 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la PalacZ »

Pozdrav dobri ljudi
Prvi put se upustam u avanturu sa gljivama pa bi mi znacilo vase misljenje. Spore su u teglama 12dana, od devet u osam se pojavio mic, temperatura 20/25C desilo se da dodje i do 27C. Ove tri su mozda najvise zahvacene, u pitanju je GT.
Privitak/ci
2.jpg
spaceinvader
rank1
Postovi: 5
Pridružen/a: 14.11.2021, 23:25
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la spaceinvader »

kale.kikor je napisao/la: 29.12.2021, 23:44 Pazi ako su rupe prevelike moze doci do prevelikog razmenjivanja zraka u staklenkama, samim tim CO2 nivo ce opasti sto moze da bude lose za kolonizaciju micelijuma.
Naravno ne zelis ni previse CO2 da se ne bi ugusio il sta vec.
Mada ako si alu foliju lepo obmotao oko poklopca i tegle ne bi trebalo biti problema sa mozda malo vecom rupom.
Kapiram da imas 11 psi lonac, stoga bi bilo bolje da duze sterilises staklenke; 2,3 h slobodno, samo pazi da ne ostanes bez vode u express loncu.
Takodje je bitan postupak inokulacije spora il cega vec u zitaricu, zelis da u tegli imas samo spore(mic), ne neko smece iz vazduha.
Slikacu sutra. Ima jedna rupa sa vatom (iz pikavca nekoristenog, jedva je uslo) a jedna za inokulaciju istih dimenzija. Tu drugu sam zatvorio onom trakom za zavoj koja propusta vazduh. Mozda ih to mogao da prelepim nekom nepropusnom.
spaceinvader
rank1
Postovi: 5
Pridružen/a: 14.11.2021, 23:25
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la spaceinvader »

PalacZ je napisao/la: 29.12.2021, 23:47 Pozdrav dobri ljudi
Prvi put se upustam u avanturu sa gljivama pa bi mi znacilo vase misljenje. Spore su u teglama 12dana, od devet u osam se pojavio mic, temperatura 20/25C desilo se da dodje i do 27C. Ove tri su mozda najvise zahvacene, u pitanju je GT.

Meni, kao amateru ovo izgleda odlicno :thumbsup:
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 444
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 97 puta
 pohvaljen: 281 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la storm.raver »

PalacZ je napisao/la: 29.12.2021, 23:47 Pozdrav dobri ljudi
Prvi put se upustam u avanturu sa gljivama pa bi mi znacilo vase misljenje. Spore su u teglama 12dana, od devet u osam se pojavio mic, temperatura 20/25C desilo se da dodje i do 27C. Ove tri su mozda najvise zahvacene, u pitanju je GT.
Evo mišljenje:

Završio si posao. Sačekaj tipa još pet dana i pomešaj to sa pasterizovanim kokosom i za dve nedelje imaš gljive. Verovatnoća da dobijes gljive iz ove genetike je 100% .

MS u teglu, 8/9 success rate. Micelijum za 12 dana kolonizovao cele tegle bukvalno. Prvi grow u životu. Neka me neko ubedi da gajenje gljiva nije čista sreća.
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
PalacZ
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 06.09.2020, 01:03
Ima zahvala: 7 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la PalacZ »

Gledam, Citam, Ucim :ymhug:
Uzeo sam kutiju 40x60 Visina mislim 32cm. Sta je pametnije da je obojim, zalepim traku ili stavim crnu foliju na dno? I da li je pametno drzati to sve u ormaru sa vutrom ali u odvojenom delu. Odlicni su uslovi samo ne zna ni ja... :-?
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 389
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 182 puta
 pohvaljen: 243 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la faceOff »

Slobodno si mogao protrest. Prije završi... Možeš i sad, a i ne moraš.

A za pšenicu je dobra šema da se nakon kuhanja istrese u cjedilo i ostavi svega dvije minute. Onda tako vrelu pšenicu raširiti po debelom ručniku. Još dvije minute mrljaš rukom, preokrećeš, pa skupiš na hrpu i u tegle.
Sav višak vode ispari.
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la kale.kikor »

imam jednu nedoumicu
Posto bi za 1,2 nedelje trebao imati 6 kolonizovanih brf kolaca, mislio sam da ih pomesam sa kokosom i vermom jer od klasicnog brf teka nema leba.
Pa mi nije jasan onaj deo sa kejsing slojem.
Npr stavim 1 prema 2 brf i kokos, promesam i da li ima potrebe da sada pokrijem supstrat dodatnim slojem kokosa ili ne?
Cemu uopste sluzi kejsing?
Prvi put kada sam radio bio sam najblizi uspehu ali mislim da sam predugo drzao supstrat u monotubu da se kolonizuje i pocelo je neko belo smece da izbija na povrsinu(nije micelijum)
Tada sam pokrio kejsingom debljine mozda 1 cm i bio sam u fazonu da stavim na fruiting conditions kada je povrsina bar 60-70% kolonizovana.
Mic je poceo da izbija na povrsinu ali se zaustavio.
Tada su mi propala 2 monotuba od 82 l, jedan sa finom suvom izdrobljenom konjskom balegom, a drugi sa kokosom, u oba debljina supstrata 10+ cm.
Da mi je tada uspelo, verujem da bi izraslo 5 kila svezih pecuraka iz svih flusheva.
Ne zelim da zajebem opet stvar, pomagajte :D
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Odgovori