Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la kale.kikor »

par pitanja
-sta bi se desilo ako bi ful kolonizovane tegle sa ovasom stavio odma na frutanje uz brigu kao prema brf kolacima?
-koja je tacno uloga ''shotgun fruiting chamber''-a? po meni je to glupost ziva, ne baca mi se jos 15 e na kutiju od 60 l sa poklopcem
-i ako postoji objasnjenje za: brf kolace sa sitnim vermikulitom sam inokulirao na 4 rupice u poklopcu teglice od 400 ml i posle 17 dana micelijum je kolonizirao oko 50% svih 6 teglica, ali je slab i proziran i redak u odnosu na 3 tegle sa ovasom od 1 l koje su inokulirane 3 dana kasnije i potupuno kolonizovane posle 14 dana jakim,belim kao sneg micelijumom koji je spojio sva zrna kao jedno, dok za brf kolace imam osecaj da bi se raspali kada bi ih izvadio... ili sam mozda pogresio marku pirincanog brasna, pa na ovom nece da raste?
hvala.
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 486
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 311 puta
 pohvaljen: 262 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Firmus »

Nezz sta bi se desilo da probas fruitat ovas kao brf, ali mislim da ne bi to uspjelo, nisam jos nikad vidio da je to netko radio. A i kad radis zitarice u tegli, nisam jos nikad vidio da su pocele rasti gljive u tegli, iako ih nisam ni drzao dovoljno dugo za to. A kad radim brf, onda se cesto pojave gljive u tegli tjedan-dva nakon sta je kolonizacija gotova.

Ne treba ti shotgun chamber, iako se to preporuca za pocetnike, ali trebalo bi radit i ako koristis kutiju koju nisi busio, a tad je najbolje da malo podignes poklopac nekoliko milimetara da moze ulazit zrak i da ih cesto zracis tj. bar 3-4x na dan podignes poklopac i onda 1-2 min mašeš lagano poklopcem da se izmijeni zrak. Ili mozes napravit rupe sa svih strana kutije i onda zacepit te rupe sinetickim pamukom (onim kojim se pune igracke), ili sa mikroporoznom trakom (micropore), koju mozes kupit u svakoj apoteci. Ali onda trebas pogledat upute kako je najbolje postaviti te rupe i kolike moraju biti otprilike. Taj tip fruiting chambera se zove "monotub". Obicno se stavi po 1 rupa na uze strane kutije koja je malo više pri vrhu, i po 2 rupe na duže strane kutije koje su malo više pri dnu kutije. Ali to trebaš pogledat kako se radi. Neko preferira busiti rupe, a neko netaknutu kutiju i onda samo okrene poklopac ili ga podigne da se stvori mali prostor izmedju kutije i poklopca tj samo je poklopac malo podignut.

A po meni ti je najsigurnije za prvi put napravit shotgun fruiting chamber (SGFC). Ne treba ti za njega kutija od 60 L. Ja sam imao nekih 10 kolača i uspio sam ih sve nagurati u kutiju od 25-30 L. Tako ako mozes nabavit kutiju i nemaš mnogo kolača može bit i manja kutija. I onda možeš izbušiti male rupice, samo ugriješ svrdlo ili šarafciger na plin i onda bušiš rupe koje si označio flomasterom. Potrajat će malo postupak ali ne trebaš sve odjednom, izbusi jednu stranu pa se malo odmori. Samo ako topis plastiku pazi da ne udises te pare i da je prostor dobro prozracen ako je moguce. Mozes i busiti rupe ali po meni je to teze i moze puknuti plastika pa si sjebao kutiju, ali mozes je i zalijepit ako nacikne.

Ako su ti brf kolačli stagnirali znači da se vjerojatno pojavila neka kontaminacija koju ne vidiš a sprječava razvoj micelija. Ako nije cijela tegla kolonizirana imaš neki problem. Ako si koristio integralni pirinač nije u njemu problem. Pričekaj još tjedan dana, ako ne bude pomaka, mozes baciti te tegle. Jedino bi mogao bit drugi problem da si previše nabio smjesu u tegle pa se micelij nema gdje širiti. Smjesa treba bit prozračna tj ne treba je nabijati nego samo da se lagano posloži, ali ne i da ima nekih rupa unutra.

Eto, ako netko ima bolji prijedlog neka napiše, i da, mozes i koristit pumpicu za zrak koju mozes nabavit u ducanima za zivotinje pa ti ne trebaju rupe ni ništa.

A po meni je najbolje da uzmeš 2 male kutije od recimo 14-15 L i pomiješaš taj ovas sa kokosovom zemljom koju si prethodno pasterizirao. Duplo veća šansa je da uspije kad imaš 2 kutije. Moze se koristiti još i slama ili konjska balega ali to nisam nikad radio. Kokos je najbolji za početnike. I da, ako radiš SGFC, treba ti debeli sloj perlita na dnu koji je navlažen, tako da se održi visoka vlaga.

Samo budi uporan, ako imaš još špricu koju si koristio na ovasu, napravi još brf kolača, sa omjerom 2:1:1 verm:voda:brašno. Ili ako ti nije dobar oblik tegle tj prevelika je ili preuska to isto zna usporit kolonizaciju. Kad sam ja počeo, mislim da sam napravio sam 22 tegle za svaki slučaj, i većina mi je uspjela. Ne košta te puni ionako. Dosta su ti 3 rupe za brf kolače i u svaku rupu staviš 0.2-0.3 mL iz šprice. Od jednog prosječnog printa mozes dobit najmanje 10 šprica od 10mL.

Evo kako je izgledao moj prvi put:
viewtopic.php?f=45&t=2871&p=54751#p54751

Ovo je moja kutija od 50L sa kokosom, da te malo motivira
slika
slika
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 389
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 182 puta
 pohvaljen: 243 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la faceOff »

U samim žitaricama nema dovoljno vlage za frutanje
Odi na neku bauštelu i nađi kantu za boju, fasadu... I buši. Umjesto poklopca stavi prozirni najlon
Brf kolači su kao pasta, bez zraka, stisnuti... Normalno je da miceliju treba duže
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 444
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 97 puta
 pohvaljen: 281 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la storm.raver »

Firmus je napisao/la: 18.11.2021, 00:00 Ovo je moja kutija od 50L sa kokosom, da te malo motivira
slika
slika
Super izgleda :ymapplause:
Firmus postao lerdi dok me nije bilo :ymparty:
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 486
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 311 puta
 pohvaljen: 262 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Firmus »

storm.raver je napisao/la: 18.11.2021, 11:20 Super izgleda :ymapplause:
Firmus postao lerdi dok me nije bilo :ymparty:
Haha Raver zajebo sam te, ovo je bilo mozda prije godinu ipo ili tako, a i nije bila kutija kod mene nego u frenda. ja sam "samo" napravio kutiju a on je zracio i prskao. ali sam mu krivo savjetovao da drzi otvorenu pola sata na dan pa je uvatila kontaminacija i imali smo samo taj flush koji je bio brutalan.

bas me bila posrala sreca, sad se mucim godinama tu da dobijem 10% ovog...

ja sam samo pocetnik, ali samo treba slijedit upute, bit pedantan i uporan i malo eksperimentirati da vidis sta najbolje pase... prelijen sam cak i da napravim agar a vec imam sve sastojke. tako da s rezervom neka prima savjete od mene ;)

sve sta zelim je da imam 5 g za trip jednom mjesecno, ali ovo je toliko dobro da moram i na na prijatelje mislit. acid je zabavan ali bas izmori i uvati me nekad takva paranoja da je jednom malo falilo da pocmem bjezat iz stana jer sam se usro da dolaze po mene.
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 444
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 97 puta
 pohvaljen: 281 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la storm.raver »

Lol ja mislio zadnji grow...Vidi se da je bio brutalan.
Pinset savršen.
:mushroom: learning things :mushroom:
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la kale.kikor »

Firmus, druze moj neznani, hvala na pomoci i informacijama
micelijum u brf kolacima napreduje, ali mnogo sporije u odnosu na tegle sa zitaricama i skroz drugacije izgleda
gledao sam nekog tipa sa youtube-a za recept te sam ubacio odprilike 3,5:1 vermikulit i brasno, mozda je premalo hrane za mic pa zato sporo raste
za sada ne vidim nikakve kontaminacije koje mi sad uopste ne trebaju s obzirom da sam ceo print spiskao sto na agar sto na sprice tako da se nadam najboljem.
a ovaj monotub je strava =p~
da li si slucajno merio koliko je na kraju ispalo suvih ili svezih?
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 486
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 311 puta
 pohvaljen: 262 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Firmus »

Pa da, vjerojatno je premalo hrane, svi koriste 2:1:1 omjer, nezz zasto je taj lik to preporucio, ali sretno sa time. Ne sjecam se vise koliko je bilo ali mislim da je ispalo oko 50 g suhih samo iz tog jednog flusha ;)
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la kale.kikor »

to je do jaja puno dosta fungica, ali sam mislio da bi imalo vise sa obzirom da si tu imao prepun monotub
tu ima oko 300-400 pecurkica, nesto mi je cudno da prosecna sveza pecurka ima oko 2 grama stoga suva oko 0,2 jer je oko 90% voda
mozes li mi reci kako ih susis? skapirao sam koliko sam se informisao da je bolje da se brze osuse nego sporije, pa da li je pametno da, ako ih jedan dan budem obrao, ubracim u rernu na 75 C sa ventilatorom na on i malo odskrinutim vratima? wocu tink abaut det?
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
harp
rank5
Postovi: 176
Pridružen/a: 09.06.2021, 10:27
Ima zahvala: 62 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la harp »

kale.kikor je napisao/la: 19.11.2021, 17:24 to je do jaja puno dosta fungica, ali sam mislio da bi imalo vise sa obzirom da si tu imao prepun monotub
tu ima oko 300-400 pecurkica, nesto mi je cudno da prosecna sveza pecurka ima oko 2 grama stoga suva oko 0,2 jer je oko 90% voda
mozes li mi reci kako ih susis? skapirao sam koliko sam se informisao da je bolje da se brze osuse nego sporije, pa da li je pametno da, ako ih jedan dan budem obrao, ubracim u rernu na 75 C sa ventilatorom na on i malo odskrinutim vratima? wocu tink abaut det?
brzina sušenja je bitna da se umanji oksidacija, te propadanje aktivnih komponenti. ako nemas dehidrator, rađe suši na zraku ili s ventilatorom. u pećnici znaju pocrniti ako pretjeras sa temperaturom.
Odgovori