Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
Molder
rank3
Postovi: 54
Pridružen/a: 14.01.2019, 22:36
Ima zahvala: 39 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Molder »

Pozdrav, da li je problem ako su neke pečurke sazrele (otvoren klobuk, puštene spore) ostanu i dalje u kejku, dok ostale ne sazru (2,3 dana)? Problem bi bio izvaditi ih sve lepo, a da se ne oštete ostale, jer rastu sa svih strana, čak ih ima i na dnu
Hvala :mushroom: :sunn: :mushroom: :chase:
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 486
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 311 puta
 pohvaljen: 262 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Firmus »

Možeš raditi kako god hoćeš :) Većina ljudi ih ubere odjednom jer je tako lakše, ali ako je velika razlika u veličini i misliš da će ove male još narasti, slobodno uberi velike i pričekaj, nema nikakve štete.
Jeli011
rank1
Postovi: 1
Pridružen/a: 18.04.2020, 16:19

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Jeli011 »

Pozdrav cijeloj ekipi i hvala svima. Mnogo sam naucio citajuci teme pa sam se odlucio da krenem u avanturu uzgoja.
Inokulirao sam 6 BRF tegli (PC Ecuador) i sve je prošlo OK, bez kontaminacija. Nakon što su se tegle bile skroz kolonizirane (oko 2 nedelje) sacekao sam još 8 dana da se sve ujednaci i ojaca.
Dunk je bio 24h i nakog toga sam 3 kejka rolovao u suvi verm i stavio u sgfc a 3 sam rendao u bulk (50:50 coco+verm i malo gipsa). Pasterizovao sam miks po uputama.
Imam 2 pitanja.
Kejkove u sgfc prskam i vjetrim 3-4 puta dnevno ali nakon 9 dana ne vidim pinove. Nekako mi cudno izgledaju. Mislim da vlažnost odrzavam kako treba. Temperatura je 23-26 stepeni, uglavnom oko 24. Svijetlo je prirodno, nikada direktno na suncu. Perlit je vlažan, provjeravao sam. Sgfc ima rupe sa svih strana. Evo fotografija:
slika
slika

Imate li neki predlog? Da li radim nesto pogresno? Zahvalan sam za svaki komentar.

Drugo pitanje je za bulk. Redao sam sloj po sloj ali sam na kraju ostao bez verm+coco miksa i pokrio sam to tankim slojem ovlazenog kokosa. Nakon 3 dana su se pojavili znaci micelijuma na povrsini.
Ovako izgleda, takodje nakon 9 dana.
slika

Da li Vam sve izgleda OK? Kutija je 35x25x25cm, ima po 3 rupe sa obe strane, pokrivene mikropore trakom, sirina oko 1.5cm. Imate li neki predlog ili kritiku? Da li vam izgleda OK?
Živjeli!
Haklberi Fin
rank1
Postovi: 1
Pridružen/a: 03.05.2020, 10:57

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Haklberi Fin »

Zdravo
Moj prvi post a već postavljam glupa i dosadna pitanja iskusnim članovima :)
Kada napunim špriceve printovima,što sam već uradio, koliko dugo mogu da ih ne iskoristim, odnosno da ih držim u frižideru?
Mislio sam da mogu dugo da ih držim neiskorištene ali mi se nešto uvrtilo u glavu, pa reko da upitam.
Pozdrav... Hvala...
Avatar
Spunk
rank7
Postovi: 296
Pridružen/a: 19.01.2019, 17:29
Ima zahvala: 113 puta
 pohvaljen: 172 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Spunk »

Spunk je napisao/la: 17.04.2020, 20:14 Priprema za out ove sezone
slika

Za ne povjerovati, ali ovaka je priča.
Prije skoro godinu dana napravio sam šprice sa B+ i Mexican. Cubensis, jel. Iskoristio sam nešto, ostalo stavio u frižider. Nakon par mjeseci mi je žena popizdila i izbacila iz frižidera. Odonda su bile na svim temperaturama od 3 do 35 C.
Krenio sam da ću praviti nove sprice GT, ali aj idem bezveze probati ovo što imam. I napravim tri tegle sa micropore trakom i ubrizgam Mexican. I evo ih
slika
slika

Prije tri dana sam napravio još 4 tegle B+ i 4 tegle Mexican. Krenilo je
B+
slika


Neke tegle su u frižideru 100% kolonizirane, a ostalo je slikano jučer
slika

Uglavnom, dovoljno dugo
Jebivjetar
Avatar
Spunk
rank7
Postovi: 296
Pridružen/a: 19.01.2019, 17:29
Ima zahvala: 113 puta
 pohvaljen: 172 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Spunk »

Koliko je bitno da tegle budu 100% kolonizirane. Ovima će trebati vječnost. Valjda je pšenica suha gore. One koje sam kasnije inakulirao su bolje odradile
Može koji savjet

Ove dvije lijevo prije par dana
slika

I danas
slika

slika
Jebivjetar
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1567
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 425 puta
 pohvaljen: 1449 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Beyond Le Fov »

nije bitno da budu 100%, ovo na slikama ti je skroz spremno, na vrhu zrnje cesto bude presuho da bi ga mica uzela, nebitno je.
Avatar
Moon Child
rank2
Postovi: 19
Pridružen/a: 16.11.2019, 20:35
Ima zahvala: 55 puta
 pohvaljen: 8 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Moon Child »

Pozdrav svima. Prvi post. Kratko da se predstavim, 35g, Istra, žensko :) dovoljno za početak.
Veliko hvala svima posebno adminima što imamo ovakav forum na poznatom na jeziku. Puno informacija sam uspjela skupiti i uspješno uzgojiit par gljivica još se upoznajemo ali svakim korakom dolazim do novih saznanja i ispravljam greške. U prilogu jedna lijepa slika micelija :) i par pitanja koja me još muče ako ima koja dobra duša voljna dati savjet.
media/images3/1589606386.jpg
Imam teglice koje su mi 90% kolonizirane a već se vide kuglice na miceliju što bi bio početak pinova po meni, dio na dnu nije koloniziran ne na vrhu. Što učiniti?
Još jedno pitanje, voljela bih ovaj micelij koji je rizo izolirati i prenijeti u novu teglicu na kolonizaciju. Koliko se to isplati? Unaprijed hvala 🙂🙏🖤
"Go ahead and let them call you crazy...
Then you are free to do whatever you want."
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 486
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 311 puta
 pohvaljen: 262 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Firmus »

Dobro došla! :D Ako ćeš ih stavljati u shotgun fruting chamber (ona kutija koja je puna rupa), skupa s perlitom koji održava vlagu, onda ćeš trebati razbiti te staklenke jer inače nema načina da ih izvadiš. Ako ćeš raditi tu metodu, onda pričekaj još neko vrijeme dok se ne pojave pinovi, to je dosta poželjno jer ćeš onda imati više plodova i brže će početi rasti. Inače se preporuča da nakon što se kolonizira 100% pričekaš još tjedan dana da se micelij učvrsti.

Ja sam jednom držao staklenke nekoliko mjeseci na sobnoj temperaturi i nije bio nikakav problem. Ali ovo je rizično jer je onda veća šansa da se kontaminiraju, a to mi se i desilo sa dosta staklenki.

Ako imaš dosta materijala preporučio bi ti da nabaviš 2 male kutije (recimo između 12 i 20 litara) i da onda izribaš taj micelij i pomiješaš sa pasteriziranom kokosovom zemljom. Kad sam ja prvi put radio napravio sam 20 staklenki i uradio jednu i drugu metodu i imao sam više uspjeha sa ovom drugom koja se zove brf to bulk, ali mislim da je sigurnije da ideš na shotgun chamber.

Ne znam je li možeš prebaciti taj micelij u drugu staklenku, da si radila sa žitaricama onda je to jako jednostavno, ali mislim da sa ovom metodom koju si radila to nije moguće/ne isplati se. Ako te još nešto zanima, slobodno pitaj.

Ako te zanima kako je to izgledalo kod mene kad sam tek počeo:
viewtopic.php?f=45&t=2871
Haklberi Fin je napisao/la: 03.05.2020, 11:08 Zdravo
Moj prvi post a već postavljam glupa i dosadna pitanja iskusnim članovima :)
Kada napunim špriceve printovima,što sam već uradio, koliko dugo mogu da ih ne iskoristim, odnosno da ih držim u frižideru?
Mislio sam da mogu dugo da ih držim neiskorištene ali mi se nešto uvrtilo u glavu, pa reko da upitam.
Pozdrav... Hvala...
Mogu trajati nekoliko godina, pogotovo ako ih držiš u frižideru. Samo pazi da se ne zalede tj. da temp ne pređe 0, jer ako se zalede to može oštetiti spore.
Zadnja izmjena: Firmus, dana/u 15.05.2020, 23:56, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Moon Child
rank2
Postovi: 19
Pridružen/a: 16.11.2019, 20:35
Ima zahvala: 55 puta
 pohvaljen: 8 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Moon Child »

Hvala puno na iscrpnom dogovoru. Bacih oko na tvoj dnevnik i svaka čast, predivno :ymapplause: Teglice jesu rađene samo sa zobi i malo verma da regulira vlagu, samo je micelij sve progutao pa se ne vidi :D Razlog zašto je tako je vjerojatno jer ih nisam uopće tresla, pošto sam dosta teglica do sada bacila jer su mi se izdešavale razne kontaminacije bilo me strah dirati. A i htjela sam sama probati razne opcije da vidim što prolazi što ne. Fruiting chamber već imam i jedan mali cake unutra napravljen samo sa ječmom, tako su mi predložili pošto mi ništa drugo nije uspjevalo, igrom slučaja je baš završilo razbijanjem teglice nije bilo planirano tako :rolleyes: On je na drugom flushu ali sam dobila par gljivica na njemu i u prvom evo i u drugom će biti tako, oko 10g svježih prvih ikada :) predivno mirišu kad se beru samo ih je malo.
Jednu teglicu sam već spawnala u coco-verm a i ostale ću vjerojatno tako jer kejkovi mi čini se baš i ne leže.
Pošto nemam više spremnih šprica probati ću prije nego ih spawnam odvojiti dio micelija koji mi se čini jači i staviti ga u nove tegle na kolonizaciju, naravno u što je više moguće sterilnim uvjetima.
Evo ih skupa u boxu :)
IMG_20200516_030154.jpg
"Go ahead and let them call you crazy...
Then you are free to do whatever you want."
Odgovori