Kontaminacije

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
putnik
rank2
Postovi: 12
Pridružen/a: 07.01.2014, 23:49
Ima zahvala: 5 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la putnik »

neznam ako cete vidit ista na slici, ali micelij izgleda kao sluz nekako na djelovima
Skriveni sadržaj
Za pregledavanje skrivenog sadržaja na forumu, trebaš se prijaviti.
Avatar
Gorda
rank9
Postovi: 386
Pridružen/a: 20.01.2013, 22:45
Ima zahvala: 86 puta
 pohvaljen: 91 put

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Gorda »

Na toj slici ne mogu jasno vidjeti bas nista, osima da ti se stvaraju nakupine, ja ih zovem oblačići, a to je uzrokovano, najčešće, zbog manjka svjezeg zraka...odnosno ne provjetravas dovoljno. Previše co2.

Ako nemaš rupe na boxu, kao npr. ja, onda provjetravati 7-8-9-10puta na dan mahanjem iznad boxa. Šprickanje misterom jednom ili dva puta na dan, po potrebi...nekad niti jednom.

Ponavljam, ne vidim bas najbolje zbog slike, ali mi se ne čini ništa kontaminirano...samo cloudy mycelium. :-?
"Just as a candle cannot burn without fire, men cannot live without a spiritual life."
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la 314 »

jooj ljudi, znate kaj se meni desilo :)) jedna tegla je u sredini imala puno one plijesni, zeleno-sive boje, baš onak lijepa pepelasto-bojno zelena :) i kad sam prebacival raž u posude nisam vidio da tegla ima cimera do trena kad sam žlicom raž istresao u posudu.

koji je to pogled bio, ja gledam nju - ona gleda mene, ko u vesternima dvoboj u podne, koji bude prije puknuo :) pošto je posuda ona aluminijska istog momenta je bila zgnječena ko stari auto u preši.

nastavio sam dalje, naravno stol i žlicu zbrisao alkoholom, a pokraj te posude je bila druga posuda već napunjena kokosom i raži i nju sam prozvao "trihi", pratim dalje da vidim kaj se bude dogodilo.....za sad je micelij jako lijepo kolonizirao površinu.......
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
putnik
rank2
Postovi: 12
Pridružen/a: 07.01.2014, 23:49
Ima zahvala: 5 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la putnik »

hvala ti na savjetu :D ovo mi je prvi grow i jedva sam cekao da mi krene to napokon i stvarno se nadam da ne moram sad s novom turom opet pocet....
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la mr. gljiva »

@314
Držim fige, mica koja je dobila kokos kao kejsing definitivno ima jači imunitet. Zadnje sam imao 3 tegle od čega je jedna imala sigurno 10% bakterijskog zrnja,ali sam je svejedno bacio na frutanje u kombinaciji sa kokosom...pincetom hvatao i bacio određeni dio zaraženog inokuluma, na to kokos i mir. Trebalo je miceliju da dođe sebi,ali je krenuo i izdržao rame uz rame sa zdravim supstratom :) prinos je bio manji za kojih 20ak posto (podbacio 1. flush koji je bio svega 2g suhih).
Ali plijesan je zahebana stvar pa kao što rekoh držim fige! :D
skuliran do jajc :thumbsup:
Avatar
Green Rat
rank3
Postovi: 89
Pridružen/a: 31.03.2014, 11:20
Ima zahvala: 28 puta
 pohvaljen: 45 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Green Rat »

Da li netko zna koja je ovo kontaminacija i da li je opasna?

Pitam da li je opasna jer ako nije onda bi ostavio substrat da se osuši i koristio ga za ekstrakciju psilocibina u metilnom alkoholu. Šta mislite o tome?

slika

slika
Avatar
Gangrelito
rank1
Postovi: 7
Pridružen/a: 04.11.2012, 13:22
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Gangrelito »

Pozdrav svima! Evo pregledah svih 29 strana ove mučne teme i ne nađoh da je iko imao problem sličan mom...

Dakle, Psilocybe cubensis B+, na kukuruzu, sa smešom vermikulita i kokosa (jako malo kokosa - prvi put sam radio, pa sam čisto stavio da probam). Kolonizacija protekla bez problema. Ipak, na teglu i po kukuruza dobio sam iz prvog flusha tek nekih 50g svežih, što mi se čini premalo. Krivicu sam svalio na manjak vlage u supstratu (nikad nisam siguran da li mi je vermikulit dovoljno vlažan, a izbegavam da pipam prstima supstrat). Rešio sam da za drugi flush povećam znatno sadržaj vode. E tu sam malo preterao. Dodao sam 0,5 dl vode (računajući da se toliko istrošilo za formiranje 50g gljiva, a onda još 0,5 dl da bih u sledećem flushu dobio duplo više xD što mi se činilo realnim. Voda koju sam koristio je nesterilisana česmovača. Sve prilično opušteno, ali donekle i razumljivo s obzirom da nikad van tegli nisam imao problem sa kontaminacijom... Dakle, to sam odradio 23.05.

26.05. kreću prvi pinovi (samo tri komada) druge ture, a sa time kreću i problemi. Već posle dva dana na pinovima se uočavaju neke mrljice. Dva pina nastavljaju da rastu i jednom od njih se posle još dan-dva raspucava šešir. Drugi raste i dalje, ali mrlja na šeširu zapravo postaje neka vrsta trulog zelenkastog sluzavog čira. U početku sam mislio da je previše vlage u pitanju, pa sam preko cele noći ostavio komoru otvorenu. Ipak, kada je gljiva dostigla 2-3 cm postao sam siguran da je u pitanju neko jače sran*e, pa sam je ubrao. U međuvremenu su pristigli i drugi pinovi, većini su se odmah javile te zelenkaste sluzave promene na šeširu. Tražio sam po shroomery-u i našao neke gljive koje bi mogle biti problem, ali danas je došlo do obrta...

Izgleda da je u pitanju insekt. Naime, otkrio sam malu mušicu, oko 1mm dugačku, crnu. Tačnije dve. Jednu sam ubio, druga je izletela. E sad, da li su one primarni uzročnik ili su došle da dovrše započeto nemam pojma... Ima li ko iskustva sa bubama? Ima li leka? Da dankujem ceo kejsing, pa da ih podavim (mada će jaja preživeti ako ih ima)? Da sve isušim, zamrznem, nečim tretiram? Trenutno unutra imam jednu veliku zdravu gljivu, još jednu zdravu koja raste, i 7-8 zaraženih abortusa kao i jednu od 3-4 cm sa naprslim šeširom koju ću ostaviti do sutra da se još više s*ebe, pa ću je slikati da se to vidi. Izolovao sam tu posudu u drugu prostoriju da ne dođe u kontakt sa drugim kejsingom, mada se tripujem da su te bubice mogle i odnekud spolja da dođu...

Ima li ko kakav savet? Slušam...
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la HypnoToad »

To što ti se događa s gljivama je bakterijska infekcija zbog visoke vlage, visokih temperatura i slabe izmjene zraka.
Muhe su iz superfamilije Mycetophiloidea, privlače ih trule gljive i općenito micelij. Samo ću reć, ako nađeš način kako ih se riješiti, molim te podijeli s nama, jer ja izgubim svake zime na stotine mladih biljaka, od origana i bosiljka do paprika i kaktusa, kojima njihove larve pojedu korijen. Praktički su neuništive, pobiješ jednu turu u zemlji, za 3 dana eto ih nazad.
Nemoj se niti truditi ih kontrolirati. Bezopasne su, ako ti koji crv i uđe u gljive, osuši ga i pojedi bez razmišljanja, nećeš ni primjetiti.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Devil'sChase »

Gnatsići... Žabo, kaj se tiče kod biljaka, njih privlači vlaga, ako bi površinu pitarčića posipao pijeskom, nebi mogli jajašca polagati u zemlju, a zalijevanje biljaka ne dolazi u obzir također, samo natapanje odozdola, kad bi ti se uspio pauk naselit s vremenom u neki kut blizu biljaka (dođu kad ih je puno) potamanio bi ih sve... Ali čarobnog rješenja baš i ne znam nekog sada.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la HypnoToad »

Oo, ne brini, posipao sam pijeskom, sitnim glinenim kuglicama, zaljevao peroksidom, nikotinskom otopinom, posipao cimetom, stavljao zamke sa strane, ljepio trake, čak sam imao i cijelu manju koloniju paučića na pitarima. Ma ništa, uvijek se vraćaju. A mladim biljkama ne mogu dozvoliti da im se zemlja potpuno osuši.
Jedino efikasno rješenje koje vidim bi bio skupi sistem s hermetički izoliranom kutijom s filtriranim odvodom i dovodom zraka. A to baš nemam volje sklapat.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Odgovori