Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
sometimes
rank13
Postovi: 554
Pridružen/a: 10.01.2012, 12:45
Ima zahvala: 232 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la sometimes »

@mogwai....

ne treba ti express lonac za steriliziranje substrata od rizinog brasna, nije na odmat ali i ne treba, ja sam u pocetku radio bez njega i sve je islo kako treba, za sterilizaciju rizinog brasna ne trebaju velike temperature kao za raz pa zato moze i bez ekspress lonca....

postavis staklenke ili case u lonac u koji si najprije na dno postavio neke profile(metalne) da ti staklenke ne stoje direktno na dnu lonca, vode stavis par centimetra, poklopis sa nekim poklopcem koji pase kako treba i nakon sta voda zavrije kuhas nekih sat i pol ili koliko vec pise u vodicu....

:thumbsup:
....it didn't make any sense.....
Avatar
Mogwai
rank1
Postovi: 4
Pridružen/a: 10.11.2013, 00:20

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Mogwai »

Zahvaljujem :ymhug:
Kad dođu spore, nastavljam s pitanjima :p
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la shroomko »

Sve ti je lakše s ekspres loncem a košta 300kn u Pevecu. Pogledaj video "let's grow mushrooms", tamo ćeš vidjeti da ti dobro dođe ekspres lonac i za prvi korak - pretvaranje spora u špricu.
Avatar
sometimes
rank13
Postovi: 554
Pridružen/a: 10.01.2012, 12:45
Ima zahvala: 232 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la sometimes »

aaaaaa, bravo shroomko, ja sam mu zaboravio rec za taj bitan korak, to nisam nikad radio bez express lonca....

da, u biti je prijeko-potreban, iako neznam zasto bas na tom videu kazu "za pocetnike koje zele ustedjeti da ne kupuju odmah express lonac" moze i bez njega, ali valjda pod pretpostavkom da kupis sprice sa sporama, mozda....

uglavnom treba express lonac

:thumbsup:
....it didn't make any sense.....
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

To je jedini korak za koji je ekspres lonac apsolutno nepotreban.
Zakuhate vodu u lončiću, 3-4 puta uvućete i istisnete kipuću vodu iz šprice da je sterilizirate, zadnji put napunite vodom i pustite da se ohladi. Sterilna šprica i sterilna voda, spremne za korištenje.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la shroomko »

Da vidio sam da neki lik tako radi na youtube. I dalje mislim da je lakše sa ekspres loncem. Staviš unutra čašicu za rakiju (ja stavim 2 za svaki slučaj), skalpel (ne znam s čim drugim da spore istresem u vodu) i jednu staklenku za probušenim poklopcem u kojoj steriliziram destiliranu vodu.

Ne znam kako bi inače sterilizirao čašicu za rakiju. Skalpel se može spaliti ali to traaaje i onda ohladiti (to isto traje), a čašicu valjda samo prebrisati alkoholom, ali to ubija samo bakterije a spore raznih gljivastih kontaminacija ostaju neoštećene.
ribolovav
rank2
Postovi: 12
Pridružen/a: 27.05.2012, 19:38
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la ribolovav »

Imam jedno pitanje vezano za print sa sporama. Ovako, imam par komada printova gljive agaricus campestris, iliti poljski sampinjon. Napravio sam ih prosle godine otprilike u ovo doba godine, i ostavio u fijoci na sobnoj temperaturi, i tokom cele godine ih nisam ni taknuo... Pitanje je sledece: da li se uopste na sobnoj temperaturi moze cuvati print sa sporama ili je trebao biti u frizideru? Hvala iunapred na odgovoru!
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la pecurko »

Mislim da godinu dana nije problem, pa i u prirodi spore baš za to i služe, da dugo vremena prežive nepovoljne uslove i kad dođe vreme one... :lovee:
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
slower
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 11.02.2012, 23:14
Ima zahvala: 23 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la slower »

pozdrav! imam pitanje:)
Šta ako ne želim pojesti gljive iz staklenke sa medom jer mi se ne jede slatko taj put..dali se šta gubi na potenciji ako otopim žlicu dvije u vodi pa pojedem? (vodu bacim)
hvala:)
Tko gleda van, sanja; tko gleda unutra, budi se.
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la dr.manijak »

Da gubi, jer ce onda psilocibin otici u vodu.
Mozes valjda 2 kasike da izdrzis.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Odgovori