Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
Homunculus
rank4
Postovi: 118
Pridružen/a: 06.05.2013, 09:27
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 38 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Homunculus »

Žuto kao posledicu metabolita lično nisam nikad video, od kontaminacija sam uvek i isključivo imao bakterijsku kontaminaciju koja je bezbojna i smrdljiva. Ne znam koliko ću ti biti od pomoći 314 ali sam i ja dosta slušao o metabolitima i da su žute boje ali nisam imao predstavu kakva je to žuta boja dok Dr. Manijak nije jednom okačio slike nekih svojih tegli i tada sam video da je to baš jaaako žuta boja. Nadam se da je to u pitanju kod tebe, a šta metaboliti znače znaš i sam...Što se tiče plave boje stvarno ne znam ali možemo da se nadamo da je bruising ali opet ne znam od čega bi mogao da se stvori u toj fazi...
“Stop consuming images and start producing them.”
Terence McKenna
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Psychonaut »

Evo par pocetnickih pitanja :)

Prije par dana sam imao nekoliko PF tek kolaca od kojih su neki dobro krenuli da pinuju, a neki jos nisu(ali mi se cinilo da su blizu). Odlucio sam se da "porodim" sve kolace, i stavim ih u fruiting chamber.
Nakon 5 dana, neki od kolaca su vec toliko rodili da sam morao da ih pocistim.
Sad nisam siguran sta da radim:
1) Da li da ove kolace koje sam pocistio (nakom tako kratkog vremena) opet potopim u vodu?
2) Jesam li pogrijesio sto sam sve kolace "porodio" u isto vrijeme? Mozda sam trebao otvoriti samo one koji su stvarno krenuli da pinuju :-?
3) Hoce li se ovi kolaci koji i nakon 5 dana nemaju nikakve plodove "probuditi"?
4) Da li mogu nesto da uradim da sinhronizujem ciklus svih kolaca, ili mi je sada najbolje da svaki kolac cistim i ponovo potapam u vodu u skladu sa njegovim individualnim ciklusom?

hvala unaprijed :)
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
Gorda
rank9
Postovi: 386
Pridružen/a: 20.01.2013, 22:45
Ima zahvala: 86 puta
 pohvaljen: 91 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Gorda »

Psychonaut je napisao/la:Evo par pocetnickih pitanja :)

Prije par dana sam imao nekoliko PF tek kolaca od kojih su neki dobro krenuli da pinuju, a neki jos nisu(ali mi se cinilo da su blizu). Odlucio sam se da "porodim" sve kolace, i stavim ih u fruiting chamber.
Nakon 5 dana, neki od kolaca su vec toliko rodili da sam morao da ih pocistim.
Sad nisam siguran sta da radim:
1) Da li da ove kolace koje sam pocistio (nakom tako kratkog vremena) opet potopim u vodu?
2) Jesam li pogrijesio sto sam sve kolace "porodio" u isto vrijeme? Mozda sam trebao otvoriti samo one koji su stvarno krenuli da pinuju :-?
3) Hoce li se ovi kolaci koji i nakon 5 dana nemaju nikakve plodove "probuditi"?
4) Da li mogu nesto da uradim da sinhronizujem ciklus svih kolaca, ili mi je sada najbolje da svaki kolac cistim i ponovo potapam u vodu u skladu sa njegovim individualnim ciklusom?

hvala unaprijed :)
1) Da, 24h u hladnu vodu (moze iz pipe) ful potopljeni. Ja stavim u lonaci i poklopim tanjurom.
2) Malo si poranio s nekima, ali bi trebali krenuti. Po meni najbolji znak za kolace: kad protreses casu, ako se klima, to je to, ili kad bas vidis pinove.
3) Trebali bi pocet pinat, meni jesu, a isto sam pogrijesio prije.
4) Bas da svi idu tu negdje vremenski, ne. Onako kako sam ja radio: kad poberem, taj ide na dunkanje. A ovi sto ne reagiraju, mozes i njih potopit, pa opet u chamber.
"Just as a candle cannot burn without fire, men cannot live without a spiritual life."
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la shroomko »

Jel netko probao jesti kolonizirani substrat raži (bez vermikulita) koji je tek izvađen iz staklenke, znači još nije dao ni pinove ni gljive?

Jel puca to i koliko treba - isto kao svježih gljiva ili više?
Avatar
Gorda
rank9
Postovi: 386
Pridružen/a: 20.01.2013, 22:45
Ima zahvala: 86 puta
 pohvaljen: 91 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Gorda »

Mislim da se gljiva mora razvit da bi imala sve alkaloide koji su potrebni u našem slucaju.
"Just as a candle cannot burn without fire, men cannot live without a spiritual life."
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la pecurko »

Micelij sadrži sve alkaloide( to znate po tome što poplavi kada se ošteti), čak neka istraživanja pokazuju da micelij sadrži veći % beocistina nego plodonosno telo.
Međutim kolicina materije koja se mora uneti je malo upitna, jer nije svako zrno prožeto hifama u istoj meri...i koliko uopšte grama micelija ima u tegli???

Znači shroomko može da se jede micelij ali nisam siguran da je to adekvatno rešenje, osim ako nemaš kolonizirano jedno 10 kila supstrata...

edit: možda probati prokuvati supstrat pa napraviti neki čaj...mada opet količina vode potrebna da se prokuva 1/2 kila supstrata nije manja od 1/2 l vode...
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la shroomko »

Imam 2 staklenke od 720 ml napunjene do pola. Znači imam 720 ml.
Avatar
Klaypex Delusion
rank5
Postovi: 186
Pridružen/a: 16.06.2013, 12:08
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 33 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Klaypex Delusion »

Pitanje...
Danas sam pobrao flush cambodanki [valjda se tako piše u množini =) ] i probao sam stisnuti te jednu prerezati po širini.
Pošto sam očekivao promjenu boje u zeleno plavu od toga skoro pa ništa !?
Da li je to znak slabe potencijalnosti ili ne nužno ?
"Since that day, I haven't been the same" :mushroom:
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

To je znak niskog udjela psilocina, ali ne i psilocybina. Dakle ne mora nužno značiti da su gljive slabe.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Mogwai
rank1
Postovi: 4
Pridružen/a: 10.11.2013, 00:20

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Mogwai »

Pozdrav svima. Novi sam ovdje i u cijeloj priči o gljivama, pa sam još u procesu nabavka opreme i naravno, imam hrpetinu glupih i osnovnih pitanja na koje će se većina osmjehnuti :D

Za početak me samo zanima priča oko sterilizacije substrata od rižinog brašna. Po nekim vodičima vidim da ga steriliziraju u express loncu, a negdje da je obično iskuhavanje dovoljno za sterilizaciju ovog supstrata. Dali ću pogriješiti ako pokušam malo uštediti kao početnik i samo ga iskuham u već pripremljenim čašama?
Odgovori