Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
jtrax
rank5
Postovi: 180
Pridružen/a: 19.01.2011, 10:37
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la jtrax »

nisam znao..počitao sam da temp mora biti 28-29 ..znaci smanjim? na 25 otprilike? maknem majicu ili ne smeta?


jer sam te upute procitao na vutra.org... i na onom videu starom how to grow mushrooms tako nekako

to je ta :

"Teglu ostavi na neko MRAČNO mjesto, npr. Ormar ili slično. Mora biti u mraku cijelo vrijeme na tremperaturi od 28-30 stupnjeva."
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la mandelbrot »

Ja sam do sada najbolje rezultate ima sa nakih 21-23 stupnjeva.....definitvno nemoj iznad 25...nikako
z = z*z +c
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

Da, to su te stare informacije, koje su mnogi kultivatori zadnjih godina pokazali netočnima.
Mrak nije potreban za rast micelija, čak se mnogi slažu da je svjetlost korisna, kasnije substrat koji je bio izložen svjetlu lakše počne pinat, nakon potpune kolonizacije.
Temperature su isto pogrešne, osim ako ne uzgajaš tropske vrste kao Volvariella volvacea ili Agaricus blazei. Cubensisu je optimalna temperatura 26*C, sve iznad i ispod toga usporava rast, koji potpuno prestaje ispod 20 i iznad 30 stupnjeva celzijusa.
Uz to, više temperature potiču rast bakterija.
Kako kaže mandelbrot, bolje da je niže nego više, namjesti negdje između 23 i 25.
Majica ti neće smetat, možeš je ostavit ako nemaš ništa drugo za pokrit. Mada se ja vjerojatno nebi usudio imat tegle ispod vlažnog pamuka...
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
jtrax
rank5
Postovi: 180
Pridružen/a: 19.01.2011, 10:37
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la jtrax »

hvala na savjetima.. stvarno mi puno znace te informacije.. namjestim to odmah. mičem i majcu odmah ako osjetim da je vlažna... koristi mi trenutno protiv radoznalih oči :)...

tnx

još me zanima koja je onda temperatura potrebna kasnije? u starijim opisima stoji da treba biti 23-26... tocno ili se i to izmjenilo?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Red »

U rasponu od 21- 24 je ok. neki strejnovi vole malo hladnije neki malo toplije ali ako si negdje medu tim tempreturama bit ce ok ;)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
jtrax
rank5
Postovi: 180
Pridružen/a: 19.01.2011, 10:37
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la jtrax »

ok.. tnx.. b+ je kod mene u igri... vidjet cemo .
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

Nema veze što je pisalo na foliji, strejn, ili soj, u svom pravom značenju je organizam koji nastane kad se dvije spore spoje. Računaj da ih u svakoj tegli imaš par stotina različitih, svaki od njih ima malo različite zahtjeve za najbolji rast.
23 je neki najbolji prosjek, na nižim temperaturama rastu sporije (i navodno imaju nešto veći udjel alkaloida), a na višim brže sa možda malo nižim postotkom aktvnih tvari.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
jtrax
rank5
Postovi: 180
Pridružen/a: 19.01.2011, 10:37
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la jtrax »

aha... zanimljivo. hvala ti.. moram jos puno prouciti toga :) ali malo po malo i evo..stvarno dosta toga naucis ovdje :)
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la kontaminacija »

jaooo majko !! "grosse šajze"

i da tako ja stavio raž močit danas sterilizirao 4 staklenke...

i idem u frižider vidjet šta je sa špricama.

kad tamo-- IZNENAĐENJE !! :))

u svim al u svim svim špricama spore su se grupila u nekakvu paučinu.
probao sam mućkati malo sam ih razbudio, al i dalje su ostale grupirane u toj paučini !!!

mislim neznam jesu li to spore procvjetale i dali ima ikakve al baš ikakve šanse da to iskoristim.

jel ako ne sve mi je propalo i moram naručivat nove spore i tuga i jad i čekat ih dok ne dođu mjesec- dva dana .... ....

ajde bilotko ,,,,
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

Uf gadno... To ti može svašta značit, ja bi ipak rekao da je najvjerojatnije da su spore proklijale. Dogodi se. Nemaš što izgubit, ubodi tegle i za par dana ćeš znat dal je to bio micelij ili plijesan.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Odgovori