Lov na Psilocybe u divljini

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la dr.manijak »

Reci mi koja temperatura se krece u tom kraju gde si nasao?
I koje je staniste?
Jel si uzeo printove?
Da li je padala kisa ovih dana?
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la HypnoToad »

Nešto ovih sa prvih slika su definitivno Psathyrelle, ali za neke od ovih na papiru sa tamnim sporama nemogu poreć da pripadaju rodu Psilocybe. Ako vidiš da očito poprimaju plavu boju gdje su oštećene, onda se sigurno radi o Psilocybe bohemica (var. moravica, var. serbica, štogod, sve je ista vrsta).
Psathyrellu lako prepoznaš ako na pritisak ne mijenja boju u plavu i ako su stručak i pogotovo klobuk jako lomljivi.
Ako imaš account na Shroomeryu ili Mushroom observer bilo bi dobro da tamo staviš da ti potvrde, ako ne mogu uz tvoju dozvolu ja stavit.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Psychonaut »

Super, hvala na odgovoru!
Nemam account na tim stranicama, pa mozes ti postaviti link, bio bih ti zahvalan :)

Sto se tice printova, ove sto su ispod klobuka tamnije su ostavile taman print, a iz njih nekad izbija plavkasta boja, tako da sam prilicno ubjedjen. Ove sto su ispod klobuka svijetle se razlikuju i po tome sto su inace malo svjetlije i tvrdje, ali i one su prosarane plavo-zelenom bojom nakon sto se uberu, ali i same od sebe na klobucima. Kod njih mi spore print nije uspio. Nisam nista vidio na svjetlom papiru, mada ih nisam poklopio casom tako da je moguce i da sam ja to sve lose obavio. Kasnije sam probao i na tamnom papiru, ali oopet nije bilo nista jer je vjerovatno bilo prekasno.


@dr.Manijak
Brao sam ih na visoravni, na oko 600 metara, u blizini Brna. Temperatura je bila prvi dan nesto oko ili ispod nule, ali je drugi dan pala kisa, i bilo je par stepeni iznad nule. Nasao sam ih u mjesovitoj sumi, uglavnom na dijelu gdje je opalo lisce, gdje je inace vlazno, u blizini puteva. Inace bi trebale da rastu od kasnog ljeta, pa negdje do decembra, a oktobar je vrhunac. Ja sam malo zakasnio, ali to nije bio problem, i dalje je bilo mali ljepotica kad se covjek zagleda :)
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la HypnoToad »

Dobio sam potvrdu da se radi o Psilocybe bohemica! Navjerojatan pronalazak, svaka čast! :ymapplause:
Gdje si to pronašao? Brno, Češka?
Kako su mi ljudi rekli, ova vrsta je u Češkoj na crvenoj listi ugroženih vrsta, izuzetno je rijetka! Predloženo je da se neki primjerci predaju lokalnom herbarijumu.
U kojem su stanju sada gljive? Već suhe ili? Ako nisu, bilo bi dobro ove sa tamnim listićima oprati u vodi i onda tu vodu sa sporama proširiti na velikom području kako bi se pomoglo očuvanju vrste.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Psychonaut »

Jos jednom se zahvaljujem :)

Da li se ta identifikacija odnosi na sve gljive sa slika, ili samo one tamne?

Na zalost, vec su se skroz osusile, to se desilo prilicno brzo. Inace smo ih pronasli u sumi kraj jednog mjesta oko 80KM sjeverozapadno od Brna, na visoravni koja je inace poznata po tome :)

Djevojka je postavljala neka pitanja na nekim ceskim formumima, i tamo smo dobili nesto razlicita misljenja. Tamo su nam dvoje clanova napisali da su ove tamnije psilocybe arcana, ali oko ovih svjetlijih sa pocetka su misljenja bila podjeljena. Jedan je rekao da su i to neke bohemice, dok je drugi napisao da nisu psihoaktivne. Niko nije spominjao nista o ugrozenosti vrste, tako da me je tvoj komentar iznenadio. To moram jos provjeriti, mada je vjerovatno vec kasno za neke akcije.

Sada sam u dilemi sta da radim sa ovim svjetlijim primjercima? Kakav je objektivno rizik, ako je u pitanju neka druga vrsta? Da li se taj rizik moze smanjti ako se konzumiraju na neki odredjen nacin, npr u formi caja? Da li se uopste isplati sa tim se igati?

Na kraju je najveci problem sto par dana nakon ulova kolicina izgleda mnogo manje nego ranije :) A vjerovatno smo nesto trebali konzumirati odmah, jer su bohemice pune psilocina koji ce sa susenjem propasti... Al sta je tu je, bice bolje drugi put :)
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la HypnoToad »

Ja sam prilično siguran da su sve bohemica, jer na svim gljivama na zadnjim slikama mi se čini da vidim plavu nijansu. Tako da provjeri, ako vidiš plavo, dobro je. Ove sa svjetlim listićima su sterilne, tj. ne proizvode spore. Vidim da ih je dosta puno takvih, vjerojatno to dosta doprinosi ugroženosti vrste.
Jedina opasna vrsta koja se može zamijeniti s ovim je Galerina marginata/autumnalis, ali sam prilično siguran da se ne radi o njima.
Ako nađeš još koju bilo bi odlično kad bi uzeo nekoliko printova... :)
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Psychonaut »

Tako sam i ja pretpostavljao, vjerovatno ce sve otici u caj pa cu onda da pokusam pronaci razliku u efektima / potentnosti :psy

Zanimljivo je da je bilo i galerina(ako se ne varam) dosta blizu psilocyba(doduse, nikad u neposrednoj blizini), ali mislim da je bilo lako uociti razlike...

Sto se tice printova, neke vec imam, ali obzirom da je to bio moj prvi pokusaj, pretpostavljam da su beskorisni. Obzirom da je sad vec gotova sezona, to cemo ostaviti za narednu, pa ako sta opet pronadjem rado cu napraviti propisne printove i podijeliti ih :thumbsup:
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la pecurko »

Odlican nalaz Psihonaut :psy :thumbsup:
Voleo bih ako moze da se linkuje opservacija sa "Mushroom observer", voleo bih da vidim sta kaze Rochfeler... :ymhug:
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
Morpheus
rank6
Postovi: 236
Pridružen/a: 30.03.2011, 00:38
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Morpheus »

E,pa ljudi, treci je mesec, polako se blizi sezona, pa ako ste optimisticni kao ja, vec citate i prikupljate informacije, pa ja da uhvatim sada priliku da ovde izvedem nekoliko zakljucaka iz cele teme za one koje mrzi da citaju, plus par karakteristika odredjenih vrsta koje sam nasao po knjizicama!
Dakle, prvo reci upozorenja- dok ne budete sigurni sta ste ubrali, ne rizikujte! :)
Dalje, reci ohrabrenja- psilocybe su veoma male gljive, pa cete ih tesko zameniti sa nekom od vecih VEOMA otrovnih gljiva.
Dalje, da ponistimo ohrabrenje- ne znaci da nema i malih otrovnih! :))


A,sada,na posao! Vrste koje nas intersuju su sledece:

:mushroom: Panaeolus Subbalteatus(sada promenjena u Cinctulus) :mushroom:
slika
Klobuk je 4-5cm kod zrele gljive, tada bude obicno potpuno ravan
Stabljika je dugacka oko 6-7cm, debela oko 2mm
Smedji/tamni listici
Moze, ali ne mora! da poplavi na dodir!
Spore print je crn
Kako trenutna istrazivanja kazu, nije mnogo potentna, pa vam treba brdo za trip!
Sad bitno za lovce: raste prolece, jesen, zimu, ali kontam da ju je najbolje traziti od 4/5 meseca. Raste u bastama, na pasnjacima, cesto direktno na izmetu.

:mushroom: Psilocybe Bohemica (ista vrsta kao i P. Serbica!) :mushroom:
slika
Klobuk je 1-4cm
Listici kod mladjih primeraka su sivkasti, tamni kod starijih
Stabljika 2-6cm, debela 2-5mm
Reakcija plavljenja bi trebala da bude veoma izrazena!
Spore print je taman, kao i kod ostalih psilocyba koje nas interesuju
Po trenutnim istrazivanjima, veoma je potentna!
Bitno za lovce: Od jeseni, pa i kroz zimu, raste u bukovim/grabovim sumama na trulim stablima, redje na trulom liscu.

:mushroom: Psilocybe Cyanescens :mushroom:
slika
Klobuk je 2-5cm, specifican je jer je valovit
Kod zrele gljive, listici su tamni, malo svetliji na ivicama
Stabljika je dugacka 2-8cm i debela 2.5-5mm!
Spore print je taman.
Srednje ili visoko potentna.
Ima je na zemljistima bogatim humusom, posebno je cesta na ivicama suma, na drvenim opiljcima, trulim granama/stablima, u bastama rododendrona ili ruza. Traziti je od jeseni, pa i u zimi, kada su temperature ispod ili oko 15 stepeni!

:mushroom: Psilocybe Semilanceata :mushroom:
slika
Klobuk je 0.5-2.5cm, pa su najmanje psilocybe u nasim krajevima! Karakteristicnog je oblika kisobrancica, ponekad sa "bradavicom" na vrhu
Listici zbijeni, tamni, svetliji po ivicama.
Spore print je, pogadjate -taman.
Stabljika moze biti dugacka 4-10cm, ali debela samo 0.75-2.5mm!
Neka vas njena velicina ne zavara, ova gljiva je veoma potentna, cak je na nekim mestima karakterisu kao highly to extremely potent!
Trazite je u jesen kad se temperature malo spuste na livadama, pasnjacima i travnjacima, posebno tamo gde je zemljiste dobro nadjubreno od strane krava ili ovaca. Cesto je i u vlaznijim delovima, uz pratecu vegetaciju koja je tu cesto dosta visa, pa da biste pronasli ove gljive, morate biti veoma pazljivi!!!

Ovo je pre svega jedan quick start vodic koji pre ima za cilj da onim skepticnim ili neodlucnim pokaze da lov na pecurke nije ni preterano tezak, ni preterano sulud! Stavise, koliko sam primetio, imamo potvrdjeno nekoliko pronalazaka! :psy
Dakle, sad nabavite neke ozbiljnije knjige, doznajte jos karakteristika, zapisite sve u neku svescicu, dodajte i slike ako mozete da odstampate, pa u lov!

Poslednja napomena- ako sam negde pogresio, ili zaboravio da napomenem nesto bitno, slobodno dodajte/editujte.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la HypnoToad »

Morpheus je napisao/la:Dalje, reci ohrabrenja- psilocybe su veoma male gljive, pa cete ih tesko zameniti sa nekom od vecih VEOMA otrovnih gljiva.
Nekoliko vrsta iz roda Galerina su izrazito slične nekim Psilocybama, i jedne su od najotrovnijih vrsta, gram za gram.
Sada je najbolje tražiti Panaeolus subbalteatus, i to uglavnom po pašnjacima na konjskom izmetu, rijetko će se naći na livadi (tamo raste jako slična neaktivna vrsta Panaeolus foenisecii). Ove druge vrste nećete naći u proljeće, koliko god se vi nadali da bi se mogle 'zabuniti'. Ako mislite da ste našli semilanceatu u 5. mjesecu, niste.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Odgovori