Kontaminacije

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
popularni

Re: Kontaminacije

Post Postao/la popularni »

Evo me.. :)

One moje "plave" tegle su izrasle u prave pravcate gljive.. i to kakve.. :D
svaka je otprilike 15cm velika, a dobro se protežu i u širinu.
ali.. imam otprilike omjer 70-30% (70-fine gljive,30-mutanti), pa me zanima ima li kakvih opasnosti što se tiče konzumiranja mutanata?

Hvala!
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la dr.manijak »

Kakvu mutanti?
Daj sliku pa ces znati..
Sta znaci to mutant?
Svaka cast na uspehu. Bas me zanima sta ti je to izraslo. @-)
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
popularni

Re: Kontaminacije

Post Postao/la popularni »

a eto tako izgledaju..kao mutanti.. :), pa mi je to bio prikladan naziv..
a iste su ti kao i gljive sa 1. stranice ove teme.. slike pod KONTAMINACIJA 5 (baš iste takve..malo mi je takvih u kontejneru, malo normalnih..)

a već sam ih pobrao sve i stavio sušiti :delicious: ..pa sad čekam odgovor jeli ih sigurno jesti.. a nadam se da je, i nadam se da ako ne dobijem odgovor dok se osuše, da neću izgledati ovako nakon što ih probam :psy .. ali barem ću umrijeti sa smješkom..hahahaha

ali sve mi se čini da ne bi trebalo biti nikakvih problema, ali uvijek mi je drago čuti pozitivan odgovor od "MAJKE", jer keva ipak zna najbolje.. :thumbsup:
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la dr.manijak »

Koliko sam ja skapirao nisu toksicni, ali ljudi kazu da su ''slabije'' nego zdrave lepe pecurke.
Ako nema zelenog na njima mislim da je OK, pogledaj sta su sve ljudi dobijali i jeli, pa im nista nije falilo. :)
Ako tvoje izgledaju kao one na prvoj strani verujem da nije nista strasno(sacekaj da ti odgovori neko iskusniji), pogle ova cudovista. :ymdevil: :ymdevil:

slika
slika
slika

Ali opet kazem sacekaj nekog iskusnog nemoj mene da slusas.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Red »

Paaa...ako su tvoje gljive samo izdeformirane, i nema nikakve druge gljivicne infekcije i gljive u biti izgledaju zdravo, ne vidim problem.

kakve su unutra, u presjeku? jel to sve zdravo izgleda? nemam pojma... treba biti oprezan, da ti ne bude muka kada ih pojedes. bilo bi lijepo neku sliku vidjeti da budemo 100% :-?

Mišljenja?
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
popularni

Re: Kontaminacije

Post Postao/la popularni »

dr.manijak stvarno su vrhunski primjerci :), a ona prva slika je bomba.. što sve ne možeš uzgojiti doma.. :))

a Red, moje gljive ti izgledaju isto kao s prve strane, slika kontaminacija 5..pljunute.. onako zavijene, par sa onim "okom" na klobuku, a i podosta pravilnih je izraslo uz njih.. tako da me baš zanima jesu li ok za jesti..
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la HypnoToad »

Normalno da su dobre.
Samo oprezno s njima, mutanti u pravilu imaju i do nekoliko puta veću razinu alkaloida, tako da te ista doza može neočekivano razvalit. Doduše, nije uvijek tako, ali nemoj pretjerati.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la mandelbrot »

slika


Evo jedan primjer kontaminacije..na slici je micelj jestive gljive Pleurotus Eryngii a o kojoj se kontanaciji radi, to ne znam...desilo se tako da je odjednom micelj poceo izlucivati zutu tekucinu na sve strane i poceo siviti na nekim mjestima...Hypnotoad, rekao si da je vjerojatno neka virusna kontaminacija u pitanju pa evo cisto da i drugi vide ako im se kada desi da znaju o cemu je rijec..izgleda vrlo odvratno i nema nikakvih naznaka samo odjednom pocne lucenje zute tekucine i sve stane...
z = z*z +c
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la mandelbrot »

slika


Ovo mi se jos nikad nije desilo...na slici je primjer kada micelj(Ganoderma Lucidum aka Reishi) uspjesno savlada kontaminaciju(u ovom slucaju zelenu plijesan)...ovo je cudo od gljive..stvarno jede sve pred sobom...
z = z*z +c
Strike 2.0
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 12.05.2011, 19:05
 pohvaljen: 1 put

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Strike 2.0 »

Mene zanima dali je moguce koristiti se kemijom te mikrovalnim zracenjem i ostalom radijacijom namjesto ekspress lonca?!

OK,siguran sam da bi se staklenke i ostali hardware lako mogli sterilizirat otopinom hipoklorita,peroksida i sl. ali sto je sa supstratom!? (raz,riza...)

Namakanje supstrata u otopini H2O2 niske koncetracija a zatim kuhanje dok se sav H2O2 ne razgradi(dodatak jodida kao nestetni katalizator pozeljan) mi izgleda kao logicna ideja.

Nisam siguran kako PC reagiraju na H2O2,bilo u tragovima bilo malo koncentriraniji,ali znam da je to terminator za plijesanj,bakterije i viruse.
Mislim da bi H2O2 bio idealna,puno sigurnija,brza i laksa zamjena za ekspress lonac ako se primjeni pravilna metoda.
Odgovori