Kontaminacije

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Odgovori
popularni

Re: Kontaminacije

Post Postao/la popularni »

ok! hvala na informacijama!!!

a ja cu uciti o ljepoticama, pa da se mogu prikljuciti raspravama i pomoc drugima da izbjegnu pogreske
kakve su se meni dogadjale..

keep up the good work! :ymcowboy:
kingpin

cobweb

Post Postao/la kingpin »

mislim da postoji mogucnost da imam cobweb...u knjizi veli da nastaje zbog ustajalog zraka..imam air pump ali ne pumpa kak treba jer filter koji stoji na cijevi je pun...radi na principu da zrak ide kroz vodu pa onda u terarium..moje pitanje je dal mogu staviti peroxida u vodu kroz koju ide zrak i na taj nacin eliminirati koristenje filtera a u isto vrijeme dobiti cisti zrak...ako netko takodjer ima insight o tom cobwebu jer vidim da ga je tesko razlikovati od normlanog micelija osim sto se puno brze širi??? takodjer sa na jednom growu dobio gljive cudnog oblika..ono..stabljika se rascvjetala ili se u obliku fetusa sa klobukom prema dolje..thx in advance
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Red »

za peroksid ce ti netko drugi dati savjet. ja ga nikada nisam koristila...

sto se tice kontaminacije. sto se vise igras sa micelijem raspoznavanje kontaminacije, pogotovo cobweb bude zbilja lako. iako izgleda slicno, opet nije ni blizu, po samoj strukturi, boji i nacinu na koji se siri. ipak je malo sivkast, puno vise flafij i prozracan i siri se sumanuto.

P. Stamet u svojoj knjizi savjetuje: Uklanjanje kontaminiranih djelova iz kontjenera, smanjenje vlage, i /ili povecanje razmjene zraka. pasterizacija cesto pomaze da se ovakva kontaminacija pojavi. rast i razvoj se moze zaustaviti posipanjem Cobweba sa soli, sodom bikarbonom ili peroksidom

ako ti gljive rastu cudnih oblika, moze biti vise razloga. ponekad anomalije moze i neka bolest/kontaminacija izazvati ili jednostavno losi uvijeti unutar kontejnera i casinga, ne znam sto bi moglo biti u tvom slucaju

Moguci razlozi:
- zarzavanje ustajalog zraka
- previse svjezeg zraka. nestabilno okruzenje u kojem rastu. Dakle smanjiti CO2. odrzavati razumjenu zraka, temp i vlagu na preporucenoj razini.
- Kontakt gljiva sa nekim kemikalijama kao npr deterdent...
- nedostatak svjetla da bi se tijelo gljive razvilo kako spada. Minimum 12 sati dnevnog svjetla za pravilan rast.

:ymcowboy:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
kingpin

Re: Kontaminacije

Post Postao/la kingpin »

hvala Red...jel istina da je idealna promjena zraka oko 3 puta po satu??
Avatar
krasta-zg
rank5
Postovi: 152
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:12
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la krasta-zg »

3 puta po satu?? 3-4 puta na dan je ok!
Kažu da ce smak svijeta 2012.E pa neće, jer moj jogurt vrijedi do 2013.
kingpin

Re: Kontaminacije

Post Postao/la kingpin »

tak veli p.stamets u mushroom cultivator-u..imam 350l/h pumpu a tank mi je oko 70l brijem..al zrak ide prvo kroz vodu u koju sam stavio keramik difuzer sta potice vecu vlagu u zraku sta izlazi
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1567
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 425 puta
 pohvaljen: 1449 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Beyond Le Fov »

ponekad psilocibe imaju smeđe flekice po klobucima i smeđe crte po stručku, al rastu normalno. Jel to neka bakterija ili šta? I jel se smiju takve konzumirat?

slika
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la HypnoToad »

Te crte su normalne, nemogu se točno sjetit što je uzrok, ili variranje temperature ili vlažnosti.
A za točke neznam, mogla bi bit neka infekcija, al opet ništa za se brinut
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Red »

potvrdujem. i sama sam nailazila na isto, ali nikad problema :ymparty:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
krasta-zg
rank5
Postovi: 152
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:12
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la krasta-zg »

zzadnje koje sam jeo su bile takve,sve super.. :)
Kažu da ce smak svijeta 2012.E pa neće, jer moj jogurt vrijedi do 2013.
Odgovori