Stigao mi je špric- koji je idući korak?

Općenito o gljivama i kako ih uzgojiti
Odgovori
Mimi91
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 31.03.2024, 19:28
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 2 puta

Stigao mi je špric- koji je idući korak?

Post Postao/la Mimi91 »

Pozdrav svima!

Apsolutni sam pocetnik i stoga se ispricavam na pitanju koje je vjerojatno postavljeno puno puta. Problem je sto su upute za uzgoj na forumu cesto razbacane u fragmentima i nigdje nisam mogla naci konkretne korake.

Spric je stigao, sto mi je iduce za raditi?
Izgubljena sam medu mnostvom metoda uzgoja, ne znam koja bi bio najjednostavnija i najucinkovitija metoda?
Za pocetak, sto bi mi trebalo od opreme?
Molila bih neku dobru dusu da mi objasni.

Hvala
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 506
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 198 puta
 pohvaljen: 237 puta

Re: Stigao mi je špric- koji je idući korak?

Post Postao/la huana.meri »

moras savladati osnovne korake inakulacije, pa odlučiti na koi će nain i šta...
špric je siguran dok je kod tebe sad, samo udri po sistemima dok ne skontas kako da sa doma opremom kojuimaš odradiš sve...
puno sigurnije nego da sljediš upute sljepo neije...
a ako počneš plakat, opet je neko tu...
sustav e jednostavan, samo smireno i sve ponovo, od teka do tuba ili šta god da te hebe...
gljive imaju više faza razvoja, neki kod mahera se daju preskočit trikovima, al najbolje da još ponoviš sve, spore su tu, samo čekaju kad kažeš saćte svi vidit čija majka crnu vunu prede
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 369
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 174 puta
 pohvaljen: 234 puta

Re: Stigao mi je špric- koji je idući korak?

Post Postao/la faceOff »

Imaš li ekspres lonac? Jesi li ga spremna kupiti ako ga nemaš?
To je prvi momenat u odluci kojim smjerom ići.
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 506
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 198 puta
 pohvaljen: 237 puta

Re: Stigao mi je špric- koji je idući korak?

Post Postao/la huana.meri »

možeš ga i posuditi od susjede, babe, tetke na par dana...a može se ali teže, neizvjesnije, i bez expresa, samo s običnim loncem većim, duže se odvija sterilizacija...veće šanse da neka kontaminacija preživi jer expres dere neznam kolko bara i temperature, a običan preko 100 nešto se penje...sad je sve lako, samo se naoružaj znanjem i potrepštinama nekim...nemoraš cijeli špric potrošiti odma, možeš s njim udarit preko 10 a i više tegli, čaša...
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
Avatar
krepet
rank3
Postovi: 54
Pridružen/a: 05.02.2024, 08:52
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Stigao mi je špric- koji je idući korak?

Post Postao/la krepet »

Evo malo prouči po shroomeryu... monotub je jednostavan i ne trebaš puno investirat.

https://www.shroomery.org/forums/showfl ... 5#26668885

Ovdje su ti bitni linkovi.

https://www.themajka.com/viewtopic.php?t=1454

Sve u svemu pazi da ti je prostor čist, napravi si SAB (still air box) za inokulacije itd. Nabavi si neki alkohol ili izosan za brisanje.

Kupi neko zrnje (raž, ali može i ječam, kukuruz itd.). Namoči, isperi i ostavi da je namočeno 1 dan. Ocjedi (ne smije bit mokro, vlažno je ok). Pripremi poklopce za staklenke (zbuši rupu i stavi polifil vatu ili dupli sloj mikropore trake na rupu). Ubaci u staklenke (preko poklopca stavi alu foliju) i steriliziraj (1h - od početka šištanja pare).

Kad se ohladi lonac izvadi staklenke i protresi. Pusti da se ohladi. Ubrizgaj 1ml suspendiranih spora (pazi da su homogenizirane - morat ćeš protrest špricu ako su se nataložile spore).
Inokulirane staklenke stavi na inkubaciju (cca 28°C) sve dok ne postanu potpuno bijele.

Kad imaš 100% kolonizirane staklenke pripremi substrat od konjskog gnoja ili slame ili nećeg trećeg.

Substrat usitni, namoči da je otprilike maseni postotak vode 60%. Pasteriziraj na 65-72°C otprilike 1h (sredina supstrata mora biti na tim temperaturama bar 1h) - kupi si kuhinjski termometar.

Kad se substrat ohladio pripremi kutije za frutanje (rupe za ventilaciju, filteri, dezinficiraj, obriši da je suho). Ubaci sloj micelija na dno, sloj substrata, i tako da je duboko cca 5cm. Poklopi i stavi da se kolonizira na inkubaciji. Kad se sve zabijelilo stavi sloj casinga (vermikulit ili čisti treset bez gnojiva - humovit -> pasteriziraj ga prethodno) neka bude 1 cm debeo.

Nabavi si neku prskalicu i malo poprskaj stijenke kutije kad vidiš da nema kondenzacije na stijenkama.

Ovaj hobi je težak i budi spremna na nesupjehe. :thumbsup:
Mimi91
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 31.03.2024, 19:28
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Stigao mi je špric- koji je idući korak?

Post Postao/la Mimi91 »

Puno vam hvala na savjetima, pogotovo tebi krepet! Dugo sam cackala po youtubeu i forumima, ali bez muke nema nauke.

Odlucila sam se na vermikulit i rizino brasno, sve je spremno za prvi korak. Drzite fige, izvjestit cu o konacnim rezultatima.
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 369
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 174 puta
 pohvaljen: 234 puta

Re: Stigao mi je špric- koji je idući korak?

Post Postao/la faceOff »

Aj sretno
Možeš se poigrat malo. Napravi cake dva više, i kad se potpuno koloniziraju razmrvi ih i pomješaj sa kokosom.

Samo lagano i opušteno
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
Odgovori