Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 444
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 97 puta
 pohvaljen: 281 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la storm.raver »

Bogz_Okupaci je napisao/la: 16.11.2022, 14:00 Epilog priče
...
Tako da za ovu godinu, sa zvukom sirene, gljive su ipak došle :)
Extra svaka čast. Sad se najedi.
:mushroom: learning things :mushroom:
Multimilioner
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 05.05.2021, 14:06

Molim pomoc je li ovo kontaminacija

Post Postao/la Multimilioner »

Pozdravljam sve clanove foruma, kupio sam sterilni supstrat, mix raži i vermikulita i injokulirao ga sa sporama, nakon par sedmica tegla izgleda ovako..
slika slika
slika slika
izgleda kao kontaminacija mada mi nije jasno kako jer je sve bilo sterilno, svejedno da li ima sansi da izvucem ista od ovoga supstrata ili moram poceti ispocetka?
Bagrem
rank2
Postovi: 10
Pridružen/a: 20.11.2022, 19:17
 pohvaljen: 7 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Bagrem »

Ja bi pokusao dobiti iz toga koliko ide, samo bi zlicom maknuo kontaminirani dio
mushman
rank1
Postovi: 5
Pridružen/a: 08.12.2022, 12:27

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la mushman »

Bogz_Okupaci je napisao/la: 29.10.2022, 13:33 Gljive me ne žele ove godine.

Prvi ovogodišnji pokušaj: Koristio obično rižino brašno umjesto smeđeg, micelij lijepo kolonizirao, samo jedan kontaminiran od cca 15, kad sam stavio u fruiting chamber, narasla pokoja gljiva, sve skupa 2,5 grama osušenih... mislim da je bilo do lošeg printa...

Drugi pokušaj (prije 20-ak dana): kupim smeđe rižino brašno, uzmem novi print, micelij počeo bacat pinove prije nego što je kolonizirao teglu...ima ih par gdje im je ostala još samo mala točkica da u potpunosti koloniziraju teglu, a nekima cijelo dno nije kolonizirano i izbacili su desetak pinova.. u dilemi sam što da napravim sa ovima što će za dan dva kolonizirat teglu...prije sam čekao tjedan dana, pa ih poraađao...
sad kontam da ih odmah stavim čim završe kolonizaciju bez dodatnog čekanja... strah me i dunkanja, ne znam hoće li se raspast..

ima li netko slično iskustvo? savjeti?

pozdrav, koje smeđe rižino brašno koristis ?

Jel to ono brasno od integralne rize ili nesto drugo.
mushman
rank1
Postovi: 5
Pridružen/a: 08.12.2022, 12:27

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la mushman »

Gogs je napisao/la: 17.10.2022, 23:05
Uzmes drugu posudu s poklopcem koja nije prozirna, dezinficiras i pomjesas koloniziranu raz s zemljom koja je dosta mokra ( ja koristim biobiz s kojim uzgajam vutru).
Cekas da povrsina bude bijela na tamnom i toplom mjestu.
Uzmes posudu skines poklopac i stavis ju u plasticnu prozirnu kutiju i sve to pod zarulju na 12/12 ( 12h totalnog mraka i 12 svjetlosti).
Poprskas koji put da imas vlagu i otvaras par puta dnevno kutiju da dode zraka.
Poberes gljive .
Posusi gljive u pecnici na 50c na papiru za pecenje.
Sve sta radim mora biti cisto i dezifincirano a vlagu ne kontroliram. Temperatura mi je od 22 do 25 otprilike.
Eto najjednostavnije receno.
koju tocno zemlju koristis, jel to ova ?
https://www.hempatia.hr/gnojiva-i-supst ... -supstrati

u dosta vodica na netu kazu da treba koristiti perlit i vermikulit, kokosovu koru gips i svasta nesto. Da li si ti probao to ?
mushman
rank1
Postovi: 5
Pridružen/a: 08.12.2022, 12:27

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la mushman »

long_pipe_magician je napisao/la: 15.09.2022, 11:57 Pojavio mi se novi problem. Dosad nije bilo nikakvih problema ni sa agarom ni sa raži. Zadnjih par mjeseci (sve radim isto) transferi s agara na agar odvijaju se normalno i kad kolonizacija agara završi ubacujem ga u prethodno sterilizirane tegle raži. Dosad je sve šljakalo, ali evo zadnje već 3 ture micelij s agara ne prelazi na raž. Izgubio sam dosta truda i vremena na ovom problemu. Par paketa raži, viiše sati steriliziranja, kolonizirani agar...
Raž je čista. Neke tegle stoje tako već mjesec dana bez kontaminacije. Probao sam ubaciti natopljene spore u iste te tegle. Čekao sam 4 tjedna i ni traga miceliju.
Kada sam napravio g2g transfer s već kolonoziranih tegli na ove, taj micelij se počeo širiti ali tu se javlja velik postotak kontaminacija.

Čitao sam na shroomeriju da micelij zna čekati dok ne pojede svu hranu s agara pa tek onda kreće na zrnje ali i taj problem sam eliminirao stavljajući agar iz 7. mjeseca koji se također nije proširio.
Mislio sam da su možda temperatura/vlaga/nešto, ali čitavo vrijeme sve radim isto i ako je dosad šljakalo, mogo sam jednom nešto zajebat, ali 3 puta ne...


Zna li netko o ćemu je riječ? Iskustva?
pozdrav, mozes mi ukratko opisati kako pripremas agar ?
Bogz_Okupaci
rank2
Postovi: 21
Pridružen/a: 23.10.2018, 16:32
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Bogz_Okupaci »

mushman je napisao/la: 08.12.2022, 12:48
Bogz_Okupaci je napisao/la: 29.10.2022, 13:33 Gljive me ne žele ove godine.

Prvi ovogodišnji pokušaj: Koristio obično rižino brašno umjesto smeđeg, micelij lijepo kolonizirao, samo jedan kontaminiran od cca 15, kad sam stavio u fruiting chamber, narasla pokoja gljiva, sve skupa 2,5 grama osušenih... mislim da je bilo do lošeg printa...

Drugi pokušaj (prije 20-ak dana): kupim smeđe rižino brašno, uzmem novi print, micelij počeo bacat pinove prije nego što je kolonizirao teglu...ima ih par gdje im je ostala još samo mala točkica da u potpunosti koloniziraju teglu, a nekima cijelo dno nije kolonizirano i izbacili su desetak pinova.. u dilemi sam što da napravim sa ovima što će za dan dva kolonizirat teglu...prije sam čekao tjedan dana, pa ih poraađao...
sad kontam da ih odmah stavim čim završe kolonizaciju bez dodatnog čekanja... strah me i dunkanja, ne znam hoće li se raspast..

ima li netko slično iskustvo? savjeti?

pozdrav, koje smeđe rižino brašno koristis ?

Jel to ono brasno od integralne rize ili nesto drugo.
https://www.dm.hr/bauck-hof-eko-brasno- ... 22884.html

Ovo sam brašno koristio.
Avatar
long_pipe_magician
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 06.01.2014, 11:38
Ima zahvala: 74 puta
 pohvaljen: 30 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la long_pipe_magician »

mushman je napisao/la: 08.12.2022, 13:32
long_pipe_magician je napisao/la: 15.09.2022, 11:57 Pojavio mi se novi problem. Dosad nije bilo nikakvih problema ni sa agarom ni sa raži. Zadnjih par mjeseci (sve radim isto) transferi s agara na agar odvijaju se normalno i kad kolonizacija agara završi ubacujem ga u prethodno sterilizirane tegle raži. Dosad je sve šljakalo, ali evo zadnje već 3 ture micelij s agara ne prelazi na raž. Izgubio sam dosta truda i vremena na ovom problemu. Par paketa raži, viiše sati steriliziranja, kolonizirani agar...
Raž je čista. Neke tegle stoje tako već mjesec dana bez kontaminacije. Probao sam ubaciti natopljene spore u iste te tegle. Čekao sam 4 tjedna i ni traga miceliju.
Kada sam napravio g2g transfer s već kolonoziranih tegli na ove, taj micelij se počeo širiti ali tu se javlja velik postotak kontaminacija.

Čitao sam na shroomeriju da micelij zna čekati dok ne pojede svu hranu s agara pa tek onda kreće na zrnje ali i taj problem sam eliminirao stavljajući agar iz 7. mjeseca koji se također nije proširio.
Mislio sam da su možda temperatura/vlaga/nešto, ali čitavo vrijeme sve radim isto i ako je dosad šljakalo, mogo sam jednom nešto zajebat, ali 3 puta ne...


Zna li netko o ćemu je riječ? Iskustva?
pozdrav, mozes mi ukratko opisati kako pripremas agar ?
10g agara i 10 g potato flakes kuhas u pola litre vode dok ne zakipi i onda steriliziras u express loncu.
mushman
rank1
Postovi: 5
Pridružen/a: 08.12.2022, 12:27

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la mushman »

long_pipe_magician je napisao/la: 11.12.2022, 15:14
mushman je napisao/la: 08.12.2022, 13:32
long_pipe_magician je napisao/la: 15.09.2022, 11:57
Čitao sam na shroomeriju da micelij zna čekati dok ne pojede svu hranu s agara pa tek onda kreće na zrnje ali i taj problem sam eliminirao stavljajući agar iz 7. mjeseca koji se također nije proširio.
Mislio sam da su možda temperatura/vlaga/nešto, ali čitavo vrijeme sve radim isto i ako je dosad šljakalo, mogo sam jednom nešto zajebat, ali 3 puta ne...


Zna li netko o ćemu je riječ? Iskustva?
pozdrav, mozes mi ukratko opisati kako pripremas agar ?
10g agara i 10 g potato flakes kuhas u pola litre vode dok ne zakipi i onda steriliziras u express loncu.
potato flakes, jel to ovo ?
https://www.biobio.hr/skrob-od-krumpira-proizvod-31339/

recepti koje sam nasao uglavnom govore o jecmenom sladu + agar, ali to ne mogu nigdje naci.

btw, vezano za sterilizaciju agara. Nabavio sam male staklenke s metalnim poklopcem. Vidio sam negdje da buse rupicu u poklopcu, prekrivaju micropore trakom i onda steriliziraju. Da li je to postupak ili treba nekako drugacije ?

Ima toliko varijacija na temu da se covjek pogubi u sumi informacija.
Avatar
Deda
rank3
Postovi: 53
Pridružen/a: 27.02.2018, 17:59
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 14 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Deda »

mushman je napisao/la: 12.12.2022, 12:01
long_pipe_magician je napisao/la: 11.12.2022, 15:14
mushman je napisao/la: 08.12.2022, 13:32
long_pipe_magician je napisao/la: 15.09.2022, 11:57
Čitao sam na shroomeriju da micelij zna čekati dok ne pojede svu hranu s agara pa tek onda kreće na zrnje ali i taj problem sam eliminirao stavljajući agar iz 7. mjeseca koji se također nije proširio.
Mislio sam da su možda temperatura/vlaga/nešto, ali čitavo vrijeme sve radim isto i ako je dosad šljakalo, mogo sam jednom nešto zajebat, ali 3 puta ne...


Zna li netko o ćemu je riječ? Iskustva?
pozdrav, mozes mi ukratko opisati kako pripremas agar ?
10g agara i 10 g potato flakes kuhas u pola litre vode dok ne zakipi i onda steriliziras u express loncu.
potato flakes, jel to ovo ?
https://www.biobio.hr/skrob-od-krumpira-proizvod-31339/

recepti koje sam nasao uglavnom govore o jecmenom sladu + agar, ali to ne mogu nigdje naci.

btw, vezano za sterilizaciju agara. Nabavio sam male staklenke s metalnim poklopcem. Vidio sam negdje da buse rupicu u poklopcu, prekrivaju micropore trakom i onda steriliziraju. Da li je to postupak ili treba nekako drugacije ?

Ima toliko varijacija na temu da se covjek pogubi u sumi informacija.
https://brewshop.hr/proizvod/brewferm-d ... etli-1-kg/
To je jecmeni slad,samo pomjesas sa vodom i to je to,imaju dostavu.
Odgovori