Pomoc u vezi agara (jesu li ovo pinnovi??)

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Poor noob
rank3
Postovi: 55
Pridružen/a: 07.12.2021, 20:36
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 22 puta

Pomoc u vezi agara (jesu li ovo pinnovi??)

Post Postao/la Poor noob »

Pozdrav ekipa, iman neke nedoumice u vezi s micelijem na mom agaru… da li je moguce da nakon cca 10-15 dana micelij pocne pinnat? Ako je, sta mi je cinit s tim agarom? Da ga ubacujem u zito? Radim transfer u drugu posudu? Ako da, koji dio da odaberem, onaj di je pin ili onaj dio koji se naoko najbrze siri?

Usput, moze mi neko objasnit kako ovde uploadam slike?
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 389
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 182 puta
 pohvaljen: 243 puta

Re: Pomoc u vezi agara (jesu li ovo pinnovi??)

Post Postao/la faceOff »

slika


Prvo stisneš ovo u crvenom krugu. Otvori se novi prozor gdje uploaduješ slike. Onda dobiješ linkove slika. Kopiraš link.
Onda stisneš plavo i dobiješ u tekstu ovo
slika
Onda u sredinu između zagrada pejstaš link...

Pičkin dim :D

Čekaj pametnijeg.
Možeš i pin staviti na novi agar. Onda sigurno imaš plodonosni micelij.
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
Poor noob
rank3
Postovi: 55
Pridružen/a: 07.12.2021, 20:36
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 22 puta

Re: Pomoc u vezi agara (jesu li ovo pinnovi??)

Post Postao/la Poor noob »

Zahvaljujem, evo slika…

slikaslika
slika
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1248
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 557 puta
 pohvaljen: 461 put

Re: Pomoc u vezi agara (jesu li ovo pinnovi??)

Post Postao/la AFX »

Nešto se zbrljalo oko uploada tih slika, baci oko kako se uploada: https://www.themajka.com/viewtopic.php?f=9&t=122
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Poor noob
rank3
Postovi: 55
Pridružen/a: 07.12.2021, 20:36
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 22 puta

Re: Pomoc u vezi agara (jesu li ovo pinnovi??)

Post Postao/la Poor noob »

media/images3/1641380642.jpg
media/images3/1641313904.jpg
media/images3/1641309709.jpg
media/images3/1641383273.jpg

Evo mislim da san savlada objavu slika. Ugl, slike su od prije 2 dana, u jednoj od ovih posudica je definitivno formiran pin, sad se vec vidi jedna mini kapica gljive kako se formira. Sta mi preporucate da iduce napravim? Transfer na novi agar, da sve ovo krenen ubacivat u zito? Mogu li taj pinn izrizat i ubacit u lc? Imam potrebne uvjete za bilo koju od ovih operacija samo bi volija cut misljenje iskusnijih od sebe. Btw, koji su po vama razlozi formiranja pinnova? Previse nutrijenata u agaru, to sta nisan omota petrijevke u foliju pa svijetlost dopire do agara?
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 389
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 182 puta
 pohvaljen: 243 puta

Re: Pomoc u vezi agara (jesu li ovo pinnovi??)

Post Postao/la faceOff »

Ako možeš napravi sve. I jedan dobar dnevnik p :)

Osobno bi pin stavio na novi agar. Ali pazi da bude samo pin, bez okolnog micelija. A onda ako ćeš dalje selektirati, LC...
Igraj se

Nemam puno iskustva u agaru, a prema onom što imam ne mogu biti nešto pametan.
Dio micelija koji je pokazivao fini rizomorfni rast je podbacio, tj onaj paučinasti ga je nadjebao. A kao treba težiti rizomorfnom... Vjerovatno izuzetak, ali dogodilo se.

A zašto pina nemam pojma. Mogu guglat, ali nema smisla
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 444
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 97 puta
 pohvaljen: 281 put

Re: Pomoc u vezi agara (jesu li ovo pinnovi??)

Post Postao/la storm.raver »

Pina zato što imaš preveliku razmenu vazduha, i zato što je kvalitetna kultura. U svakom slučaju to je dobro. Ako imaš kulturu koja stvara pinove na agaru, lako će stvoriti pečurke i na supstratu. Uglavnom dobio si sterilno monotipsko tkivo za kloniranje. Uzmi taj pin i presadi ga na novu petrijevku, čekaj da kultura proraste i dalje ubaci to u teglu ili pravi tečnu kulturu.

Postoji i teorija da je pinanje na agaru reakcija micelijuma jer je životno ugrožen, žuri da stvori pečurke i da se što pre razmnoži, ali sumnjam da je to istina. To bi važilo u slučajevima kada je agar izuzetno siromašan nutritijentima i kada su uslovi rasta katastrofalni, a često su uslovi takvi pa se opet ne dešava.
:mushroom: learning things :mushroom:
Poor noob
rank3
Postovi: 55
Pridružen/a: 07.12.2021, 20:36
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 22 puta

Re: Pomoc u vezi agara (jesu li ovo pinnovi??)

Post Postao/la Poor noob »

Sto puta vam hvala na brzim odgovorima ekipa!!
Sad mi je puno toga jasnije…
Da, ovaj paucinasti micelij mi totalno vata ovaj rizo… cita san dosta po netu o agaru i miceliju i moguce je da je razlog tomu prezasicenost nutrijentima. Agar san pravija ovako: 1 manji kumpir isicka na komade skupa s korom, raskuva ga i cca 250ml vode, e onda kako san usput i sprema raz mora san zamisat i malo te vode, bilo je jace od mene hahaha. Od toga san sve skupa izdbojia nekih 200 ml tekucine, doda u nju jos pola zlicice nekakvog sirupa od jecma i nekih 4-5g agara. Citajuci po netu to je poprilicno dosta nutrijenata. U 2 petrijevke imam i contam koji se desija prilikom struganja spora na agar i mogu vam rec da ga i bakterije jako vole haha, s tim petrijevkama jos nisan odlucijq sta cu, trenutno mi
Micelij pocinje rast priko contama…
Da u petrijevkama ima zraka to definitivno, glupo san narucija one najvece, promjer im je 120 mm mislim sta je poprilicno veliko, iduce narucujem od 80 max…
Ugl, sve mi petrijevke pinnaju tako da sumnjam da je u svima contam jer prije struganja spora u njih drza san ih 10 dana na sobnoj temperaturi i par dana u inkubatoru nebi li izbilo sve lose sta ima unutra, ako ima, sve bilo ok. Spore su mi b+ i cambodia, b+ je doslovno nakon 3 dana proradija i pocea sirit micelij a cambo je tribala nekih 5-6. Dnevnik ide ako mi transferi uspiju haha
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 389
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 182 puta
 pohvaljen: 243 puta

Re: Pomoc u vezi agara (jesu li ovo pinnovi??)

Post Postao/la faceOff »

storm.raver je napisao/la: 04.01.2022, 16:37 U svakom slučaju to je dobro. Ako imaš kulturu koja stvara pinove na agaru, lako će stvoriti pečurke i na supstratu. .
Jednom sam imao MS od neke B+ akm.(ili tako nešto). Print čist, uspješno kolonizirano pun k tegli.
Niti jedan supstrat koji sam napravio nije koloniziran potpuno. Površina ni približno. A počeo je bacat sporadično gljive. Di koja. I redovito se kontaminiralo prije bilo kakve značajne berbe.
I to mi se događalo samo s tim printom

Čisto ovako za razmišljanje... Jel to što rano baci pinove uvijek ok?
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
Poor noob
rank3
Postovi: 55
Pridružen/a: 07.12.2021, 20:36
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 22 puta

Re: Pomoc u vezi agara (jesu li ovo pinnovi??)

Post Postao/la Poor noob »

Ee, iman jos jedno pitanje…
Da li je velika razlika u suhom i tekucem ekstraktu jecmenog slada, uspija san nabavit samo ovaj tekuci, oce to bit problem? Cita san na netu da su omjeri 1.2/1, izuzev toga ima li neke velike razlike? Iduci agar ide po receptu za 500ml:
10g agar, 7.5g ekstrakt jecmenog slaga, 0.25g nutritivnog kvasca…
Odgovori