Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
harp
rank5
Postovi: 176
Pridružen/a: 09.06.2021, 10:27
Ima zahvala: 62 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la harp »

long_pipe_magician je napisao/la: 01.10.2021, 15:06 Preporuči mi molim te neki relativno cheap dehidrator. Neki koji bi ti danas uzeo obzirom da ti je sadašnji premali.

Nemoj samo s ali expressa. To bi trebao čekati 9 mjeseci da dođe...
https://www.jeftinije.hr/Proizvod/9429728?MLI=true
Avatar
long_pipe_magician
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 06.01.2014, 11:38
Ima zahvala: 74 puta
 pohvaljen: 30 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la long_pipe_magician »

Je li moguće presušiti gljive dehidratorom?
harp
rank5
Postovi: 176
Pridružen/a: 09.06.2021, 10:27
Ima zahvala: 62 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la harp »

long_pipe_magician je napisao/la: 01.10.2021, 17:04 Je li moguće presušiti gljive dehidratorom?
ne. rađe ih ostavis 7 dana, nego prekratko. kad budu cracker dry vise se nema sto isusiti iz plodova, jer je voda izasla. poslije se samo griju, sto ne umanjuje potenciju.

i da se ne zafrknes... kad su suhe, plodove ostavis 30min na zraku da se ohlade. u suprotnom, ako ih vruće staviš u staklenku i zatvoriš, stvorit ce se kondenzacija. vec iduci dan ti spljesnive. pustis da se ohlade i onda mozes s njima što hoćeš. cak ti ne treba ni silica gel.
Bogz_Okupaci
rank2
Postovi: 21
Pridružen/a: 23.10.2018, 16:32
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Bogz_Okupaci »

slika

28.09 završio s prvom berbom, jedan kolač 58 gr, a drugi 48 gr.. otad se suše na papiru, ali i dalje ne pucaju kad ih se presavije...odlučio sam poslušat prijedlog harpa, naručio sam danas polovan dehidrator za 40 KM...

jel ih nakon toga moram vakumirat ili ih mogu držat u tupperware posudi?
Avatar
long_pipe_magician
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 06.01.2014, 11:38
Ima zahvala: 74 puta
 pohvaljen: 30 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la long_pipe_magician »

Vidi se razlika... Ja dok ih sušim na onaj način, nakon što budu suhe većina izgubi ovu bijelu boju s plavim modricama i budu više žućkaste.

Nakon što ih osušiš najbolji način spremanja ti je u staklenku ili tupperware i u frižider. Možeš ubaciti par kesica silica gela skupa s njima za slučaj da je ostalo nešto vlage. Vakumiranje nije potrebno osim ako imaš veće količine i znaš da jednu kilu nećeš dirat idućih godinu dana. Mada mislim da im nebi ništa bilo ni u staklenci ili tupperu.
harp
rank5
Postovi: 176
Pridružen/a: 09.06.2021, 10:27
Ima zahvala: 62 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la harp »

nema potrebe vakumirati. ja ih držim na sobnoj temperaturi u staklenci bez ikakvih problema po godinu dana. izbjegavam bilo kakve veće oscilacije temperature poput frizidera da ne bi doslo do kondenzacije.
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1248
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 557 puta
 pohvaljen: 461 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la AFX »

harp je napisao/la: 03.10.2021, 12:13 nema potrebe vakumirati. ja ih držim na sobnoj temperaturi u staklenci bez ikakvih problema po godinu dana. izbjegavam bilo kakve veće oscilacije temperature poput frizidera da ne bi doslo do kondenzacije.
Pravilno osušiti, vakumirati i staviti u frižider je naj bolja opcija.
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
harp
rank5
Postovi: 176
Pridružen/a: 09.06.2021, 10:27
Ima zahvala: 62 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la harp »

AFX je napisao/la: 04.10.2021, 20:35
harp je napisao/la: 03.10.2021, 12:13 nema potrebe vakumirati. ja ih držim na sobnoj temperaturi u staklenci bez ikakvih problema po godinu dana. izbjegavam bilo kakve veće oscilacije temperature poput frizidera da ne bi doslo do kondenzacije.
Pravilno osušiti, vakumirati i staviti u frižider je naj bolja opcija.
vakumirati za dugo skladištenje, ali ne u frižider. dovoljno je maknuti zrak za spriječiti oksidaciju.
u frižider jedino svježi plodovi u papirnatu vrećicu maksimalno 7 dana.
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1248
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 557 puta
 pohvaljen: 461 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la AFX »

harp je napisao/la: 05.10.2021, 10:19
AFX je napisao/la: 04.10.2021, 20:35
harp je napisao/la: 03.10.2021, 12:13 nema potrebe vakumirati. ja ih držim na sobnoj temperaturi u staklenci bez ikakvih problema po godinu dana. izbjegavam bilo kakve veće oscilacije temperature poput frizidera da ne bi doslo do kondenzacije.
Pravilno osušiti, vakumirati i staviti u frižider je naj bolja opcija.
vakumirati za dugo skladištenje, ali ne u frižider. dovoljno je maknuti zrak za spriječiti oksidaciju.
u frižider jedino svježi plodovi u papirnatu vrećicu maksimalno 7 dana.
Zašto ne frižider? Manja je oscilacija temperature pri dugoročnom skladištenju, nema straha od vlage zbog vakumiranja..tim načinom se mogu skladištiti godinama.
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
harp
rank5
Postovi: 176
Pridružen/a: 09.06.2021, 10:27
Ima zahvala: 62 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la harp »

AFX je napisao/la: 05.10.2021, 16:29
harp je napisao/la: 05.10.2021, 10:19
AFX je napisao/la: 04.10.2021, 20:35
harp je napisao/la: 03.10.2021, 12:13 nema potrebe vakumirati. ja ih držim na sobnoj temperaturi u staklenci bez ikakvih problema po godinu dana. izbjegavam bilo kakve veće oscilacije temperature poput frizidera da ne bi doslo do kondenzacije.
Pravilno osušiti, vakumirati i staviti u frižider je naj bolja opcija.
vakumirati za dugo skladištenje, ali ne u frižider. dovoljno je maknuti zrak za spriječiti oksidaciju.
u frižider jedino svježi plodovi u papirnatu vrećicu maksimalno 7 dana.
Zašto ne frižider? Manja je oscilacija temperature pri dugoročnom skladištenju, nema straha od vlage zbog vakumiranja..tim načinom se mogu skladištiti godinama.
overkill. vakumirane jednako traju neovisno o frizideru. a citao sam negdje da plodovi mogu dobiti ozebline u frižideru.
po mom najbolje na sobnoj temperaturi u hermeticki zatvorenoj staklenci. a ne pada na pamet svako malo vakumirati da izvučem koji plod.
Odgovori