Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
Black
rank3
Postovi: 65
Pridružen/a: 01.02.2016, 07:55
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 8 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Black »

Kako to misliš cijeli print smočiti????
Spore sastružeš u destiliranu/prokuhanu/ohlađenu vodu u donekle sterilnom okruženju,staviš u šprice i u hladnjak na barem 24 sata.To ti dođe nešto poput klijanja jer one su sjeme gljiva.
Pa imaš dobrih gajdova tu na forumu.Čitaj,uči,ja sam isto nov u ovom al sam se potrudio da naučim osnove po gajdovima pa možeš tako i ti.Svi bi sve nabrzinu[/quote]

Vidim da pitanja moramo postavljat precizno,kako mislim cijeli print smočit.Pa naravno da ne mislim ubacit s folijom ili papirom, pišem o onom unutra tj. sporama.
Ako imam npr. tri tegle onda nije potrebna sva količina jer ih se ne može čuvat takve u vodi.... Zbog tri tegle sam iskoristio cijeli print,ne iskoristio,bacio.
I čitam vjeruj mi.Sam nekad to napišem na neka pitanja koja mi se čine jednostavna.Svejedno ti hvala na odgovoru :sunn:
Razlika između lijeka i otrova je u količini !
ljacve55
rank5
Postovi: 158
Pridružen/a: 07.03.2017, 17:26
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 41 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la ljacve55 »

Od jednog printa dobiješ do 10 šprica (zavisi kakav je,vidiš dal je tamnije ili svijetlije boje i kakvog je promjera),al otprilike toliko.
U staklenu čašu(koju prije steriliziraš alkoholom,prebrišeš je) inokuliraš destiliranu/prokuhanu vodu(ohlađenu) za koju smatraš da ti je dovoljna te potom sastružeš spore unutra koliko ti je potrebno,ne moraš cijeli print jer print kao takav može dugo trajat dok spore u šprici puno krače.Neznam iz prve ruke,al svugdje se navodi nekih 6 mjeseci,dok print može godinama stajat na tamnom/hladnijem mjestu i još biti upotrebljiv.
Nakon toga iglu steriliziraš otvorenim plamenom da se zažari,prebrišeš alkoholom još jednom te ju istovremeno i ohladiš te potom uvlačiš tu vodu u špricu,ja ispustim još jednom van spore iz šprice te ju opet punim.To ti je to,jednostavno.Staviš špricu u hladnjak na 24h i spreman si za sađenje ;)
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Vid Svante »

Jel moguće da kad napunim šprice da se spore unutra ne vide? Mislim, kad sam radio sa svojim sporama one su se nekako rasporedile a sad kad sam uzeo spore ove sa freespore one su se nekako rastopile u vodi kao boja? I dan nakon u šrici ne vidim ništa crno? Ima li spora i moraju li se one vidjeti okom?
Avatar
Black
rank3
Postovi: 65
Pridružen/a: 01.02.2016, 07:55
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 8 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Black »

Vid Svante je napisao/la:Jel moguće da kad napunim šprice da se spore unutra ne vide? Mislim, kad sam radio sa svojim sporama one su se nekako rasporedile a sad kad sam uzeo spore ove sa freespore one su se nekako rastopile u vodi kao boja? I dan nakon u šrici ne vidim ništa crno? Ima li spora i moraju li se one vidjeti okom?
Naravno da je moguće, spore se u biti vide ako su u nakupinama, ako je print bio manji u mješanju s vodom moguće da na oko ti ne vidiš ništa osim vode.
To se meni doslovno dogodilo, da ih nisam sastruga osobno bija bi u istoj dilemi. Freespore su odlična stvar ali ono što od njih dobiješ je opet nečija donacija. Nikad sa 100% sigurno ne znaš jesu li dobro prikupljene. U slučaju kontaminacije možeš i dobit kontaminirano (a nemoraš) a možeš sam bit kriv... To su ti realni rizici, obzirom da su besplatne... prihvatljiv rizik :thumbsup: :mushroom:
Razlika između lijeka i otrova je u količini !
Avatar
Black
rank3
Postovi: 65
Pridružen/a: 01.02.2016, 07:55
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 8 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Black »

[quote="ljacve55"]

Ma naravno da mi je poznato, i to vrlo dobro. Baš sam iz trećeg pokušaja uradio prvi uspješni uzgoj :mushroom:
I ponosan ko malo dite. Dobio dobar print B+,stavio sve u destiliranu vodu, treći dan je micelj počeo vidno kolonizaciju. Kasnije kod drugih tegla sam iz istih šprica dobivao samo sivu plijesan. Očito uz sluz koja se spominjala,i još nešto nije ok. A u vodi su od 1.4. znači puno ispod 6 mj. Jedino mi još pada na pamet velika temperatura, jer ne hladim, kako van tako i meni.... A ove uspješne sam u počecima grija kasnije ni tu nije bilo potrebno.
Ali isplatilo se :thumbsup:
Razlika između lijeka i otrova je u količini !
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Vid Svante »

Ma to sam si i ja mislio, nego valjda sam se dobro nadimio i paranoizirao :D nadam se da će sve biti ok, mislim, vrijeme će pokazati
Geler
rank1
Postovi: 5
Pridružen/a: 01.04.2016, 17:37
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Geler »

Trenutno je faza kada ocekujem da se pojave pinovi uskoro, moram da idem od kuce na par dana, pa necu moci da provetravam i prskam. Sta mi valja ciniti? Da premestim box u hladnu prostoriju da bi se procesi usporili mozda?
ljacve55
rank5
Postovi: 158
Pridružen/a: 07.03.2017, 17:26
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 41 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la ljacve55 »

Hypno,evo na putu su spore Psy. Azurenscesa,Cyanenscensa,Subaeruginosa i Serbice (Bohemice)
Krenut ću u uzgoj svih ovih vrsta jer me zanima dal ću i sa njima uspjet kao sa kubensisom makar ovo je nešto drugačije.Kubensisi lijepo napreduju,za prvi puta od printa i više nego dobri rezultati.(Bit će slike kad još porastu malo ;))
Krečem i sa Pan. Cyan Jamajka ili Havaii.Vidjet ću još,
Jamajka je MS dok je Havaii na printu.
Upravo je u tijeku sterilizacija RGS (ljulj)za Psy. Atl7 koji je za sklerocij,a možda će i na frutanje;vidjet ću.
Najviše me zanima vezano za one 4 woodlover vrste i dali ih je moguče uzgojit jednu kraj druge,hoče li uspjet izrasti jedna kraj druge pošto su različite vrste.Jel imaš saznanja vezan za ovakav patch raznih vrsta?Hvala
spiritual.mushrooms
rank1
Postovi: 1
Pridružen/a: 23.04.2017, 14:38

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la spiritual.mushrooms »

hitno! vezano uz uzgoj magicnih gljiva. uzgajam Psilocybe cubensis, fali mi jedna informacija koja mi moze biti kljucna.
uzgojio sam micelij, vreca je bijela i spremna za sljedeći postupak. dakle ono sto sada moram je natopiti kosovno vlakno u prokuhanu vodu , dodati raž, itd..u prozirni box na crnu vrecu staviti tu smjesu, pa raprostriti micelij i onda ponovno na micelij lagano tu smjesu, i tako u marku mora biti iducih 10 dana -na koliko stupnjeva? onda ide 12-est sati na svijetlu, 12-est sati u mraku, dok ne izraste medicina! :) to znam, ---
ali sam zaboravio ovaj period od 10 dana u mraku, na kolikoj temperaturi mora biti?, hvala
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la shroomko »

Ne koristi proziran kontejner, onda ce ti gljive rasti prema dole i sa strane.
Sprijeci svjetlost da prodire od dole i sa strane.
Valjda je to sto si mislio pod "na crnu vrecu".

Temperature: https://www.themajka.com/viewtopic.php?f=26&t=1031
Temperatura koja ti je u sobi je dobra, osim za vrijeme najvecih vrucina.

I nema neki broj dana vec dok ne propinaju i ne izrastu glijve su u grow boxu. Tamo ih provjetravas i spricas 2-3x dnevno i cekas i to je to.
Zadnja izmjena: shroomko, dana/u 28.05.2017, 20:59, ukupno mijenjano 2 puta.
Odgovori