Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Naturalis
rank2
Postovi: 29
Pridružen/a: 07.01.2014, 15:24
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 8 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Naturalis »

Pitanje. radim thai na razi. sa 50-50 kokosov treset vermikulit kao casing.
Izbio mi micelin na povrsinu, sklonio sam foliju sa posude i sad malo po malo micelin pokriva preostali deo casinga. Nego primecujem ogromnu kolicinu ondenzacije na micelinu. Bas velike kapi. Ja ne prskam po njemu uopste nego se samo od sebe stvara. Da li to smeta na neki nacin ?
Pitanje broj 2.
Preselio sam se i vise mi kontejner ne stoji na preterano osvetljenom mestu. Da li treba da im obezbedim neko dodatno svetlo ili tih 7 sati polusvetla dnevnog dovoljno ?
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1248
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 557 puta
 pohvaljen: 461 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la AFX »

Trebalo bi ti to biti dovoljno svjetla, barem je meni bilo.
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Chegi »

Hmm, imam isto pitanje za vodu po miceliju, nisam siguran da li da nastavim da prskam vodom box (ne koristim perlit,nego rucno prskam box povremeno kada ga luftiram), sobzirom da po celom supstratu ima natalozenih kapljica vode
Avatar
Fenix94
rank3
Postovi: 50
Pridružen/a: 23.08.2016, 18:02
Ima zahvala: 7 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Fenix94 »

Zdravo ljudi eto opet mene. Imam problem sa temperaturom. Dok sam razvijao micelijum temperatura je bila oko 26 27 stepeni i sve je bilo kul.
Sad kada mi se upali lampa temperatura se digne do 30 stepeni. Stavio sam ventilator da duva na CFL sijalicu i nisam imao pomaka. Da li ce mi ova temperatura praviti problem?
Naturalis
rank2
Postovi: 29
Pridružen/a: 07.01.2014, 15:24
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 8 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Naturalis »

Fenix94 je napisao/la:Zdravo ljudi eto opet mene. Imam problem sa temperaturom. Dok sam razvijao micelijum temperatura je bila oko 26 27 stepeni i sve je bilo kul.
Sad kada mi se upali lampa temperatura se digne do 30 stepeni. Stavio sam ventilator da duva na CFL sijalicu i nisam imao pomaka. Da li ce mi ova temperatura praviti problem?
Iskreno mislim da je i tih 26-27 visoka temperatura.
Meni rastu bez problema na 25C ( dupli kontejner sa vodom u donjem i grejacem za akvarijum)
Ne znam kakav ti je setup ali ne bih stavljao sijalicu u kontejner ili negde blizu njega. Direktna svetlost sigurno nije korisna za gljive.
Avatar
Fenix94
rank3
Postovi: 50
Pridružen/a: 23.08.2016, 18:02
Ima zahvala: 7 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Fenix94 »

Na 26 27 sam razvijao micelijum, znaci to je neka konstantna temperatura prostorije. Mogu samo da povecam temperaturu ali da smanjim malo teze..
Sijalica mi je na samom kontejneru, znam da direktna sunceva svetlost nije dobra ali prvi put cujem za CFL da moze da steti ako je blizu, da li neko vise moze o tome da kaze ? :/
Teglica je bila 24h u frizideru. Vec 2 ili 3 dana stoji sa u kontejneru i vidim prve pecurkice kako rastu :)
Da stavim teglicu jos jednom u frizider ili da "porodim" kejk ?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

CFL direktno svjetlo je korisno. Bome dobro griješ ako ti je sada 27 stupnjeva u prostoriji. Ja bih osobno poludio! :D Ako ne možeš spustit temperaturu šta sad, izrast će samo brže.
Fenix94 je napisao/la: Da stavim teglicu jos jednom u frizider?
Zašto??
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Fenix94
rank3
Postovi: 50
Pridružen/a: 23.08.2016, 18:02
Ima zahvala: 7 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Fenix94 »

Ne grejem ja nego ovi iz toplane kako naloze tako mi je a kuhinjica mala pa tamo 26 stepeni stalno :D
Sve mi se nalazi u jednoj vecoj komodi i kada upalim CFL doda jos 2-3 stepena sto je ukupno 30 pa me malo brine :(

A za frizider sam pitao jer samo pogresno propratio tutorial jedan. Pisalo je da tek kad krenu male pecurkice da se vide onda ide u frizider a ja sam teglicu stavio pre toga pa im onda dao par sati svetlosti i eno u teglici pecurkice se vide pa ne znam dal da je poradjam ili opet, mozda glupo pitanje ali prvi put pa ne bih da bude bedak :)
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

Ma kakav frižider?!?! Pa cubensis je tropska vrsta, stvarno ne kužim zašto je taj koji je radio tutorial napisao da treba u frižider?? Znam da su ranije u nekim tutorialima pisali da treba staviti micelij u frižider na 'cold shock' prije poroda jer su to kopirali iz knjige za uzgoj bukovača, koje su zimska vrsta. Cubensis micelij ne bi nikada trebalo stavljati u frižider, osim u slučaju ako se treba odgoditi porod.
U prirodnom staništu cubensisa temperature su i preko 35 stupnjeva, pa ove svejedno rastu bez problema. Problem u kućnim uvjetima je što i sve ostale plijesni i bakterije isto vole toplinu... Pusti tako i nadaj se najboljem, što drugo možeš.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Fenix94
rank3
Postovi: 50
Pridružen/a: 23.08.2016, 18:02
Ima zahvala: 7 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Fenix94 »

Ju koji fail od tutorijala. Tamo pise da nakon sto se pojave male pecurkice treba staviti teglicu u fizider da prenoci da se probude i ostale pecurkice od cold shocka :D
Hvala Hypno na ovim greskama se da nauciti :)
Odgovori