Kontaminacije

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la HypnoToad »

Chegi je napisao/la: Meni dosta lice na moje prezrele gljive iz poslednjeg flusha koje su ceeele bile crne,ogromne i imale su malo belih tackica po sredini klobuka,hteo sam da slikam pa da pitam na forumu da li bi zapravo i te prezrele gljive mozda funkcionisale kada bi se osusile ali su toliko lose izgledale da sam sve bacio [-(
To su spore. Ni na koji način ne utječu na 'jestivost' ili djelovanje toksina psilocina.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Chegi »

HypnoToad je napisao/la: To su spore. Ni na koji način ne utječu na 'jestivost' ili djelovanje toksina psilocina.
Znam da je sve bilo crno od spora ali sam se plasio sta je ispod spora,da li su mozda pocele da se kvare i da li bi moje usporeno susenje uspelo da ih osusi na vreme. Jedno 5 6 dana duze nego sto je trebalo su ostale da rastu. Trazio sam malo po internetu sta raditi sa prezrelim gljivama ali nisam nasao nista, cak ni sliku... Nisam imao danima nista cime bih mogao da uslikam i okacim da pitam na forumu da li mogu da se iskoriste pa sam bacio sve,bio sam fasciniran koliko su enormno zapravo narasle za tih 5 6 dodatnih dana @-)
Avatar
Dukey
rank2
Postovi: 47
Pridružen/a: 10.02.2015, 15:18
Ima zahvala: 28 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Dukey »

Ne znam koliko sam znanja zaboravio.
Avatar
semperviva
rank2
Postovi: 35
Pridružen/a: 07.04.2015, 16:50
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la semperviva »

Chegi je napisao/la:
Nisam zapazio ovako nesto nigde na forumu, kako si susio?
Wonaabi je napisao/la:@semperviva kolko dugo si to sušio i u kakvim uvjetima?
meni izgledaju ok, pogotovo ako imaju normalan miris nebi trebalo bit razloga za brigu.

mozda bi bilo bolje da ti savjet daju iskusniji članovi, ali moj prvi i jedini poluspješni grovv je dao nekih 5g suhih u prvom flushu na 1 kutijicu od sladoleda.prestale su rast prije potpunog otvaranja klobuka, neke su dobile i crne crte.posušio sam ih u 3 dana i dobio fungoliniće tamnije od tvojih.
Chegi, Wonaabi, sušile su se 10ak dana u polupoklopljenoj kutiji s ubrusima dolje. Moguce da su se upljesnijivile jer nije bio baš dobar protok zraka :-?

To je bila probna tura, prvi uzgoj u životu tako da je i ok ako su za bacit, samo bi htjela znati šta je to i jel sigurno za jest.

Ostatak iz druge ture (cca pola kile svježih, da se malo hvalim :cheerleader3: ) sam sušila na pladnju s ubrusima i osušile su se u 4-5 dana, normalne boje, mirisa, sve pet...
Avatar
semperviva
rank2
Postovi: 35
Pridružen/a: 07.04.2015, 16:50
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la semperviva »

Dva pitanja narode :D

Jel ovo kontaminacija i ako je što da radim s tom teglom, bacam ili se da spasiti?


slika


Jel ovo kontaminacija ili nakupina spora :) :


slika
Avatar
sometimes
rank13
Postovi: 554
Pridružen/a: 10.01.2012, 12:45
Ima zahvala: 232 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la sometimes »

ja bi rekao da je to dobro i da se ne trebas nista brinuti...

:thumbsup:
....it didn't make any sense.....
username7
rank4
Postovi: 105
Pridružen/a: 16.12.2014, 10:31
Ima zahvala: 433 puta
 pohvaljen: 68 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la username7 »

Prije 7 dana porodio sam BRF čaše i pritom primjetio da mi je gornji (suhi) sloj vermikulita vlažan i da se pojavila neka kao bijela paučina. Miris je bio nekako "medicinski". Nakon dunkanja sam potopio i isprao i u otopini peroksida te stavio na pinanje. Ništa se ne dešava osim ovog bjelila na vrhu jednog kolača. Prije nego što sve bacim zanima me vaše mišljenje što bi to moglo biti. Micelij je inače rizomorfan a ovo je nekako "rupičasto" kao što se i vidi na slici.

slika

update :
Kolači su ipak propinali i lijepo napreduju. Pretpostavljam da je kupka u peroksidu usporila micelij pa mu je trebalo par dana da se oporavi. Problematični kolač (gore desno) sam isprao i opet pokrio vermikulitom - nadam se da je to "rupičasto bjelilo" samo agresivni micelij. "Medicinski" miris kojeg bi možda opisao i kao alkoholni/fermentacijski je potpuno nestao i sad kolači mirišu samo po gljivama. Pretpostavljam da je sve bilo ok, samo se micelij u čašama malo "ugušio" zbog nedovoljne izmjene plinova (čaše su bile pokrivene alu folijom).


slika
slika
slika
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la cof »

Pozdrav ekipa, molim pomoc :) imam sumnjivu teglu. izgleda li vam ovo kao kontaminacija?
nemam puno iskustva s kontaminacijama, nadam se da se vidi, ispod bjelkastog micelija se nazire nesto plavo/sivo. evo 3 slike
http://s8.postimg.org/kfarbcamd/DSC_0099.jpg
http://s8.postimg.org/ru033pwhx/DSC_0100.jpg
http://s8.postimg.org/8avhucxqd/DSC_0101.jpg
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
username7
rank4
Postovi: 105
Pridružen/a: 16.12.2014, 10:31
Ima zahvala: 433 puta
 pohvaljen: 68 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la username7 »

Ne mogu se pohvaliti ni teorijom ni praksom, ali obzirom da je sam micelij otporan na kontaminacije išao bi tom logikom - plavo/sivo područje bi mogle biti bruising (masnice u slododnom prijevodu) koje se javljaju kad diramo micelij ali i kada micelij dođe u kontakt sa vodom...moguće da se to pojavi nakon šta se tegla protrese, nakon par dana bi se micelij trebao zacijeliti i kreniti dalje. Ukratko - da se to plavilo pojavilo na nekoloniziranom dijelu bacio bi odma, al ovako bi ja to ostavio kako je. Sretno! :)
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la cof »

Hvala :) odvojeno od drugih sam ju stavio na pinanje jer mi se miris cinio u redu. Javim jel ispalo ok ako propina :)
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
Odgovori