Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
cj80
rank4
Postovi: 111
Pridružen/a: 04.01.2014, 11:24
Ima zahvala: 27 puta
 pohvaljen: 14 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la cj80 »

dawsongeek je napisao/la:redistilirana deionizirana H20 ... da li tu vodu mogu koristiti kad radim sriynge bez da ju steriliziram? ... naime imam na poslu deionizator koji proizvodi tu vodu koju koristimo za analizatore, u spremniku gdje skladišti tu vodu je i UV lampa za koju pretpostavljam da sprječava razvoj mikroorganizama ... trenutna vodljivost vode je - 0.01 μS/cm3 ... znači nikakva vodljivost jer nema nikakvih iona unutra ... pa sad jel je to dobro za spore ili ne?
ej down ako se time steriliiraju skalpeli i takve stvari nemas brige onda ali ja bi se drzao provjerenog principa sto se tice bilo koje LC ili spora sprice, doduse ja se drzim kloniranja koju radim sa LC malo sporije nego agar ali manja sansa da se nesto ne izjebe,
mislim da je pametno sterilizirati i spricu i iglu ali tu svi imamo svoj nacin rada
Avatar
Zgubidan
rank7
Postovi: 293
Pridružen/a: 10.05.2012, 11:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 103 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Zgubidan »

Ne. U zadnje vrijeme koristim destiliranu vodu. Samo pošpricam bocu u kojoj je voda alkoholom, onak izvana, da nebi s vanjske strane čepa nešto upalo u nju kad ju otvorim. I direktno spore u nju.
A i voda iz pipe je čista i može se zagaditi jedino na kratkom putu od pipe do tegle u kojoj ju miksam sa sporama. Isto tako, pošpricam alkohol po i oko pipe prije nego pustim vodu. Zbog malog expres lonca koristim male teglice i uvijek radim 10-16 tegli u komadu i zadnjih 4 puta (znači kojih 50-ak tegli) imao sam 5 kontaminiranih. Šta je 10-ak % škarta. Po meni je najveći problem skinut čisti print, sve kasnije ide laganini. Ne koristim glovebox, sporam tegle u spavaćoj sobi na ormariću. Isto tako, pošpricam alkoholom oko ormarića i to je to. Nekad čak iglu palim poslije svake druge tegle. Jednostavno sam čitajući forume došao do zaključka da se ljudi najviše zajebu s lošim printevima.
Ali nije da radim u nesterilnim uvijetima, samo mislim da ne treba pretjerivati.
Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Avatar
Klaypex Delusion
rank5
Postovi: 186
Pridružen/a: 16.06.2013, 12:08
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 33 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Klaypex Delusion »

Ovo je već bilo negdje pitanje ali da me grebeš ne mogu naći ponovo.
Dakle gljivice su lijepo izrasle i sve 5 međutim na par komada na kapici gore na samom centru ima kao mali pinovi !? Jel može netko reći što je to !?
"Since that day, I haven't been the same" :mushroom:
Avatar
WEEDetix
rank7
Postovi: 271
Pridružen/a: 24.01.2014, 09:01
Ima zahvala: 63 puta
 pohvaljen: 101 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la WEEDetix »

vjerovatno lagana mutacija od dezinfekciskih sredstava ili neke gen mutacije
slika
CroOyster
rank3
Postovi: 86
Pridružen/a: 04.05.2014, 11:57
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 35 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la CroOyster »

Pozdrav!!!

Eto mene opet da malo dosađujem sa pitanjima... :) :questionn:

Nakon sto sam uspio dobiti određen broj tegli po meni naizgled zdravog micelija bukovace desi se neka narančasta boja u tri tegle. Normalno to mi uhvati tegle koji je su mi naj bolje napredovale i bile totalno full kolonizirane. Nakon pregleda ustanovio sam da bi to moglo biti od hrđe sa poklopaca, pa me zanima dali to moze biti to dole je par slikica pa pogledajte ako nije problem. U koliko je od hrđe dali to smeta, dali moram to sad baciti?

Ovo su sve tegle koje su pri kraju kolonizacije ili vec gotove;
http://i61.tinypic.com/2motgmt.jpg

A ovo je jedna od tegli na koje sumnjam na hrđu (slika sa strane te sadrzaj unutar otvorene tegle i naposljetku poklopac koji je vidno hrđav);
http://i62.tinypic.com/zt6jyq.jpg
http://i57.tinypic.com/29or8z4.jpg
http://i59.tinypic.com/idu06r.jpg

Koje su prognoze?
Avatar
WEEDetix
rank7
Postovi: 271
Pridružen/a: 24.01.2014, 09:01
Ima zahvala: 63 puta
 pohvaljen: 101 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la WEEDetix »

nisam siguran al to su ti metaboliti od gljiva i to moze n porod metabote ispusta miceli za zastitu vanjskog sloja micelija od bakterija i pljesni
slika
cj80
rank4
Postovi: 111
Pridružen/a: 04.01.2014, 11:24
Ima zahvala: 27 puta
 pohvaljen: 14 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la cj80 »

ej meni se jenom napfredspora tegli pojavilo isto nesto naranđasto na tegli ipak sam odlucil od nje napraviti cake i rodio mi bez problema, brini se ak je crno ili zeleno .
Avatar
Zgubidan
rank7
Postovi: 293
Pridružen/a: 10.05.2012, 11:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 103 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Zgubidan »

Ja se slažem sa WEEDetixom...
Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Avatar
Mes
rank2
Postovi: 12
Pridružen/a: 10.05.2014, 09:13
Ima zahvala: 7 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Mes »

Planiram da porodim teglice (verm+brf+voda) u

http://www.shroomery.org/9047/Poor-Mans-Pod

(koji se sastoji od: plastične kutije, vode, LECA (glinenih, geolit) kuglica, 2 difuzera vazduha za akvarijum i par cevcica)

Da li smatrate da treba da sterilisem (i kako) svaki od ovih komponenata pre nego što porodim tegle u njega?
Avatar
WEEDetix
rank7
Postovi: 271
Pridružen/a: 24.01.2014, 09:01
Ima zahvala: 63 puta
 pohvaljen: 101 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la WEEDetix »

netreba ti sterilizacija samo svu opremu ljepo dobro operi a geolit prokuhaj 10 minuta tj pasteliziraj ga ostalu opremu dobro operi nekim dezinfekciskim sretstvom alkohol ,oust il tako nesto i bice dosta
slika
Odgovori