Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la HypnoToad »

Ja bih rekao da nisu, ali sliče.
Ubuduće ako želiš točniju identifikaciju, onda se potrudi da uhvatiš bistre, oštre slike s prirodnim bojama, ako imaš samo mobitel onda obavezno na dnevnom svjetlu, i napiši malo detalje o staništu i slično.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Kovjastik
rank2
Postovi: 33
Pridružen/a: 10.07.2013, 22:48
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 4 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la Kovjastik »

HypnoToad je napisao/la:
gixxx13 je napisao/la: Ali je bitno da si je isčupao... Nije mogla ostati u zemlji nikako, iako se ništa bitno ne vidi na fotografiji???
Ljudi imaju potpuno pogrešan stav prema čupanju i 'uništavanju' gljiva. To je ustvari upravo ono što one 'žele'. Ono što vi zovete 'gljiva' je samo plod koji traje tjedan dana, i jedina funkcija mu je raširiti spore. Ako ostane u zemlji, vjetar će razbacati spore recimo parsto metara. Ali ako je netko ubere, te spore će se zaljepiti za njega, odjeću, obuću i svaki njegov predmet, i raširiti se kilometrima uokolo. Tako da slobodno čupajte, gazite i šutajte gljive! Samo nemojte uništavat micelij.
A zašto su onda neke otrovne ako im je cilj da ih neko bere i raznosi? Ja mislim da je cilj otrovu da biljku odbrani. Tako da mi ovo malo čudno.
Shanti
rank7
Postovi: 256
Pridružen/a: 28.07.2010, 01:23
Ima zahvala: 189 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la Shanti »

tko je reko da je cilj da ih se bere i raznosi...a gljive vjerojatno nemaju neko osobno mišljenje o svojoj otrovnosti..
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la HypnoToad »

Kovjastik je napisao/la: A zašto su onda neke otrovne ako im je cilj da ih neko bere i raznosi? Ja mislim da je cilj otrovu da biljku odbrani. Tako da mi ovo malo čudno.
Pa nisu otrovne za sve organizme. :rolleyes:
Nijedna gljiva ne eksplodira nuklearnom fuzijom kad ju se dotakne.
Otrovi u gljivama su jako selektivni, neke, one naše poznate otrovnice, su otrovne samo ljudima, neke su svim sisavcima, ali zato nisu puževima, insektima i drugim organizmima bez jetre, bubrega i td.
S druge strane, dobre jestive gljive iz roda Cantharellus, lisičarke, su izuzetno toksične insektima i puževima. I većina gljiva u sebi ima antibakterijske spojeve koji sprječavaju plod da prebrzo istruli, kako bi ga nešto moglo pojest.
Različite vrste gljiva su se evolucijom prilagodile različitim raznosiocima, ali ipak još nisu imale ljude u vidu.
Slična stvar je i kod plodova biljaka, većina ih je slatka i mirisna, znači najatraktivnija sisavcima, ali paprike na primjer su razvile kapsaicin, koji je jako ljut i odbija sisavce, ali zato nema efekta na ptice koje s guštom jedu atraktivne crvene plodove i razbacuju sjemenke.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Green Rat
rank3
Postovi: 89
Pridružen/a: 31.03.2014, 11:20
Ima zahvala: 28 puta
 pohvaljen: 45 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la Green Rat »

Da li netko zna koje su ovo gljive? Jestive/nejestive? Rastu na konjskom izmetu.

slika

slika

slika

slika

Pala mi je jedna ideja na pamet pa me zanima šta mislite. Uzet spore sa 10-ak klobuka psilocybe cubensis i pomješat ih sa 5l vode i onda tu vodu pošpricat prskalicom po konjskom izmetu na kojem rastu ove gljive. Dolazi toplije vrijeme pa me zanima da li to ima smisla radit i da li bi moglo uspjet?
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la pecurko »

Panaeolus papilionaceus :thumbsup:
Bravo za nalaz.
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
uksnarevic
rank1
Postovi: 1
Pridružen/a: 03.05.2014, 23:12

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la uksnarevic »

Iz iskustva mogu reci da su carobne, zanima me njihovo ime, pa ukoliko zna neko nek kaze. :)

slika

Hvala
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la dr.manijak »

Psilocybe Cubensis
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Parijan
rank1
Postovi: 8
Pridružen/a: 31.03.2014, 19:02
Ima zahvala: 1 put

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la Parijan »

Zanima me koja je ovo gljiva. Raste po celom dvoristu u nekoliko skupina po par komada.
http://s15.postimg.org/k6w9ricvf/Fotografija0351.jpg
Avatar
fear8wonder
rank2
Postovi: 32
Pridružen/a: 19.11.2013, 00:44
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la fear8wonder »

slika

osušene gljive,nepoznate,nađene na pijeskovitom području blizu atlantskog oceana ovi kristali su zapravo pijesak koji se zalepio na njih :D sada dosta jako mirišu po sušenim psilocibama
Odgovori