Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
Klaypex Delusion
rank5
Postovi: 186
Pridružen/a: 16.06.2013, 12:08
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 33 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Klaypex Delusion »

Pozdrav i tebi...

Što se tiče bio raži. Raž je raž.
Isto kako radiš na toj raži tako isto možeš i sa tritikalom, sa sjemenkama za ptice, sa kukuruzom... Zavisno od žitarica imaš negdje manje berbe negdje veće =) . Važno ti je da bude dobro natopljena, oko 24 sata, da ju dobro osušiš. Da je suha toliko kada staviš malo na wc papir ne ostane vlažna fleka.

26 stupnjeva je ok. Micelij se razvija i na niskim temperaturama. Samo da nisu ispod ništice.
Ako imaš novaca možeš si kupiti recimo jedan grijač za akvarij. u jednu plastičnu veću posudu koju obložiš stiropolom. Unutra u jednoj boci napunjenoj vode staviš sve posude i na jednu teperaturu.

Ovako nekako: http://www.zaslike.com/files/tqrzi53lgvxjs6savonc.jpg
Izgleda nakaradno ali shvaćaš što mislim.

Kasnije dok ti se sve kolonizira već ćeš naučiti sve potrebno za pinanje i rast =)
Sretno
"Since that day, I haven't been the same" :mushroom:
Naturalis
rank2
Postovi: 29
Pridružen/a: 07.01.2014, 15:24
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 8 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Naturalis »

Moze jedno pitanje?
RAstu mi gljive sa cake-ova, i sad jedna je velika ali kao da su joj zidovi mnogo tanki, kad sam je ubrao pukla je po duzini. Ali na izgled je sasvim normalna. nego jel znate sta bi to moglo da izaziva?
ima dovoljno vlage i svezeg vazduha.
glineni lonac
rank2
Postovi: 30
Pridružen/a: 05.01.2014, 20:20
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la glineni lonac »

Puno hvala na odgovorima :)
već sam pratila box-ove s grijačima za akvarije, ali probala bi prvo bez njih jer mi se čini da je ovdje stvarno dovoljno toplo. pa ako ne ide, odabrati ću neki način grijanja.
imam još jedno pitanje: moj je frižder malo "nabrijan", na minimalnoj 1, ledi se po unutarnjim zidovima, uvijek je "obučen" u led. Ako držim povrće malo previše unutra, čak se pojavi malo "mraza" na njemu. Hoće li to smetati printu kad ga napravim i spremim u tako ledeni frižider?
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la dr.manijak »

Koliko dugo vi namacete raz u vodi, moje misljenje je da je 24h previse, raz popuca, sta mislite o tome da se raz drzi u vodi recimo 12 do 15h?
To mislim da ne bi imalo nikakvog bitnog uticaja.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
Gorda
rank9
Postovi: 386
Pridružen/a: 20.01.2013, 22:45
Ima zahvala: 86 puta
 pohvaljen: 91 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Gorda »

Ja ju namačem opet čak do 48h...samo ju onda isperem vise puta... :-?
"Just as a candle cannot burn without fire, men cannot live without a spiritual life."
Avatar
oseloth
rank13
Postovi: 585
Pridružen/a: 19.07.2011, 00:31
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 64 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la oseloth »

glineni lonac je napisao/la:Puno hvala na odgovorima :)
već sam pratila box-ove s grijačima za akvarije, ali probala bi prvo bez njih jer mi se čini da je ovdje stvarno dovoljno toplo. pa ako ne ide, odabrati ću neki način grijanja.
imam još jedno pitanje: moj je frižder malo "nabrijan", na minimalnoj 1, ledi se po unutarnjim zidovima, uvijek je "obučen" u led. Ako držim povrće malo previše unutra, čak se pojavi malo "mraza" na njemu. Hoće li to smetati printu kad ga napravim i spremim u tako ledeni frižider?
Ne bi trebalo. Probaj ga držati u vratima tu je "najtoplije". Nepta ti nije dobro sa frižiderom onda. Ili ga puno otvaraš. Ne bi se smio ledit na jedinici
Naturalis
rank2
Postovi: 29
Pridružen/a: 07.01.2014, 15:24
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 8 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Naturalis »

Za Manijaka:
Sve zavisi koju ras koristis, ako imas onu organsku tj. onu koja posle namakanja ne raspada se i kad je properes ne bude sluzava onda mozes i 24h. Ali ako koristis obicnu koja posle 24h se raspada onda idi slobodno na 12h. I posle toga dobro je susi, ja sam cak susio fenom. I jos jedna stvar. Znam da ne treba kuvati raz, ali ako sosle namakanja isperes par puta, i stavis u lonac i pustis da voda prokljuca nekih 10-20 sec. I odmah procedis, i treses da ti para ispari sa povrsnie dobices skoro duplo brzu kolonizaciju. Barem se meni tako pokazalo. Naravno pre sterilizacije osusis bas dobro raz.
riz14
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 16.12.2013, 20:26
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la riz14 »

upomoć :rolleyes: iman vermikulit, raženo brašno i kokos. plan mi je napravit 3 tegle vermikulit/raženo brašno i 2 tegle vermikulit/raženo/kokos. problem mi je oko pripreme supstrata, znači vermikulit namočen, iscidija san ga tako što bi ga uzea u šaku i stisa dok ne izađe većina vode. problem nastaje kad dodan brašno, odma se počnu radit grude i koliko god miješao neće se raspast. proba san omjer pola pola vermikulit brašno i ne ide. onda san proba onako kako radi onaj na videu let's grom mushrooms(2 šalice verma, jedna šalica brašna i jedna šalica vode) i opet se grude proklete rade :( čini mi se da je problem u brašnu jer je premekano, ako me kužite, koda je presitno mljeveno i zbog toga se formiraju grude. iman osječaj kad bi radija sa oštrijin brašnon da nebi ima takvih problema :-? prijedlozi :ymhug: vidija san grow od sumasumarum, on je isto radija verm/raženo brašno/kokos i kaže da su mu predobre :mushroom: narasle. nije mi jasno di faljivan :questionn:
Avatar
oseloth
rank13
Postovi: 585
Pridružen/a: 19.07.2011, 00:31
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 64 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la oseloth »

Manje vode stavi. Nikad mi se nije grudalo. Ide jako malo vode. Prvo verm pa voda pa kad verm popije vodu onda brašno. Na kraju se ave izjednači
putnik
rank2
Postovi: 12
Pridružen/a: 07.01.2014, 23:49
Ima zahvala: 5 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la putnik »

poz ljudi....imam dva pitanjca..... koliko sati svjetla dnevno je miceliju dovoljno da izbaci gljive? i jos nesto....na guide-u od red pise da je dovoljno proluftati jednom do max dvaput dnevno, a poslje sam vidio da neki luftaju 8-10 puta dnevno svoje boxeve... ovo mi je prvi grow i nemam jos iskustva pa sam si mislio da je svakako bolje pitat vas koji imate iskustva nego da radim po svom pa jos nes zahebem :D ...jao nemogu docekat prvi flush :mushroom: :D
Odgovori