Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
Morpheus
rank6
Postovi: 236
Pridružen/a: 30.03.2011, 00:38
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Morpheus »

Nemoj brines previse oko toga, uglavnom je problem kiseonik/vlaga, uvek je nesto s tim. Jako se tesko stice osecaj za to koliko cesto luftirati, jer ako je previse, slabe su gljive, male i slicne, ako je premalo, bude micelijuma po stabljikama, rastu sa drskom na gore itd... Svakako, jestive su u svim oblicima. Jedino ne bih uzimao printove od tih sa nekim manama, jer ako su obrnute, znaci da po njima pada samo tako svega cega ima u boxu. :)
Horos
rank6
Postovi: 237
Pridružen/a: 08.06.2011, 20:26
 pohvaljen: 57 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Horos »

Morpheus je napisao/la:Nemoj brines previse oko toga, uglavnom je problem kiseonik/vlaga, uvek je nesto s tim. Jako se tesko stice osecaj za to koliko cesto luftirati, jer ako je previse, slabe su gljive, male i slicne, ako je premalo, bude micelijuma po stabljikama, rastu sa drskom na gore itd... Svakako, jestive su u svim oblicima. Jedino ne bih uzimao printove od tih sa nekim manama, jer ako su obrnute, znaci da po njima pada samo tako svega cega ima u boxu. :)



bravo druze upravo si mi dao ideju zasto su mi gljive jako sitne iako radim na konjskom gde bi trebale da budu mrcine. izgleda previse luftanja. naime imam pumpu za vazduh koja pici non stop
120l sat kapacitet a box 30l. znaci svakih 15 min se lufta sav vazduh. moracu da prepolovim to pomocu tajmera
Avatar
oseloth
rank13
Postovi: 585
Pridružen/a: 19.07.2011, 00:31
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 64 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la oseloth »

Pa da. Ljudi sa pumpama pale pumpu do 10 puta dnevno po 15min i bude super. Još drže kamen u vodi pa mjehurići podižu vlagu.
Horos
rank6
Postovi: 237
Pridružen/a: 08.06.2011, 20:26
 pohvaljen: 57 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Horos »

hmmmm sada citam nesto na netu: Incubation period: This is the period when you have inoculated your substrate with spores and placed them in a warm and dark place so they can germinate and grow to healthy mycelium.

temperature 28-30°C
total darkness
humidity 97-100 %
fresh air exchange: 0
period: 2-4 weeks


Pinhead formation: The period when you place the mycelium for the first time in a place with (indirect) sunlight and a lower temperature. The mycelium will start to form mushrooms. The mushrooms in their smallest state are called pinheads.

temperature 22-24 °C
indirect sunlight
humidity 97-100 %
fresh air exchange: 0
period: 5 - 10 days


Cropping: When the first pinheads have shown up it's time for cropping, growing up to adulthood. A lot of fresh air and a somewhat lower humidity is preferred.

temperature 22-24 °C
indirect sunlight
humidity 90 - 95 %
fresh air exchange: 3 times a day (minimum)
period: 3 - 7 days

tu pise da cak i kada se formiraju pinovi da nije potreban svez vazduh sve3 dok ne krenu da rastu gljivice. da li je to dobra informacija?
Avatar
Beli mag
rank4
Postovi: 124
Pridružen/a: 15.01.2012, 22:43
Ima zahvala: 34 puta
 pohvaljen: 31 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Beli mag »

Nije. Za formiranje pinova nužna je izmjena zraka i isparavanje sa površine substrata koje se postiže izmjenom zraka u boxu.
Konstruktivna pitanja smetnutih umova
Avatar
Gorda
rank9
Postovi: 386
Pridružen/a: 20.01.2013, 22:45
Ima zahvala: 86 puta
 pohvaljen: 91 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Gorda »

Ja isto provjetravam da dobijem pinove, ali zašto se onda pinovi mogu razviti i u samim čašama, tj. teglicama... Hm?

Ponekad se desi da kompletna gljiva počne rasti u čaši...tako da ne znam koliko je Horosov post netočan. :-?

http://www.fungifun.org/images/pf/cake_ ... _klein.jpg
"Just as a candle cannot burn without fire, men cannot live without a spiritual life."
Avatar
Echoes
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 31.03.2010, 21:29
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 48 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Echoes »

Pinovi nastaju i u teglama bez puno kisika jer micelij nakon potpune kolonizacije supstrata pokušava produljiti vrstu "pod svaku cijenu", ali za dobar pinset i razvoj gljiva je potrebno redovito sprejanje uz izmjenu zraka.

Micelij troši kisik i proizvodi CO2 koji se skuplja na površini supstrata, pa je potrebno redovito izmjenjivati zrak i tako dovesti novi kisik. u tome se ne može pretjerati dok god se sprejanjem nadoknađuje izgubljena vlaga, da relativna vlažnost zraka u boxu ostane zadovoljavajuća.

najbolje je naći neki dobar balans. već odavno postoje provjerene metode kojih se preporučljivo držati za najbolje rezultate. 2-3 puta dnevno sprejanje pa provjetravanje je ono što većina preporučuje.
tišina je najbolji jezik
Avatar
pjegava hijena
rank3
Postovi: 65
Pridružen/a: 08.03.2013, 01:02
Ima zahvala: 65 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la pjegava hijena »

Stigle mi spore jučer. Mogu stajat par dana na sobnoj temp. u ladici dok ne sredim frižider?
Avatar
Morpheus
rank6
Postovi: 236
Pridružen/a: 30.03.2011, 00:38
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Morpheus »

Naravno :thumbsup:
Avatar
Drizzle
rank2
Postovi: 11
Pridružen/a: 11.09.2010, 09:45

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Drizzle »

pozzdrav

imam par pitanja
kakva su vam iskustva thai i twisted coast (putovanja ne uzgajanje )

i uvjek sam uzgajo na razi evo nenako je ponestalo pa me zanima dali mogu
na jecmu (na pakovanju pise jecmena kasa ali meni to lisi na sev ostalo samo ne na kasu)
Odgovori