Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
Malbasha
rank6
Postovi: 243
Pridružen/a: 21.03.2010, 23:49
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Malbasha »

neznam ja kad pukne onda ostavim jos jedan dan dok klobuk ne postane ravan, imam osjecaj da se protegnu jos 1-2cm te male
a žetvu radim uvjek odjednom, nece nista bit tim velikim ako malo pricekaju, jedino sta pocnu pustat spore po svemu ispod sebe
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la mandelbrot »

Da..bas sam to htio rec...meni je zadnji put bio box kompletno plav...neke gljive koje su rasle ispod onih vecih imale su potpuno plave klobuke..spora na sve strane...
z = z*z +c
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la dr.manijak »

Da bre, gljivama kad pukne klobuk ako ih ostavis jos 24h da rastu povecaju se znatno vise nego kada bi ih odmah ubrao.
Ja ih uvek ostavim barem 12h nakon pucanja prstena.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
Kzfn
rank3
Postovi: 76
Pridružen/a: 11.03.2011, 21:11
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Kzfn »

Koji sam ja debil.
Stavio sam zrnje u plastičnu posudi s kokosovim tresetom i mislim da sam zajebao.
Protumačio sam "nakon što se ohladilo, uzmite posudu od sladoleda ili tako nešto i stavljajte sloj kokosa, sloj potpuno koloniziranog zrnja i tako do 1.5 cm od vrha" kao sloj kokosa-sloj zrnja-sloj kokosa-sloj zrnja...
Čini mi se da je ipak trebalo sloj kokosa-zrnje-sloj kokosa. Šta da radim? Da ostavim onako, probam prepraviti ili bacim?
Mislim da sam vidio par zelenih točkica na zrnju iz jedne tegle, ali paranoik sam stari, sad, ako je stvarno nešto, bi li mi moglo sjebati gljive, mislim, valjda bi, ali, ono stvoriti neke otrovne mutante ili šta ja znam umjesto samo pojesti nasad?
Usput, imam pun lavor kokosovog treseta s kojim ne znam šta ću, tko bi rekao da onako kvasa. :D
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Red »

sta je tu je, sada ne mozes vise nista ispravljat. pusti pa ces vidjet sto ce od toga ispast. ako nisi isguran za kontaminaciju, pricekaj, pojavit ce se ako je zbilja bilo neceg... za sada ne mozes nista doli cekat i nadat se najboljem ;)

drugi put ces znati tocno sto i kako i bit ce sve tip top, neka ovo bude onda eksperiment :D
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Malbasha
rank6
Postovi: 243
Pridružen/a: 21.03.2010, 23:49
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Malbasha »

znaci tebi je sad zrnje pokrovni sloj na vrhu? po meni to nije bas dobro jer kad otvaras box i zracis tu sigurno padaju spore plijesni, koje ce se definitivno lakse razvit na nekoloniziranom zrnju nego kokosu. na kokosu im je skoro nemoguce opstat dok na zrnju bas suprotno. kad se to sve kolonizira onda se nemoze kontaminirat al stvar je sta gornji sloj nikad nece bit full koloniziran tj bit ce 20% i stavit ces da pina a kad poprskas sav ce micelij nestat i ostat ce golo zrnje.

zasto nebi jednostavno bacio na to jos jedan sloj pasteriziranog kokosa? mislim da ti je puno važnije da imas coco sheild nego to sta ti vise nece bit supstrat 1.5cm od vrha, ustvari to je bas nevazno.

tih par tamnih točkica na zrnu sam imao i ja al su bile prekrivene micelijem, ako je to plijesan onda je mrtva ili je neki drugi šit. nije bilo problema..
Avatar
Kzfn
rank3
Postovi: 76
Pridružen/a: 11.03.2011, 21:11
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Kzfn »

Hvala oboje na odgovorima.
Malbasha, mislim da si krivo shvatio, stavio sam ovako:
FOLIJA
KOKOS
ZRNJE
KOKOS
ZRNJE
KOKOS
DNO
Mislim da je trebalo:
FOLIJA
KOKOS
ZRNJE
ZRNJE
KOKOS
DNO
Mislim da sam kupio i lošiji kokosov treset. Umjesto zemljanog oblika ovaj ima "zemlju" i još neke komade u sebi.
A sve je tako lijepo počelo... :ohnoo:
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

Najbolje je sve to pomiješat, brže se kolonizira. Nije uopće važno koliko si slojeva stavio, tj. bolje je ovako kako si ti napravio.
Imam vam namjeru složit jedan spawn-tek sa slikama sada preko vikenda da vidite kako to treba izgledat sa pasteriziranim supstratom.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Kzfn
rank3
Postovi: 76
Pridružen/a: 11.03.2011, 21:11
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Kzfn »

Hvala puno, Hypnotoad. Sad vidim da sam još veći debil šta se ovako uzrujavam.
All glory to the Hypnotoad! slika
Avatar
jtrax
rank5
Postovi: 180
Pridružen/a: 19.01.2011, 10:37
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la jtrax »

jedna stvar... imam jedan grow sa vermikulitom.. 100 g svjezih je prvi flush bio..nisu bile specijalno velike ko u prošlim grow-ovima ali ljepe su i zgodne :) kad gljivu pokušavam lagano otkinuti cjeli komad verma se otkine i nemogu drugacije..čak se i zrna vide... sta sa tim..nema veze ili je dobro jos malo verma sterilizirat i prekrit rupe.. sad sam dunkao samo tako kako je..
Odgovori