Uzgoj na rižinim kolačima- PF Tek

Nemate pojma od kuda krenuti, pročitajte jednu od ovih metoda i krenite u avanturu
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Uzgoj na rižinim kolačima- PF Tek

Post Postao/la Red »

PF-Tek na jednostavan način- jednostavna metoda za uzgajanje pečurki (Psilocybe cubensis)

slika

http://www.fungifun.org/Serbian/Pftek

nema potrebe previse objasnjavati ovaj proces... ali tko zeli saznat nesto vise nek si procita i ovo:

Grow Shrooms- Pf Tek
DivShare File - Grow Shrooms- PfTek.doc
Tron Tek
DivShare File - TRON-TEK cake.doc
Pf Tek Growing Mushrooms
DivShare File - [Psilocybin]Pf Tek Growing Mushrooms.pdf

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Htjela bi samo navest jedan mali ispravak o gajdu gore. da pomognem ljudima jednim savjetom koji ce sigurno dobro doci.

U djelu gdje u gajdu govore o namakanju vermikulita, prije nego dodate brasno...taj dio je malo zajeban za procjeniti, koliko tocno vode da se doda a da ipak ne bude previse vode. jer ako stavimo suvise vode nece biti dobro, bit ce premokro, prevlazno i miceliji nece rasti.

zato napraviti isto kao sto sam u mojem gajdu rekla i nema problema sa omjerom vode.

dakle natopite sav vermikulit u vodu i onda ga naknadno rukom vadite, i sakom procijedite da vise uopce voda ne curi iz njega, pa sve to u posebnu posudu, tako ocjeden. na ovaj nacin se rijesite viska vode, koja je tamo sigurno posto vermikulit upija vodu jako, i bez obzira sto na dnu zdjele nemamo trag vode u njemu sigurno ima dosta vode.
zato..procijedite vermikulit na takav nacin, rukama jako stisnite i sav visak vode iscijedite van. vjerujete mi ovo izgleda ko sitnica ali nije...visak vode u vermikulitu moze sjebati kejkove a i brasno se ravnomjerno ne promjesa sa njim ako je jako valazan.

ovo bi trebalo pomoci uvelike...probala i uvjerila se...ovo gore sto su oni napisali sipaj vode dok ga je malo na dnu je sranje, vermikulit bude prevlazan....sad mi zao sto nisam postupila ovako kako sam rekla jer sam sve sjebala...kejkovi su bili prevlazni i micelij nakon skoro 2 tjedna nije zelio uopce krenut...sve u smece.

jos nesto...onaj njihov omjer meni nije bio ok...treba staviti pola pola...1 dcl vermikulita i 1 dcl brasna. po onom njihovom bude prevlazno! Pokušajte se igrati omjerima.

Uzivajte :ymcowboy:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
MightyHerb
rank2
Postovi: 44
Pridružen/a: 07.04.2010, 18:37
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 1 put

Re: Uzgoj na rižinim kolačima- PF Tek

Post Postao/la MightyHerb »

Može li umjesto perlita na dno vermikulit?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Uzgoj na rižinim kolačima- PF Tek

Post Postao/la HypnoToad »

Ne.
Perlit i vermikulit imaju potpuno drugačija svojstva, vermikulit zadržava vodu, a perlit zbog puno šupljina i velike površine ima svojstvo da voda lakše isparava s njegove površine i održava vlažnost zraka.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Vujadin

Re: Uzgoj na rižinim kolačima- PF Tek

Post Postao/la Vujadin »

e zna li neko gde mogu da nabavim tegliceza kejkove,tako da kad vadim kejk iz tegle,da moze lagano da sklizne,a ne da ga kopam nekom viljushkom?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Uzgoj na rižinim kolačima- PF Tek

Post Postao/la HypnoToad »

Kolko ja znam, dosta teško ćeš to naći kod nas, ali mislim da bi obične čaše mogle dobro poslužiti, vjerujem da mogu izdržati temperaturu sterilizacije. A poklopci ti ni netrebaju ako staviš sloj suhog vermikulita kao barijeru za kontame, samo aluminijsku foliju preko.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Uzgoj na rižinim kolačima- PF Tek

Post Postao/la Red »

naravno, vatrostalne čase mogu prezivjeti sterilizaciju, pogotovo one case u kojima se znaju semfovi prodavat i slicne deblje case koje mozes sigurno naci cak i kod sebe doma... testiraj sa jednom da vidis da nece popucat i obavezno stavi nesto na dno lonca prije kuhanja da se osiguras ;)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Vujadin

Post Postao/la Vujadin »

poznata mi je tehnika stavljanja krpa na dno lonca,to sam radio dok sam sterilisao tegle sa razom.
probatju sa chashama pa shta bude,mada ako se sporo zagreva,trebalo bi sve da bude vatrostalno,zar ne? :)
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Uzgoj na rižinim kolačima- PF Tek

Post Postao/la Red »

kod sebe u kuci sam nasla hrpu tih debelih casa sa debelim dnom i pokazale su se sasvim dobre, niti jedna nije pukla, pogotovo ako ih malo odvojis od dna lonca, nece biti problema ;)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
MightyHerb
rank2
Postovi: 44
Pridružen/a: 07.04.2010, 18:37
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 1 put

Re: Uzgoj na rižinim kolačima- PF Tek

Post Postao/la MightyHerb »

Gdje se moze nabaviti perlit , i ima li kakva alternativa za njega?
JE li nekome uspjelo uzgojiti preko kejkova?:)
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Uzgoj na rižinim kolačima- PF Tek

Post Postao/la HypnoToad »

Perlita ima u Bauhausu, možda i u nekim drugim vrtnim centrima, čak i na aukcije.hr, ali je prokleto skup (bar trenutno).
Alternativa, relativno solidna, su one glinene kuglice, hydroton ili kako već. Vermikulit očito funcionira, ali njegova uloga je da zadržava vodu, dok je uloga perlita da je otpušta i potiče isparavanje sa svoje površine. Tako da vermikulit koristi stvarno kao last resort.
Kejkovi su okej za početnike, dosta su sigurni, ali ima puno boljih i efikasnijih načina za uzgoj.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Zaključano