(◕‿-) Mush Mush galerija

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Poor noob
rank3
Postovi: 55
Pridružen/a: 07.12.2021, 20:36
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 22 puta

Re: (◕‿-) Mush Mush galerija

Post Postao/la Poor noob »

faceOff je napisao/la: 07.04.2022, 20:11 Stoji to da se plići supstrat brže isušuje
A casing mora biti nehranjiv. Konjsko ne igra. Ni vermikulit u debljem sloju nije dobro rješenje, ali lagano ga samo da pokrije može...
Odlična opcija je zemlja za cvijeće i verm u 1:1 omjeru. S tim da zemlja mora biti čisti treset bez organskih dodataka. Mineralni dodaci ne smetaju
I stavlja se prije pojavljivanja čvorova

Kad sam već tu

Čudna Šuma
slika

Nova igra. Da do ljeta uspijem napraviti monokulturu i testirati. Odmah ću probati u tri tegle. Ako uspije onda jedna ide za g2g, a dvije u mali grow za klonove i printove
slika
Cudna suma ti je 👌
Cek, casing ne stavljas odma nego prije pojave cvorova?
To znaci da pustis par dana da micelij opet zivne i kolonizira zito i substrat pa tek onda ides sa zemljom i vermom?
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 369
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 174 puta
 pohvaljen: 234 puta

Re: (◕‿-) Mush Mush galerija

Post Postao/la faceOff »

Vidio sam da ljudi nazivaju casingom onaj sloj koji stave da prekije supstrat i žitarice. Recimo pomješaju kokos i žitarice i onda stave na vrh sloj kokosa da prekrije izložena zrna žita,i stave na kolonizaciju. Pa taj sloj kokosa zovu casing
Ali to nije to. On je još jedan, dodatni korak

Casing ne smije biti koloniziran potpuno i ne smije biti hranjiv
Kad bi bio hranjiv, mic bi ga nastavio kolonizirati i prorastao bi ga cijelog. Onda ništa nisi dobio.
Možda kontaminaciju. Zato ne igra konjsko. Iako kokos nije naročito hranjiv, ni on ne valja. Probao sam kokos verm(30/70), ali isto ga je prorastao iako sam počeo odmah sa luftanjem

Casing služi za stvaranje uvjeta na površini. Pogodna vlaga, prozračnost... i stavlja se što lakše, da bude rahlo, kad je kolonizacija već skoro gotova. Između 95% i 100%. Ili kad imaš koloniziran supstrat, a nikako da počme frutat. Bez obzira na mahanje i luftanje. Onda je on opcija kako bi izbjegao overlay
Nema ga svrhe odmah stavljati. Nemaš pregled nad growom, ne znaš je li supstrat koloniziran, jel eventualno kontaminiran, kad trebaš luftat...

Recimo da ga staviš u debljini 1.5 cm. Ostaviš dva tri dana bez luftanja da ga micelij malo proraste, da uđe u njega. Kad se na nekim mjestima počme mic nazirati, počmeš luftat. On je vlažan i stvara dobru mikroklimu za početni razvoj gljiva. O vlažnosti zraka onda i ne vodiš računa. Ako vidiš da se casing suši, pošpricaš po njemu

Zato sam rekao da nemam brige. Vlaga je dobra, ne vidim razvijanje čvorova i primordija, ne lomim glavu... Samo čekam da glavice izađu

Verm nije najbolje rješenje, u debljem se sloju napakuje, sabije... Nema zraka dovoljno... Ali kad ga staviš malo, onda je ok. Uostalom BRF cake se uvalja u vermu, praktički jedan tanak sloj bude. To može biti neka vodilja i mjera. Omjer mi je nekih 3/1. Na 3 litre verma ide 1 litra vode. Čak i nešto manje vode, ali otprilike tako
A zemlja/verm... Bitno je da je zemlja od čistog treseta, da nema organskih(hranjivih) dodataka i materije, da ima neki normalan PH. Odredim field capacity i onda stavim malo manje vode
Poor noob je napisao/la: 08.04.2022, 09:15 A po pitanju kokosa nezz, ja san u bauhausa uspija nabavit kocku od 5l tako da to pomalo trosim, omjer vode i kokosa mi je 1/5 ali definitivno bi u igru triba ubacit i vermikulit, svugdi san procita da je to next level u odnosu na sami kokos…
Aj ako imaš taj kokos, nabaci sliku pakiranja ili neki link. Ne mogu naći na stranicama bauhausa. To je puuuno više vode nego što meni primaju ovi iz zoo shopa. Kad bi toliko stavio bila bi poplava
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
Avatar
Deda
rank3
Postovi: 53
Pridružen/a: 27.02.2018, 17:59
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 14 puta

Re: (◕‿-) Mush Mush galerija

Post Postao/la Deda »

media/images4/1649553221.jpg

Stavio sam verma ali bas minimalno,dosadile su mi te lokve
Tek sada nakon sto sam procitao zadnji post od face off a kuzim pravo znacenje casinga,nisam ga uopce dozivljavao i pridavao mu ikakvu paznju,ocito je bila pocetnicka sreca jer nisam ga stavljao prvi put,ima logike kad vidim sta mi se sada desava
Poor noob
rank3
Postovi: 55
Pridružen/a: 07.12.2021, 20:36
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 22 puta

Re: (◕‿-) Mush Mush galerija

Post Postao/la Poor noob »

faceOff je napisao/la: 09.04.2022, 01:49 Vidio sam da ljudi nazivaju casingom onaj sloj koji stave da prekije supstrat i žitarice. Recimo pomješaju kokos i žitarice i onda stave na vrh sloj kokosa da prekrije izložena zrna žita,i stave na kolonizaciju. Pa taj sloj kokosa zovu casing
Ali to nije to. On je još jedan, dodatni korak

Casing ne smije biti koloniziran potpuno i ne smije biti hranjiv
Kad bi bio hranjiv, mic bi ga nastavio kolonizirati i prorastao bi ga cijelog. Onda ništa nisi dobio.
Možda kontaminaciju. Zato ne igra konjsko. Iako kokos nije naročito hranjiv, ni on ne valja. Probao sam kokos verm(30/70), ali isto ga je prorastao iako sam počeo odmah sa luftanjem

Casing služi za stvaranje uvjeta na površini. Pogodna vlaga, prozračnost... i stavlja se što lakše, da bude rahlo, kad je kolonizacija već skoro gotova. Između 95% i 100%. Ili kad imaš koloniziran supstrat, a nikako da počme frutat. Bez obzira na mahanje i luftanje. Onda je on opcija kako bi izbjegao overlay
Nema ga svrhe odmah stavljati. Nemaš pregled nad growom, ne znaš je li supstrat koloniziran, jel eventualno kontaminiran, kad trebaš luftat...

Recimo da ga staviš u debljini 1.5 cm. Ostaviš dva tri dana bez luftanja da ga micelij malo proraste, da uđe u njega. Kad se na nekim mjestima počme mic nazirati, počmeš luftat. On je vlažan i stvara dobru mikroklimu za početni razvoj gljiva. O vlažnosti zraka onda i ne vodiš računa. Ako vidiš da se casing suši, pošpricaš po njemu

Zato sam rekao da nemam brige. Vlaga je dobra, ne vidim razvijanje čvorova i primordija, ne lomim glavu... Samo čekam da glavice izađu

Verm nije najbolje rješenje, u debljem se sloju napakuje, sabije... Nema zraka dovoljno... Ali kad ga staviš malo, onda je ok. Uostalom BRF cake se uvalja u vermu, praktički jedan tanak sloj bude. To može biti neka vodilja i mjera. Omjer mi je nekih 3/1. Na 3 litre verma ide 1 litra vode. Čak i nešto manje vode, ali otprilike tako
A zemlja/verm... Bitno je da je zemlja od čistog treseta, da nema organskih(hranjivih) dodataka i materije, da ima neki normalan PH. Odredim field capacity i onda stavim malo manje vode
Poor noob je napisao/la: 08.04.2022, 09:15 A po pitanju kokosa nezz, ja san u bauhausa uspija nabavit kocku od 5l tako da to pomalo trosim, omjer vode i kokosa mi je 1/5 ali definitivno bi u igru triba ubacit i vermikulit, svugdi san procita da je to next level u odnosu na sami kokos…
Aj ako imaš taj kokos, nabaci sliku pakiranja ili neki link. Ne mogu naći na stranicama bauhausa. To je puuuno više vode nego što meni primaju ovi iz zoo shopa. Kad bi toliko stavio bila bi poplava
Ee jbg, znaci krivo radim sa casingom, definitivno cu ubuduce cekat full kolonizaciju pa nakeljat sloj neceg priko toga. Ja sve smiksan i stavin sloj kokosa priko i onda se to svw kolonizira jedno 10 dana pa se na povrsini stvore cvorovi pinnovi i nesto gljiva, dok nije full koloniziran uopce mu ne dajen zraka sta znaci da mi micelij nepotrebno trosi nutrijente iz zita dok se probije kroz sve to. Definitivno cu prominit taktiku…

Iman, ostalo mi je vise od 2/3 kocke, do sad sad san potrosija manje od 1000g.
Prvi uzgoj, onaj problematicni san stavija 1/7, 150g kokosa i 1.2l vode, procita san da su to omjeri ovde na forumu, hypno toad je nekad pisa o tome. To je bilo previse, kad san misa sa ziton malo san istiskava vodu kako bi zagrabija saku toga. Poplava mi nije bila od toga nego san sve skupa prigrija s heat matom kojeg san zaboravija iskljucit a tad je u kuci bilo poprilicno ladno i jbg, stvorila se kondenzacija i hrpa lokava.
Drugi grow, tj ovaj sadasnji san isa sa 1:5, i dobro je skroz, nema nikakve stete.
Slikat cu ti i pakiranje i samu kocku pa objavim
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 369
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 174 puta
 pohvaljen: 234 puta

Re: (◕‿-) Mush Mush galerija

Post Postao/la faceOff »

Ne kužim zašto mislite da ste krivo radili? Sve je po normalnom postupku, uobičajeno. Jedini je zajeb možda omjer vode
Za cubensise nije potreban casing, opcionalan je. On je ekstra korak ako ga želiš. Većina ga ne upotrebljava jer nije potreban. Ali neki sojevi cubensisa jednostavno teže frutaju bez casinga i tu je više nego dobrodošao.
Hoćeš li ga staviti ili ne je zbilja stvar osobnog odabira i pristupa. Ovdje sam ga spomenuo radi lokvi vode. Casing bi upio vodu i stvar riješena. Naškodit neće

Ali ovo drugo je važnije i masovno se griješi.
Vlažnost supstrata ili field capacity. Tu je prečesto zajeb i ima gomila krivih informacija. Ne znam zašto. Što se tiče tih parametara, pouzdaniji izvor informacija su komercijalni uzgajivači gljiva. A znam po sebi da višak vode usporava sve i daje manje plodove.
Dok traje kolonizacija supstrat jezatvoren i ne gubi vodu. Čak i kad kroz luftanje izgubi nešto, ima više nego dovoljno za prvi flush. A lako je malo špricati po površini nakon kolonizacije ako treba. A i onda ne radi toga što supstratu fali vode, već da površina bude ugođena za frutanje
Na shroomery-u sam čitao neki tek i lik(renomiran tamo) ga je editirao nakon dosta vremena jer mu kokos više ne drži toliko vode kao prije. A i prije je dao do znanja da među različitim brendovima ima velike razlike
Kad uzmem novi kokos uvjek napravim test
Tri velike tegle od oko 2L i u svakoj po 50g dobro izmrvljenog kokosa. Stavim u svaku različitu količinu vrele vode. 175ml(x3.5), 187.5ml(x3.75) i 200ml(x4). Dok se hladi par puta protresem

Evo dva primjera kako bi to trebalo izgledati. Nikakvo curenje, di koja kap kad jako stisneš

Na 22:15





Edit:
Da ne bi što krivo govorio, na ženinu radost sam napravio malu probu i dobio dobar field capacity.
Ima neki tek sa kokosom i vermom i recept je
650g kokos
1.9L verm
3.8L voda

Nemam kokosa dovoljno, ali napravio sam test sa 20g kokosa, 66ml verma(što je u omjeru više nego u gornjem teku). Za dobar field capacity je išlo 83ml vode.
Kad bi te omjere upotrijebio na kocku od 650g, to je 2.7L vode. Jebena litra manje nego po receptu
Ne može se uploadat video da se vidi, a ne da mi se prijavljivat negdje. Al evo slika da ne ispadne da serem

slika

slika

slika
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
Poor noob
rank3
Postovi: 55
Pridružen/a: 07.12.2021, 20:36
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 22 puta

Re: (◕‿-) Mush Mush galerija

Post Postao/la Poor noob »

faceOff je napisao/la: 10.04.2022, 07:56 Ne kužim zašto mislite da ste krivo radili? Sve je po normalnom postupku, uobičajeno. Jedini je zajeb možda omjer vode
Za cubensise nije potreban casing, opcionalan je. On je ekstra korak ako ga želiš. Većina ga ne upotrebljava jer nije potreban. Ali neki sojevi cubensisa jednostavno teže frutaju bez casinga i tu je više nego dobrodošao.
Hoćeš li ga staviti ili ne je zbilja stvar osobnog odabira i pristupa. Ovdje sam ga spomenuo radi lokvi vode. Casing bi upio vodu i stvar riješena. Naškodit neće

Ali ovo drugo je važnije i masovno se griješi.
Vlažnost supstrata ili field capacity. Tu je prečesto zajeb i ima gomila krivih informacija. Ne znam zašto. Što se tiče tih parametara, pouzdaniji izvor informacija su komercijalni uzgajivači gljiva. A znam po sebi da višak vode usporava sve i daje manje plodove.
Dok traje kolonizacija supstrat jezatvoren i ne gubi vodu. Čak i kad kroz luftanje izgubi nešto, ima više nego dovoljno za prvi flush. A lako je malo špricati po površini nakon kolonizacije ako treba. A i onda ne radi toga što supstratu fali vode, već da površina bude ugođena za frutanje
Na shroomery-u sam čitao neki tek i lik(renomiran tamo) ga je editirao nakon dosta vremena jer mu kokos više ne drži toliko vode kao prije. A i prije je dao do znanja da među različitim brendovima ima velike razlike
Kad uzmem novi kokos uvjek napravim test
Tri velike tegle od oko 2L i u svakoj po 50g dobro izmrvljenog kokosa. Stavim u svaku različitu količinu vrele vode. 175ml(x3.5), 187.5ml(x3.75) i 200ml(x4). Dok se hladi par puta protresem

Evo dva primjera kako bi to trebalo izgledati. Nikakvo curenje, di koja kap kad jako stisneš

Na 22:15





Edit:
Da ne bi što krivo govorio, na ženinu radost sam napravio malu probu i dobio dobar field capacity.
Ima neki tek sa kokosom i vermom i recept je
650g kokos
1.9L verm
3.8L voda

Nemam kokosa dovoljno, ali napravio sam test sa 20g kokosa, 66ml verma(što je u omjeru više nego u gornjem teku). Za dobar field capacity je išlo 83ml vode.
Kad bi te omjere upotrijebio na kocku od 650g, to je 2.7L vode. Jebena litra manje nego po receptu
Ne može se uploadat video da se vidi, a ne da mi se prijavljivat negdje. Al evo slika da ne ispadne da serem

slika

slika

slika
Ma ne mislin da krivo radin jer koristin casing nego kad ga stavim. Ja ga stavin odma i onda cekan 10 dana da mi to sve kolonizira i gljive mi rastu s njega a ne iz njega ko tebi. Definitivno cu ga i dalje koristit ali cu ga stavljat nakon par dana a ne odma nakon miksanja zita i substrata.

A po pitanju fc meni iscuri vise kapljica kad stisnen al opet i sami je kokos u igri pa je mozda i do toga. Da stavin 1/3.5 mislin da se nebi ni sve napilo da bi mi ostalo nesto suvoga. Doduse, ja istribin komadice kocke pa u to lijen vodu, da ga skroz usitnin vjerojatno bi se dalo stavit i nesto manje.
Al dobro, bitno je da mi funkcionira vako kako je jos samo da vermikulit nabavin i bit ce to extra.
Definitivno cu provat casing sa zemljon, u tebe to pari sasvim dobro.
Pitanje… pasteriziras li ti tu zemlju?

Evo i slike kutije i kocke iz bauhausa

media/images4/1649795118.jpg
media/images4/1649733257.jpg
media/images4/1649730818.jpg

Ee, dunkanje mi je pomoglo, pocele su mi gljive opet rast, ide slika za 2-3 dana 🤗
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 369
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 174 puta
 pohvaljen: 234 puta

Re: (◕‿-) Mush Mush galerija

Post Postao/la faceOff »

Pomješam zemlju i verm i odredim koliko vode im treba.
Jebiga, ja sam izmjerio kantu u kojoj uzgajam i znam da je 1 litra 2 cetimetra. Znam točno koliko mi treba
U loncu zagrijem vodu i držim pred ključanjem.
U veliku teglu stavim verm i zemlju, ulijem potrebnu količinu vrele vode unutra i stavim poklopac.
Teglu stavim u lonac sa vrućom vodom. Gasim i palim izvor topline po potrebi. Tako podgrijavam dva sata, ugasim i pustim da se hladi unutra

Ako budeš tako radio napravi ovo. Teglu sa mješavinom stavi u lonac dok se temperatura još nije digla. Da se staklo temperira. Kad dode pred ključanje, onda u mješavinu ulij vrelu vodu. Inače zna tegla puknit ako je hladna i u nju uliješ vrelu vodu. Pogotovo veće.
I nečim odvoji teglu od dna lonca. Skakat će i lupat ako ne odvojiš

Probat ću ovaj kokos. Vidim da ima dodanog gnojiva. Precizni su brojevi, tako da su dodaci vjerojatno u obliku soli, bez obzira što su organskog porijekla. Ne bi trebalo smetati
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 369
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 174 puta
 pohvaljen: 234 puta

Re: (◕‿-) Mush Mush galerija

Post Postao/la faceOff »

Evo ovdje se dobro vidi casing
Jednu kantu sam iznio van nakon trećeg flusha. Dunkao i pobrao par gljiva i ostavio vani. Sasušilo se

slika
slika
slika

Ovu sam našao danas. Suhlja je nego što izgleda
slika
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
Poor noob
rank3
Postovi: 55
Pridružen/a: 07.12.2021, 20:36
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 22 puta

Re: (◕‿-) Mush Mush galerija

Post Postao/la Poor noob »

Moze, pokusat cu nekad s ton zemljon, napravit cu isto ka i ti.
Da, kokos je dobar, ima skroz nesto sitno nutrijenata al meni se pari da to nimalo ne smeta. Dobija san s njin i kesicu gnojiva, zamisa san ga u najnovije kutije, za 10ak dana cemo vidit sta se desaje. Znan da ne ide, pogotovo za casing al zaj mi bilo gledat kesicu nako punu pa san pokusa haha
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 369
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 174 puta
 pohvaljen: 234 puta

Re: (◕‿-) Mush Mush galerija

Post Postao/la faceOff »

storm.raver je napisao/la: 25.03.2022, 17:57 ...
Da se nadovežem na priču o germinaciji spora
Ova solucija je napravljena prije petnaestak dana u destiliranoj vodi. Inakulirao sam tri tegle dok još nije ovako izgledalo i sve je ok za sada
Destilirana voda je u igri
Žena mi ne da da više išta stavim u frižider, a kamoli šprice s iglama. Na sobnoj temperaturi je držano

slika
slika
slika
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
Odgovori