Kontaminacije

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Avatar
Homunculus
rank4
Postovi: 118
Pridružen/a: 06.05.2013, 09:27
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 38 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Homunculus »

Pa ne, HypnoToad je na par mesta na forumu rekao da ukoliko želimo da koristimo ponovo kontaminirane staklenke da ih pre otvaranja sterilišemo u ekspres loncu. Na ovaj način se ubijaju bakterijske spore koje bi kontaminirale celu prostoriju na duže vreme. Zato sam ja u slučaju ovih mojih tegli u kojima se pojavio wet spot prvo sterilisao u loncu, zatim ispraznio kontaminirano zrnevlje i potom oprao tegle sa detrdžentom ;)
“Stop consuming images and start producing them.”
Terence McKenna
Avatar
Klaypex Delusion
rank5
Postovi: 186
Pridružen/a: 16.06.2013, 12:08
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 33 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Klaypex Delusion »

Wet spot kontaminacija se ne širi zrakom ;) .
Ako ti se dogodi bilo koja druga kontaminacija.
Uzmeš kantu vode i odneseš na dvorište. Kontaminare teglice uroniš u vodu i onda ih otvoriš. Pustiš vodu da uđe unutra i sve pod vodom streseš u tu kantu.
Teglice bez ikakvoga sadržaja ne moraš sterilizirati dva sata. Dobro ih ispereš/opereš sa nekime deterdžentom ili alkoholom ako ga imaš viška =\ .

Ako stavljaš poklopce [metalne ili plastične] i njih također jako dobro operi/očisti. Ako koristiš AL foliju nju ne moraš prati niti čistiti naknadno.
Folija je sama po sebi sterilna jer se ona pravi pod većom temperaturom i između namotaja folije nemaš zraka te bakterije ne dolaze. A bakterije koje i dođu u procesu punjenja teglica se unište sterilizacijom koju nužno moraš raditi.

Tek tada kad sve se lijepo osuši. Uzmeš tu svoju raž [koju si naknadno namakao, osušio i sl] napuniš teglice nekih 70%, zatvoriš i u lonac na "dinstanje".

Sudeći po tvojim pitanjima, hodi čitaj malo How To po forumu. Imaš jako lijepih vodiča i bitnih detalja u njima na koje ćeš zasigurno pronaći odgovore.
"Since that day, I haven't been the same" :mushroom:
Avatar
oseloth
rank13
Postovi: 585
Pridružen/a: 19.07.2011, 00:31
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 64 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la oseloth »

I treba se naravno naoružati strpljenjem, velikim strpljenjem
Avatar
Homunculus
rank4
Postovi: 118
Pridružen/a: 06.05.2013, 09:27
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 38 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Homunculus »

@Klaypex
Hvala ti na iscrpnom odgovoru...da, znam da se wet spot bakterija ne širi vazduhom ali s obzirom da nisam bio siguran da je ta bakterija u pitanju ipak sam sterilisao za svaki slučaj ;) . Nisi me razumeo, naravno da ne sterilišem prazne staklenke to ne bi imalo nikakvog smisla :) . Inače izbegavam da spamujem forum sa pitanjima na koja je već odgovoreno a forum već mesecima češljam uzduž i popreko iako su se tek sad stekli uslovi za moj prvi (nadam se uspešan) grow :psy

btw kako tebi napreduje grow?

@Oseloth
Baš tako, strpljenje je ključno. Evo meni je od 13 tegli propalo 8 a još dve su mi sumnjive :( . Ali zato se u tri tegle mica širi sasvim lepo :D (kuckuc u drvo) . Ali bar znam gde sam pogrešio i sa svakim pokušajem se nauči jaako mnogo.
“Stop consuming images and start producing them.”
Terence McKenna
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la HypnoToad »

Klaypex Delusion je napisao/la:Wet spot kontaminacija se ne širi zrakom ;) .
A kako onda dospije u tegle, na printove , na hranu i td? Naravno da se širi, zrak je prepun bakterija i njihovih endospora.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Klaypex Delusion
rank5
Postovi: 186
Pridružen/a: 16.06.2013, 12:08
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 33 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Klaypex Delusion »

HypnoToad je napisao/la:
Klaypex Delusion je napisao/la:Wet spot kontaminacija se ne širi zrakom ;) .
A kako onda dospije u tegle, na printove , na hranu i td? Naravno da se širi, zrak je prepun bakterija i njihovih endospora.
Oprosti koliko sam čitao po forumu za wet spot piše da se ne širi zrakom.

Moje za sada ide ok. za koji 2-3 dana radim casinge pa bumo vidjeli.
"Since that day, I haven't been the same" :mushroom:
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la HypnoToad »

Ne eksplodiraju spore kao kod plijesni, i nisu zelene pa se ne vide, ali bakterije se šire zrakom. Bakterija uvijek ima svugdje, na sreću može ih se kontrolirati održavanjem uvjeta koji njima ne pogoduju za razmnožavanje.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
zelenko095
rank1
Postovi: 8
Pridružen/a: 23.12.2012, 20:26

Re: Kontaminacije

Post Postao/la zelenko095 »

Pozdrav,
mene bi zanimalo ukoliko otvoriš kontaminiranu teglicu u kojoj je bila plijesan i ona se rasprši svugdje po prostoriji,dali se ta prostorija može kako učinkovito očistiti i sa čime....?
Avatar
Gorda
rank9
Postovi: 386
Pridružen/a: 20.01.2013, 22:45
Ima zahvala: 86 puta
 pohvaljen: 91 put

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Gorda »

Nikad u potpunosti, eventualno ako se soba pretvori u sterilizator, sto sumnjam da ces radit. :-?

Ali mislim da je dovoljno uzet tarco dezinficijens ili tak nesto(moze i alkohol), pospricat sve povrsine, prebrisat par puta i doku...

Ja sam radio tako i nikakvih problema nije bilo. (a imao sam jednu kontaminaciju, masno-pljesnivu) :thumbsup:
"Just as a candle cannot burn without fire, men cannot live without a spiritual life."
aljosha23
rank2
Postovi: 33
Pridružen/a: 05.11.2013, 22:51
Ima zahvala: 5 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la aljosha23 »

slikaslikaslikaPozdrav dobri ljudi . Evo 3 slike 3 razlicite tegli ista kontaminacija . Sve uradjeno kau u guide-u . Temperatura je bila nekih 28c na dnu 27 na vrhu tegle.
Znam da sam sj*#o sto sam ih cesto muckao . Jbg vec se zivi vek se uci . Nego da li iz vaseg iskustva znate sta izaziva ovu vrstu kontaminacija? Da znam da obratim paznju na sledecu seriju . Imao sam ne koliko wetspot-ova ali na jednoj tegli nije ih bilo uopste a rezulat ispao isti :(
Odgovori