Kontaminacije

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Avatar
Homunculus
rank4
Postovi: 118
Pridružen/a: 06.05.2013, 09:27
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 38 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Homunculus »

Hvala puno Hypno i Gorda na odgovoru!

A ako izvršim sterilizaciju tegli pre otvaranja onda nema opasnosti? Koliko da sterilišem?sat?dva?

Pa više izgleda kao da su se zrna zalepila za teglu i da se oko toga formirala neka providna pomalo beličasta stvar koja se isto tako zalepila za teglu. Gledao sam dosta slike Wet Spota i liči mi na to + kao da polako počinju da bazde te tegle. Pošto sam sterilisao sat i po vremena i dobro prosušio zrnje verovatno sam napravio grešku što sam posle inokulacije promešao zrnje i ono je došlo u kontakt sa filter-vatom (kažu na shroomeriju da je to jedan od češćih uzrok wet spota).

A ako izgleda da belo paućinasto raste po zrnju šta je to? Obradujete me i recite da je to začetak micelija :ymhug: . Pošto mi se u par drugih tegli stvara tako nešto? U svakom slučaju hvala na eventualnom odgovoru i strpljenju za mene početnika :)
“Stop consuming images and start producing them.”
Terence McKenna
Avatar
Klaypex Delusion
rank5
Postovi: 186
Pridružen/a: 16.06.2013, 12:08
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 33 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Klaypex Delusion »

Hajde probaj cijepiti teglice preko male rupice preko koje nalijepiš 2-3 sloja medicinske trake i/ili jedan flaster. Osobno sam radio sa većom rupicom i vatom.
Podosta veliki rizik zagađenja.
Iglu ne moraš svaki put spaliti. dovoljno da ju dobro obrišeš alkoholom natopljenu maramicu. Osim ako želiš spaljivati samo daj.

Svako otvaranje teglica ti je jako veliki rizik kontaminacije. Ako imaš neku prostoriju koju možeš sterilizirati pa to sve obaviti bilo bi ti najsigurnije. ili neki glowbox.
"Since that day, I haven't been the same" :mushroom:
Avatar
Homunculus
rank4
Postovi: 118
Pridružen/a: 06.05.2013, 09:27
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 38 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Homunculus »

Pa nisam otvarao teglice...a i sve sam radio u GloveBoxu :confusedd:
“Stop consuming images and start producing them.”
Terence McKenna
Avatar
Gorda
rank9
Postovi: 386
Pridružen/a: 20.01.2013, 22:45
Ima zahvala: 86 puta
 pohvaljen: 91 put

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Gorda »

Osobno ne koristim nikakav glovebox, jednostavno sve našpricam dezinficijensom, prebrišem, iglu palim izmedju svake tegle i bok... imam rukavice, masku i sve dobro prokuhano...

Svaki "alat" koji koristim i sve sto doticem detaljno prebrisem alkoholom (svaki put koristim novu maramicu) i radim. Mislim da je također bitno prije početka rada sve dobro isplanirati, složiti po nekom redosljedu i tako raditi, jer na taj nacin nema dodatnih zaje.ancija, tipa moraš ustati po foliju, pa shvatiš da ti fali teglica, pa nisi pripremio traku itd, itd...

Svakom se može kontaminirati, nema pravila...kreni ponovo. :YMPEACE:
"Just as a candle cannot burn without fire, men cannot live without a spiritual life."
Avatar
Klaypex Delusion
rank5
Postovi: 186
Pridružen/a: 16.06.2013, 12:08
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 33 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Klaypex Delusion »

Homu, a na koliko C držiš inkubaciju ?
"Since that day, I haven't been the same" :mushroom:
Avatar
oseloth
rank13
Postovi: 585
Pridružen/a: 19.07.2011, 00:31
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 64 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la oseloth »

Slika bi nam puno pomow. Možda imaš takac micelij i možda nije kontaminacija
Avatar
Homunculus
rank4
Postovi: 118
Pridružen/a: 06.05.2013, 09:27
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 38 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Homunculus »

Rado bih okačio sliku ali sam fotoaparat dao drugarici...baš sam potrefio kad ću joj ga dati (-| . U svakom slučaju sad sam prilično siguran da mi je wet spot kontaminacija u one tri tegle i možda u još jednoj. A ono paučinasto, belo se širi polako u jedno pet-šest tegli i prilično sam siguran da je to micelij :ymparty: . Moja prva mica :D .
Inače temperaturu držim na 23 stepena u par navrata je išla do 25. Više volim sigurnost pa makar išlo sporije ;) . Ali u principu sam zadovoljan, dve tegle imaju dosta belog a tek je 4ti dan od inokulacije...
“Stop consuming images and start producing them.”
Terence McKenna
Avatar
Zgubidan
rank7
Postovi: 293
Pridružen/a: 10.05.2012, 11:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 103 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Zgubidan »

Ja samo bacim sadržaj zaraženih tegli u dvorište, tegle operem detergentom i to je to. Nikad nisam imao prevelike probleme sa plijesni. Od 20-ak tegli koliko obično radim odjednom, imam 2-3 zaražene. Jednostavno sve kaj radim, radim u kadi, a kupaonu prije toga poprskam varikinom. Varikina rocks! Jedino kaj smrdi po kloru...
Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Avatar
Homunculus
rank4
Postovi: 118
Pridružen/a: 06.05.2013, 09:27
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 38 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Homunculus »

Pa da, to je dobro, jedino što ja nemam dvorište pa sam prvo prokuvao te zaražene tegle u ekspres loncu jedno 2 sata i posle ispraznio na terasi. Posle sam oprao detržentom...Ali opet mi je jedno sat vremena stan smrdeo :ohnoo: odvratne bakterije :(
“Stop consuming images and start producing them.”
Terence McKenna
Avatar
Klaypex Delusion
rank5
Postovi: 186
Pridružen/a: 16.06.2013, 12:08
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 33 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Klaypex Delusion »

Malo ne razumijem. Ti kuhaš teglice dva sata bez ikakvoga sadržaja u njima ?
"Since that day, I haven't been the same" :mushroom:
Odgovori