Lov na Psilocybe u divljini

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 436
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 278 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la storm.raver »

Panaeolus foenisecii
:mushroom: learning things :mushroom:
Stefan132
rank2
Postovi: 22
Pridružen/a: 16.10.2020, 21:09
 pohvaljen: 3 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Stefan132 »

Da.Sad citah malo o njoj. Vidim da se i ona uvrstavala u aktivne, ali ipak nije na listi psihoaktivnih.
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 436
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 278 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la storm.raver »

Jeste stari post i već jednom sam ga budio nepotpunom identifikacijom, a možda će početnicima zatrebati znanje ovih vrsta...Dakle ovde ima više vrsta gljiva, na prvoj slici je Psathyrella, na drugoj Deconica, na trećoj i četvrtoj Protostropharia luteonitens.
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 436
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 278 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la storm.raver »

Vreme je da se raščisti pitanje Gymnopilus junonius-a poznatog i kao Gymnopilus spectabilis i njegove psihoaktivnosti.

Sigurno ste čuli za Gymnopilus junonius, tj Laughing jym pečurke, pomenute su nekoliko puta na ovoj temi kao psihoaktivne i da rastu u Srbiji.

Gymnopilus junonius je vrsta opisana iz Evrope 1821. godine kao Agaricus junonius. Posle je premešten u Gymnopilus. Jako slične pečurke pronađene su u Severnoj Americi i ljudi su mislili da su našli istu vrstu kao i Evropsku, Gymnopilus junonius. S obzirom da su je konzumirali, primetili su da su psihoaktivne. Tada Gymnopilus junonius dobija kolokvijalno ime "laughing gym" jer očigledno sadrži psilocibin i izaziva smeh i halucinacije.

Međutim, istraživanje pre nekoliko godina je utvrdilo da to uopšte nije ista vrsta kao Evropska. Šta više, ispostavilo se da u S. Americi postoji zapravo 5 vrsta koje ljudi zovu Gymnopilus junonius i verovatno svih pet sadrže psilocibin. Vrste su Gymnopilus luteus, Gymnopilus subspectabilis, G. ventricosus, Gymnopilus voitkii and Gymnopilus speciosissimus. Istraživanje je dokazalo nešto neverovatno - Gymnopilus junonius uopšte ne raste u Severnoj Americi već ovih 5 vrsta koje liče na njega !

Zatim je ispitan Gymnopilus junonius, naša Evropska vrsta i pokazano je da ne sadrži psilocibin. Zato ljudi u Evropi nisu mogli da se nasmeju našim Gymnopilusom, koji je Gymnopilus junonius sensu stricto. Laughing gym postoji samo u Severnoj Americi. Wikipedia i Google nisu ažurni po ovom pitanju i ukoliko ukucate Laughing jym na Googlu dobićete kao rezultat Gymnopilus junonius, umesto Severno-Američki kompleks od pomenutih 5 vrsta.

*Referenca: https://cdnsciencepub.com/doi/abs/10.1139/cjb-2020-0006

*Napomena:
Gymnopilus junonius kod nas raste na mrtvom listopadnom drvetu, opis možete naći u svakoj enciklopediji, najčešće raste na hrastu i evo moj nalaz iz septembra prošle godine. Lepa je gljiva ali nažalost nije psihoaktivna.
slika
slika
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 506
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 197 puta
 pohvaljen: 237 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la huana.meri »

ja sam ga našao dva puta u RH, jednom kod mene u bilogori, a jednom na papuku, nisam ga dirao niti brao, poslikao samo ali neznam sad su te 3 fotke od milion...ugl mislim da onaj lafing đim koji radi mora mirisati na psilocin, bin, oba koja sam njušio, naišao, nisu baš davala mirise koje sam očekivao, serbice se puno jače osjete pa ih zato nisam brao...
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 436
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 278 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la storm.raver »

Zaboravio sam da pomirišem kad sam našao. Laughing Džim takođe i stejna plavo, odnosno pošto je pečurka narandžasta deluje da stejna zeleno. Ali svejedno ne treba se zamlaćivati sa njim, u Evropi nema aktivnih Gymnopilus-a. Tj biće kad zaživi mulch i woodchipsi, ali endemičnih aktivnih Gymnopilus vrsta nema.
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 506
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 197 puta
 pohvaljen: 237 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la huana.meri »

ja imam kanadski đimnopolis, dobio od jednog brijača kanadskog, i azuresenc i još neš, sterilni štapići sa sporama, moram ga napanjirat kod sebe u dolini na neke trupce da ga vjetar nosi na jug kad rodi
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la kale.kikor »

Zdravo drustvo! Evo ga okrobar I hladnije vreme ciji nisam neki ljubitelj ali kad pomislim na lov na serbike nekako mi lakse padne I sada zapravo navijam da bude sto vise kise.
Kapiram da je jos rano za ovu vrstu gljiva, ali je temperatura pala zadnjih dana I podsetila me na pecurke.
Ima li ko izvestaj iz prve ruke sa koje planine gde rastu ove gljive, kakvo je vreme,jos koliko da cekamo?
Daleko Sam od njihovog prirodnog stanista pa nije da bas mogu svaki Dan do Tare u potragu za serbikom
Nadam se vise kise,pogotovo u novembru pa da imamo vise sansi za pronalazak ovih neverovatnih bica
Iako nisam imao srece prosle 2 godine,nadam se da ce biti drugacije ove.
Sta vi mislite?
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 506
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 197 puta
 pohvaljen: 237 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la huana.meri »

na višim predjelima, gdje je hladnije one su krenile dobrano već, ako nemožeš gore na Taru, nađi oko sebe planinski pojas podnožja neke planine, manje, a da ima vrbe u podnožju, bukve i najbitnije tu i tamo koja jela, pa oni brzaci koji se sljevaju dolje s planine, mali potoci, e uz njih se fokusiraj na Jelu, Bukvu, Vrbu, tim redom, 300 m nadmorska je sasvim ok već...
zavuci se autom prvo kao da ideš na planinu, ali onda kad krenu vrhovi da ti smetaju za sunce i osjetiš tu hladnoću od sjene, tu stani i parkiraj, a da je negdje ta brzica, potok....voda, jela, najveći garanti, i po mom iskustvu samo kameno podnožje, nikad ih nisam našao na zemlji, ilovaći, mladom gorju...
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la kale.kikor »

Hvala na odgovoru, al zar ne mislis da je jos rano,bar za 300m nadmorske? Fakticki samo sto se Leto zavrsilo, dok ne dodje koi mraz nista od moje potrage jer ovaj put planiram da zapravo nadjem koju gljivu.
Nije mi problem da se izcimam malo dalje od BGa Al ne mogu to raditi svaki vikend
Izgleda da cu sacekati da ih neko nadjem na forumu pa krecem I ja
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Odgovori