Pomoc u vezi agara (jesu li ovo pinnovi??)

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 444
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 97 puta
 pohvaljen: 281 put

Re: Pomoc u vezi agara (jesu li ovo pinnovi??)

Post Postao/la storm.raver »

faceOff je napisao/la: 04.01.2022, 18:58 Čisto ovako za razmišljanje... Jel to što rano baci pinove uvijek ok?
Pa generalno gledajući agar nikad nije previše hranljiv, ako kultura uspe da formira pinove u tako skromnim uslovima to je uglavnom dobar znak. Takođe u tom slučaju moguće je dobiti sterilan klon u startu. Ali u principu nije bas praktično raditi sa pinovima u agaru pa se zato gleda da agar bude siromašan hranljivim sastojcima i da ne bude razmene vazduha koja će omogućiti pinanje.
:mushroom: learning things :mushroom:
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Pomoc u vezi agara (jesu li ovo pinnovi??)

Post Postao/la kale.kikor »

poor noob
Pravio sam agar po tom receptu sa nutritivnim kvascem
Neznam koju dobrobit daje agru, li kvasac se ne rastvara u vodi.
Kupio sam ga u nekakvim granulicama te sam ga samleo u mlinu za kafu
Potom sam ga pomesao sa 0,5 l vode, 10 g agra i 8 g istog tog tecnog sranja, prokuvao uz mesanje i nutritivni kvasac, iako je prosao kroz mlin i sad je u vidu praha, nije hteo da se rastvori u kljucaloj vodi
Posle sterilizacije od oko 1 h, kada sam inokulirao agar, kvasac se skupio na dnu, na sredini petrijevke.
Tako da, ako se ne rastvara u vodi ne znam sta dobijamo od njega, zapravo ne znam ni sta mu je uloga.
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Poor noob
rank3
Postovi: 55
Pridružen/a: 07.12.2021, 20:36
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 22 puta

Re: Pomoc u vezi agara (jesu li ovo pinnovi??)

Post Postao/la Poor noob »

Nezz kale, moj se rastvorija u vodi, da, u agaru mi se vide male mrvice i mozda je to kvasac al dalo bi se i to rijesit filtriranjem kroz gazu sta nisan radija. Mislim da su mrvice u agru nebitne, bitnije mi je da nema nikakvih kontaminacija. Bas san sinoc radija transfere, 2-3 dana san priceka da vidin jel mi agar dobar tj jeli dobro steriliziran. Zasad je sve ok, nadam se da tako i ostane barem u pola posuda.
Poor noob
rank3
Postovi: 55
Pridružen/a: 07.12.2021, 20:36
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 22 puta

Re: Pomoc u vezi agara (jesu li ovo pinnovi??)

Post Postao/la Poor noob »

media/images3/1641654923.jpg
media/images3/1641652334.jpg
media/images3/1641693575.jpg

Evo i par slikica, prva je od sinoc nakon odradjenih transfera, onu petrijevku s contamon san zadnju tranferira da mi se contam ne rasiri po kutiji prije nego li ove zdrave transfere odradim. Pin mi je do jucer izresta jedno 2 cm u vis i kad san ga pripolovija bila je u njemu mini gljiva.
2 slika je tegla od transfera odradjenog prije 2 dana, micelij se vec lipo pocinje vatat po zitu a zadnja slika je tegla od sinoc i u cca 15 sati micelij vec pusta nogice na zito. Ova mikologija je prejaka stvar, pre uzivljen sam hahaha
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 389
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 182 puta
 pohvaljen: 243 puta

Re: Pomoc u vezi agara (jesu li ovo pinnovi??)

Post Postao/la faceOff »

Je li ti plitak ekspres lonac pa koristiš manje tegle?
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
Poor noob
rank3
Postovi: 55
Pridružen/a: 07.12.2021, 20:36
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 22 puta

Re: Pomoc u vezi agara (jesu li ovo pinnovi??)

Post Postao/la Poor noob »

faceOff je napisao/la: 08.01.2022, 14:17 Je li ti plitak ekspres lonac pa koristiš manje tegle?
Da, 3 miseca san oda po ducanima i trazija ekspress lonac koji dize na 15 psi, procita za tefalov da ide do 170 kpa reka top, kupija ga od 7l da bi u uputstvima procita kako mu je 170kpa limit na kojem otvara sigurnosni ventil 😂😂. Ugl, plitak je i radna temp mu je 90kpa
A i ove tegle od nutelle i lino lade san najprije nabavija radi poklopca, mos ga odvrnit 3 puta prije nego se skine. Jako dobro tokom sterilizacije za ispustanje pare, najslicnije onima mason jars. Mada, citajuci objave na ovom forumu vidin da je to sve nebitno, iduce tegle ce mi bit one od marmelade i kiselih krastavaca s obzirom na to da tokom sterilizacije ipak smiju bit uronjenje u vodu sta na you tubeu svi izbjegavaju…
Poor noob
rank3
Postovi: 55
Pridružen/a: 07.12.2021, 20:36
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 22 puta

Re: Pomoc u vezi agara (jesu li ovo pinnovi??)

Post Postao/la Poor noob »

faceOff je napisao/la: 08.01.2022, 14:17 Je li ti plitak ekspres lonac pa koristiš manje tegle?
Faceoff moze jedno pitanje za tebe, cita san ti dnevnik, u vezi LC je…
Zbog cega je bitno da lc bude prozirna? Neki dan kad san radija agar napravija san i Lc od ekstrakta jecmenog slada (tekuceg), stavija san cca 7g na 150ml i boje mu je tamni bordo, je li to problem? Da ga bacam i pravim od meda i dekstroze ili da ipak provam ubacit komadic agra unutra?

Btw ono sa koh samui ti je top ispalo, svaka cast 👌
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 389
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 182 puta
 pohvaljen: 243 puta

Re: Pomoc u vezi agara (jesu li ovo pinnovi??)

Post Postao/la faceOff »

Probaj, nemaš šta izgubiti

Ne znam ništa o tekućem sladu. Koristim u prahu za pivo.. On ima jednu mjeru - EBC. Što veći broj, to je tamnije pivo, a u našem slučaju LC. Može poslužiti i tamni, ali nezgodnije je uočiti eventualne kontaminacije. Bakterijske prije svega. Ako je inače bistar LC, kad se zamuti siguran si da je za bacit. Uglavnom što niži EBC to bolje

Još nešto... kad se pretjera sa sterilizacijom, dolazi do karmelizacije šećera. I to zatamnjije i zamućuje tekućinu
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
Poor noob
rank3
Postovi: 55
Pridružen/a: 07.12.2021, 20:36
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 22 puta

Re: Pomoc u vezi agara (jesu li ovo pinnovi??)

Post Postao/la Poor noob »

Pozz ekipa, opet pitanje 😂
U tipa 2 od 10 agara san ubacija pripolovljeni pin, prosla su 3 dana i u 2 tegle opet iman rast u vis, sta da ja radin s te 2 sta bas zele narast? Oce se tako ponasat i u zitu? Evo par slikica da vidite o cemu se radi…

media/images3/1641979633.jpg
Znaci ovo je otislo 2.5 cm u zrak, ja nezz koji in je vrag 😂

Evo i par slikica da vidite kako ostalo napreduje, 3 dana od transfera, ja osobno prezadovoljan 🤗

media/images3/1641999547.jpg
media/images3/1642018705.jpg
media/images3/1641948699.jpg

media/images3/1642019176.jpg

Od 10ak posudica, u nijednoj jos nema contama na vidiku, ti sterilni uvjeti su mi bili stress al izgleda da san ih savlada. Posude oznacene s C su iz prethodno kontaminirane posudice, izgleda da san uspija izolirat samo micelij, tegla sa razi je B+, ostatak
Agara nakon odradjenih transfera, agar u zito takodjer ubacen prije 3 dana… situacija mi zasad pari toliko dobra da me muci jedino to sta cu kroz par dana morat pripremit jedno 10 tegli zita, krcat san agarima hahaha
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Pomoc u vezi agara (jesu li ovo pinnovi??)

Post Postao/la kale.kikor »

poor noob, vidim da ti lepo ide, povrh svega mislim da ti je genetika predobra.
Sad vidim da koristimo iste cinijice za ovu svrhu, ja sam kupovao 50 komada u pakovanju za oko 3 e u Metrou
Interesuje me kako sterilises te posudice i agar?
Jel skuvas agar, naspes u posude, pa tek onda na sterilizaciju ili kako?
Ja radim ''no pour''. umutim gar, prespem u cinije, ne zatvorim ih do kraja jer ne busim rupe, obmotam ih folijom i na sterilisanje
E sad posle sterilizacije, kada inokuliram, cela unutrsnjost posude je prekrivena kapljicama(mokro do jaja) valjda zbog kondenza sta znam, ali mi se to ne svidja a ne znam kako da resim
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Odgovori