Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 506
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 198 puta
 pohvaljen: 237 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la huana.meri »

probajte samo, probajte, zamisliti koliko je trajalo stvaranje i peglanje nekih od nama najkorisnijih formi života...
da pomognem, prvi i najbolji genetičar i mol biolog na našem planetu je bio Enki, Enlilov brat, nakon čijeg sranja, karanja Eve, smo nastali svi mi ovako kako sada izgledamo, do Adama se nije baš pisalo o tome kako je i ko šta radio...onda Adam roka skoro 900 godina, najviše šljaka na okolini našoj, prvih 100 mislim, pa onda dobiva i ženu...u toj liniji preko Metuzalema do Noe, su sve najbolji genetičari ikad rođeni...toliko dobri da je Enki zaratio s bratom Enlilom i povjerio svoj projekt direktno toj liniji...
ta linija je po naputku Enkija i preživila potop, spasila osnovne životne oblike da neidemo u nazad milion godina...
Bilo je kasnije još par peglanja, posljednje kao sa Isusom ko vjeruje...meni baš on nesjeda u spiku jer nisam baš prošao novi zavjet, no kad dodje vrijeme možda bude i logos radio...

Do onda, omiljeni su mi starozavjetni "uzgajači", Adam, Abraham, Noa, Enoch...Mojsija isto volim, ali taj je pak bio dobar za ratovanja, taktike, osvajanja, genocide...

Jako dugo traje fina selekcija, i dan danas traje, i svako od nas sudjeluje u njoj, što smo moderniji i tehnološki napredniji, to su šanse veće da jedinka pokrene sranje nekako...
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
Avatar
long_pipe_magician
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 06.01.2014, 11:38
Ima zahvala: 74 puta
 pohvaljen: 30 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la long_pipe_magician »

storm.raver je napisao/la: 24.02.2022, 14:08 Postoje funkcionalne mutacije to je tačno ali klonirati deformitet gljivu samo radi "the fuck of it" nisam siguran koliko je poželjno. Jer postoje i nefunkcionalne mutacije. U suštini bilo bi mi opravdano ukoliko ima visoku razinu psilocibina, ali očigledno u ovom slučaju nije imala. OK, gljive nisu sentijentni organizmi i nemaju baš nikakvu svest do biološku, tako da nije big deal. Ako nam neki trejt odgovara selektovaćemo, drugi ćemo igrnorisati, problem je sa organizmima kao što su više životinje.
Ma da kloniraš i najspiganiju, ako ti to želiš onda je to poželjno.
storm.raver je napisao/la: 24.02.2022, 14:08 Mislim i da je psihopatija funkcionalna mutacija i legitimna u očima prirode, ali opet kao društvo osuđujemo takvo ponašanje. Ubijanje muža zatim seciranje njegove dece zatim silovanje njegove žene da ponovo zatrudni i slična sranja su sasvim ok ako se priroda pita, ali postoji i emergentna stvarnost po kojoj je to ponašanje loše.
Ne znam definiciju emergentne stvarnosti no znam da je kreacija ljudskog uma. Stoga, po kreaciji ljudskog uma psihopatija nije normalna. Ali je prirodna pojava i da ljudi igraju po nekim drugim pravilima ona bi možda bila i poželjna.
storm.raver je napisao/la: 24.02.2022, 14:08 Hoću reći ne možemo biti licemerni i jedan biološki kod i delanje odrediti kao beskorisno, a drugo kao "korisno čoveku". Sa jedne strane osuđivati nekoga ko nema empatiju pa ubije drugog čoveka da uzme njegov hleb, a sa druge uzgajati ljudske klonove i slati ih na rizične misije ili gajiti ljudske organe u svinji i to pravdati. Znači ili je sve dozvoljeno ili ništa.
Pa ustvari možemo. I to i radimo. Ne mi. Već oni koji mogu. Kućni ljubimci, krave, svinje, svuda tražimo svojstva koja nam odgovaraju i koja ćemo prenositi dalje. Danas već možeš izabrati boju očiju ili boju kose svojih potomaka, možeš videjti predispozicije za određene bolesti pa se možeš riješiti takvog ploda. Ljudski moral je isto emergentna pojava. On se mjenja tokom godina. Nailazi na osudu, pa se opet vraća.
storm.raver je napisao/la: 24.02.2022, 14:08 Argument sa druge strane je konzumiranje mesa, ne znam da li iko može bilo šta reći o genetskom inženjeringu a istovremeno jesti meso, jer bukvalno uništava i ubija niži organizam (uglavnom sentijentni) da bi ga pojeo. Moguće je zamisliti da negde u deep spejsu postoji svest ili inteligencija viša od naše što bi značilo da nas neko gleda kao bakterije, i samim tim da nas koristi kao hranu ili kao medicinsku podlogu za eksperimentisanje. Recimo da gaje organe u nama.

Teško je živeti u svetu bez apsoluta...
Ljudi su jeli ljudi kad su bili prisiljeni na to. Sila ne pita. U takvome svjetu altrusiti ne opstaju.
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 436
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 278 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la storm.raver »

Jako interesantan diskurs, drago mi je da se priča o ovim temama.
long_pipe_magician je napisao/la: 24.02.2022, 18:38 Ma da kloniraš i najspiganiju, ako ti to želiš onda je to poželjno.
Slažem se, sa gljivama i raznim nižim bićima ne vidim problem, ali kad su viša bića u pitanju gde je kompleksnost neuronske mreže na tom nivou da postoji visok nivo samosvesti i mogućnost osećanja je velika, onda vidim problem.
U tvom konkretno slučaju ne vidim ništa loše, meni lično ne znači ništa da kloniram takve genetike niti to radim, ali ne mogu da osuđujem nekog ko tako nešto radi. Uostalom, nisi ti ni stvorio deformitet, samo si klonirao zajeb majke prirode. S obzirom da taj deformitet kao primitivna mreža hifa ništa ne oseća do najbazalnijih bioloških impusla, ne bih mogao osuditi takve eksperimente sa etičke tačke gledišta.
long_pipe_magician je napisao/la: 24.02.2022, 18:38 Ne znam definiciju emergentne stvarnosti no znam da je kreacija ljudskog uma. Stoga, po kreaciji ljudskog uma psihopatija nije normalna. Ali je prirodna pojava i da ljudi igraju po nekim drugim pravilima ona bi možda bila i poželjna.
Psihopatija nije "normalna" samo zbog male statističke distribucije, jer većina ljudi poseduje empatiju. Htedoh reći, logički paradoks mi je osuđivanje psihopatskog ponašanja a istovremeno pravdanje kloniranja ljudi radi organa. Ili kao civilizacija živimo po pravilima, ili ne živimo po pravilima. Ili ubijamo jedni druge iz sebičnih razloga i kloniramo radi organa, ili to ne radimo. Ako smo usvojili generalni moral kao nešto što statistička većina smatra za ispravno, bez obzira koliko to fleksibilno bilo, onda moramo povući liniju na sličnim mestima i po sličnim principima.
Bez obzira što je moral emergentna pojava i kao takav jako fleksibilan, statistički gledano moramo gledati da se držimo kursa civilizacijskih vrednosti kreiranih na osnovu empatijskog doživljaja većine.
long_pipe_magician je napisao/la: 24.02.2022, 18:38 Ljudi su jeli ljudi kad su bili prisiljeni na to. Sila ne pita. U takvome svjetu altrusiti ne opstaju.
Jesu, ali nisu jeli svoje majke, braću i dobre prijatelje, ne verujem da bi ni ti, pa makar ti život bio ugrožen. Siguran sam da nas ima koji bi se pre ubili nego tako nešto radili, a u krajnjoj liniji treba posle živeti sa tim.

Čak i ako se tebi ne sviđa to što većina smatra za neku moralnu realnost, ona će ipak biti tu, i osuda će uvek biti. Jer treba reći da priroda to "radi" spontano, dnk mutira i nastaju pizdarije. A da li bi čovek svesno trebao praviti i održavati pizdarije u životu ? Mislim ipak da ne treba, odnosno te stvari raditi samo do izvesnih granica.

Ja se lično trudim sinhronizovati moral sa empatijom. Dobio sam sad ideju da pokrenem novu temu o moralu, možda će biti pametnih stvari da se kaže od strane kolektiva...
:mushroom: learning things :mushroom:
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la kale.kikor »

Citao sam na srumeriju kako kapice pecuraka mogu da popucaju od premalo vlage ili od promaje(previse FAE-a,sto doprinosi opet padu vlaznosti)
Imam ovaj problem na kapicama ali nekako sumnjam da je manjak vlage jer bi sledeca faza povecavanja iste bilo potapanje kolaca u vodu(merac vlaznosti pokazuje 99% i kad je manje vode nego sto je inace, tkd ne verujem da je u tome problem.
Inace pecurke(kojima puca ''veo'' kad porastu do 3,4 cm uz to sto su im kapice naprsle) rastu na, koliko vidim kontaminiranom supstratu, na navisljim delovima kolonizovanog supstrata se nazire zelena boja(slike u mom dnevniku) i ceo sfcg smrdi, podseca na urin.
Jasno je da su ovi problemi prouzrokovani kontaminacijom, ali sta moze jos da utice na male plodove i pucanje kapica?
Takodje me interesuje da li ovakve pecurke mogu biti stetne po zdravlje?( opet, recicete nikako da ih ne jedem, ali i u prirodi bleje te bakterije i druge pizdarije, nemogu da crknem)
Koj god odgovor bio, sakupio sam 20 g svezih raspalih,mizernih pecurkica, a kako u proteklih skoro godinu dana nisam uspeo nista drugo da uzgojim osim ovog smeca,verujem da cu se i ja uskoro pocastiti psilocibinom, msm kolikog god bile nenormalne, i ove moje gljivice ga sadrze, zar ne?
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la kale.kikor »

upravo sam zapasio na 2 pecurkice narandzastu kapljicu na ivici kapice?
Ovakve kapljice sam primetio i ubrzo nakon sto sam kolac stavio na plodonosenje( bilo je par kapljica od narandzaste do zute boje)
Sta bi ovo moglo da bude?

Edit:
malo sam proguglao i video da je ovo metabolit,sta god to bilo
Koliko sam shvatio nije kontaminacija il nekakvo sranje, ali nigde nisam nasao da izlazi direktno iz ploda, bukvalno ni jedna slika,
svugde su metaboliti na micelijumu..
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 436
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 278 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la storm.raver »

kale.kikor je napisao/la: 27.02.2022, 19:53
kale ako ćeš mene da slušaš, rekao bih ti da ne jedeš pečurke iz kontaminiranog supstrata. To ti je recept za trovanje hranom. Nije jednom da sam čitao da su ljudi jeli takve pečurke i posle bacali peglu i imali stomačnih problema. Pečurke dosta dobro apsorbuju razna sranja jer su 90% voda. Tako da čak ako ih i prokuvaš, ubićeš bakterije, ali ostaje gomila hemijskih toksina koji su nastali životom tih buđi i bakterija. Pitanje koliko je micelijum dobro formirao alkaloide u takvim toksičnim uslovima. Moguće da psilocibina i nema dovoljno da te uradi. Neće te ubiti ako ih pojedeš, ali to ti je onaj nivo kad se dzanki ubode horsom a u njemu 1% horsa samo da bi dobio neki high.
Mislim da je uspeh što si izvukao bar neke pečurke ali bolje da preskočiš konzumiranje.

Što se tiče kapa one menjaju boju i pucaju kad je vlaga mala, to je normalno. A kapljice moguće da su metaboliti, samo ne znam da li su metaboliti bakterija ili micelijuma.
:mushroom: learning things :mushroom:
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la kale.kikor »

Citam sad Redin post iz 2011. vezan za donaciju za Majku, kaze ''mozete udeliti poneki bitkojin'' kada je vredeo ispod jednog dolara naspram sadasnjeg koj vredi 50 000 puta vise lol
A da, ovo su last minut pitanja... Paa, kako ste danas?
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1248
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 553 puta
 pohvaljen: 461 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la AFX »

kale.kikor je napisao/la: 02.03.2022, 16:50 A da, ovo su last minut pitanja... Paa, kako ste danas?
Debelo..kao i jučer :D
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la kale.kikor »

kako sam poslednje spore sa kupovnog printa iskoristio za prosli grow, ima li smisla da napravim svoj?
Nastavio bi sa gajenjem gljiva, a kako mi se agar jako lose pokazao, mislio sam da sledeci put staklenke inokuliram spricem sa sporama.
Mozda bi bilo najbolje da izolujem genetiku na agru, ali kako do sad najobicniji transferi agar na agar nisu uspevali, svake sledece sterilne radnje se plasim da nece uspeti, jer i nece.
Da li je moguce da se napravi cist print koj bi kasnije iskoristio za spric, uz to da naravno nemam nikakve hepa filtere i da je vazduh gde rastu pecurke kontaminiran.
Razmisljao sam, mozda da uzmem pecurku kojoj samo sto nije pukla ona opna(veo), pa da je pod SAB-om skinem i samo kapicu stavim na sterilnu alu foliju i sve tako ubacim u sterilnu posudicu sa poklopcem koju inace koristim za agar.
Iako sam uspeo da uzgojim po koju pecurku i zahvalan sam na tome, mislim da me je samo sreca posluzila ovaj put, krenuo sam sa brf kolacima koji su zavrsili u bulku, da bi se ubudjali, bili operisani i nekako doneli plod.
Tako mi sve to izgleda tesko i jebeno da se uspe, da imam osecaj da je ovo poslednji put da berem pecurke mojom rukom uzgojene.
Pitanje je kako napraviti cist prin. :)
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Avatar
Deda
rank3
Postovi: 53
Pridružen/a: 27.02.2018, 17:59
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 14 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Deda »

long_pipe_magician je napisao/la: 24.02.2022, 11:10
Deda je napisao/la: 23.02.2022, 22:04
long_pipe_magician je napisao/la: 23.02.2022, 21:08 Treba onda neki šešir na avatar. Radje ti meni na pitanje odgovori
Pa ima sesir :ymparty: :-o
Sory ja sam vidio post samo na zadnjoj stranici a svejedno ti ne mogu odgovoriti jer nemam pojma,nadam se da nije temperatura kriva posto je moj prvi grow susen na identicnoj temperaturi,sranje od dehidratora ima samo on off tako da je i meni islo na 70 ako ne i vise,ali jos cekaju konzumaciju pa nemam pojma rade li
Malo sam istraživao, nije do dehidratora/temperature. Vjerojatno je slaba genetika u deformiranom klonu pa je čitava ta kolonija slaba. Vidit ćemo drugi flush + imam i drugu koloniju, malo boljeg klona ovoga puta za usporedbu.
Da rijesimo i ovu dilemu,definitivno temperatura ne ubija potentnost gljiva,barem ne ona do 72-73C.Znaci suseno 10ak sati i vakumirano odmah nakon hladjenja.Svjedocanstvo iz prve ruke,sve ostalo je povijest :ymparty:
Odgovori