Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

314 je napisao/la: 6500 K, mislim da si hypno jednu nulu peviše stisnul :)
Ups! :D
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la luther7hrol »

Micelijum ekvadorki koje sam uzgojio na kukuruzu mi je gotov i spreman za vađenje iz tegli i prebacivanje u posude. Imam dvije tegle kukuruza sa spremnim micelijem.
Želim pripremiti mješavinu kokosa i vermikulita u omjeru 50:50.
Slijedio sam Hypnov guide za pripremu kokosa i Redin guide za pripremu casinga kokos-verm 50:50, i pokušavao napraviti nekakvu sintezu i pripremiti miks pošto ne radim casing.
Imam problem sa pretvaranjem litara u kile i tako dalje, a i nemam vagu.
Imam cigle kokosa od 9 L, nisam siguran koliko teže ali po mojoj slobodnoj procjeni više od pola kila. Uzeo sam polovicu te cigle (otprilike 5 litara) i namočio je u 1.5 litara vode koliko sam izračunao da bi trebalo ići obzirom na količinu kokosa, vodu sam zagrijao na otprilike 80'C i ubacio ciglu unutra, no ona je za nekoliko sekundi popila svu vodu, neki
dijelovi se nisu skroz razbili i sve je pomalo suho pa se pitam trebam li dolivati još vode da se dobro namoči sav treset ili što?

Trebam dodati pet litara vermikulita, namočiti ga i pomiješati sa ovom smjesom? Mala pomoć bila bi dobrodošla, pošto sam gljivni djevac još uvijek i ovo mi je prvi put pa budite nježni :-)
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la mr. gljiva »

Neznam čemu komplikacije litre-kile,ali ja bi na tvom mjestu napravio ovako.
Kokosu dodaš vode da se fino namoči, ne da se pretvori u kaljužu,ali da ima na dnu recimo 1-2cm vode. To radi u nekoj posudi jer ćeš ga moći i promješati da se sve ravnomjerno namoči. Nakon toga ga ja stavim u nekakvo cjedilo i ostavim 12ak sati da se ocijedi. Prije sam ga stiskao rukom,ali sam poslije skužio da bude presuh. Ako se slobodno ocijedi imat će retencijski kapacitet (tako ga ja zovem,na stranim forumima je termin field capacity), znači bit će potpuno natopljen vodom,ali ta voda neće curiti ako ga uzeš u šaku. Tako natopljenom kokosu dodajem vermikulit koji se isto napio vode,ali njemu višak vode maknem laganim stiskanjem u šaci jer je ionako funkcija verma u toj kombinaciji dati rahlost/prozračnost miksu.

Osobno na jednu teglu od 720ml zrnja stavio bi jednu ipo do 2 tegle miksa kokosa i verma. Koliko sam skužio i žaba veli da može i više,ali ne radim sa posudama većim od litre pa neznam.
Nakon što si odredio i napunio potrebnu količinu u tegle (prilikom punjenja možeš laaagano stisnuti miks da se popune šupljine) tegle idu na pasterizaciju. Zagriješ vodu u nekom loncu do pojave mjehurića na dnu (znači da voda NE proključa) i ubaciš tegle unutra (meni budu 3/4 tegle uronjene u vodu, osiguram ih nekakvim teretom jer hoće plivati). To je otprilike 80-90 celzija i pustiš tako nek se tegle "mariniraju" sat vremena. Znao sam ih ostaviti i 2h, nije se ništa lošega dogodilo. Poklopac na teglama također probušiti i staviti malo vate ili micropora reda radi. I to bi trebalo biti to.

btw, možeš ti i verm odmah na početku staviti sa kokosom nek se namoči i poslije ocijedi,ali ja radim da mi je poslije lakše odrediti omjer. Nije to ništa ekstra posla. :)
a kad taj miks pomješaš sa zrnjem možeš slobodno i na površinu staviti 0.5cm mislim da nebi trebalo biti frke.
još nešto nije jasno ili? :D
skuliran do jajc :thumbsup:
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la luther7hrol »

Hvala, Gljivo ;-)
Tako sam i napravio. Dodao sam vode (i uspio napraviti kaljužu, ipak), uvalio sam
podjednaku količinu verma isto u vodu, kokos stavljam na cijeđenje i sutra radim mix.
Jedino mi nije dokraja jasna ova stvar s mariniranjem. Znači, mogu preskočiti onaj korak
iz dGajda koji opisuje sterilizaciju vermikulita? Samo stavljam mix verma/kokosa na kolo, u vodu koju sam zagrijao na 80'C, smanjujem vatru i ostavljam na toj laganoj vatri satak vremena. Zatim kad se sve to skroooz ohladi, stavljam kukuruz/mycu i sloj po sloj mixa, sloj myce, onda završni sloj kokonat fajbr debljine pola centimetra, nataknem izbužanu foliju na strop i gledam s ljubavlju? :lovee: :mushh: , jesam sve dobro pokopčao ili mi fali daska ili dvije? ;-)
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la mr. gljiva »

mariniraju-pasteriziraju :D
znači kad ugriješ vodu, ugasiš plin/struju i pustiš da se zajedno sa teglama hladi. Radim tako jer nemam termometar kojeg bi po pravilu trebalo zabiti u jednu od tegli i pratiti da je temp 65-70 celzija. U međuvemenu ako procjeniš da će se temp sustiti ispod 60 opet kratko upališ i zagriješ je, znači po potrebi :)
Ne moraš ništa sterilizirat kad pasteriziraš.
skuliran do jajc :thumbsup:
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la luther7hrol »

Aha, a tih sat vremena prije konačnog gašenja vatre mi je cilj da temp što više bude u tom rangu - oko 80'C. Znači ako je moguće ložiti na toj temperaturi tijekom tih sat vremena, onako da voda malo kao vrije, ali u biti ne zavrije (nemam adekvatan termometar)? :eeek: :-?

EDIT: Done! Nije bilo teško, jedino je bilo smjese posvuda, ali sve OK. Tegle će prenoćiti u loncu a sutra udomiti svoje prve shroomse :-))
Stavljam pola centimetra "gljivne paštete", pa onda pola centimetra ovog blata, pa opet sve tako do vrha, jel to OK? ;)
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la mr. gljiva »

a kaj da ti velim, buš videl :D samo guraj dalje :ymdevil:
skuliran do jajc :thumbsup:
Avatar
oseloth
rank13
Postovi: 585
Pridružen/a: 19.07.2011, 00:31
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 64 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la oseloth »

Samo bek ne bude sve previpe mokro. Kokoa hoće navući plijesan kad je mokar.
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la luther7hrol »

Iscijedio sam smjesu onako nekoliko puta šakama tako da je samo malo vlažno ostalo ali generalno ustvari suho. To sam sve potrpao u tri tegle, pasterizirao i sada idem praviti kolače ;-)

BTW ima li kakve veze ako se ništa ne cijedi niti kapa kad stisnem mješavinu? Ja sam iscijedio šakama sve što se iscijediti da, jer sam shvatio da ne smije previše kapati.
Da ipak vlažim malo kokos/verm miks po stavljanju slojeva s prsalicom?
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la mr. gljiva »

a neznam kak si uspio pročitati da istisneš rukom vodu iz kokosa? rekao sam ostaviti u nekom cjedilu 12h da višak vode SAM izađe iz njega. kad bi ga takvog uzeo u šaku (bez stiskanja ikakvog) on bi bio poprilično natopljen vodom,ali se ništa nebi cjedilo iz njega.
i ovo će micelij bez problema kolonizirat,ali ne očekuj neki prebogati 1. flush.
izgleda treba posebno napisati guide pasterizacije kokosa popraćen sa milijun slika inače se ne skuži poanta :p
skuliran do jajc :thumbsup:
Odgovori