Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
talking head
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 07.05.2011, 20:42
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la talking head »

SOS! SOS! SOS!

Ovako, danas sam primjetio prve pinove na povrsini, njih tocno cetiri, 10 dana nakon stavljanja na luftanje. Radi se o koloniziranoj razi kejsanoj vermikulitom. Medjutim, dignuo ja posudu i vidio jos vise, oko barem 10 malih pinova koji rastu ispod povrsine! slika

Anyway, netko od starjesina je rekao da svjetlo nema veze s tim, sjecams e da sam procitao, pa tako i ja nisam bas obracao pozornost koliko dnevnog svjetla ulazi kroz prozor, no na vrhu terarija je uvijek bila lampa, i cini mi se da malo jace osvjetljava od dnevnog svjetla. Ne znam koliko kelvina ili cega vec je temp. svjetla, ali neonska je i bijela do plavkasta, pa sam zakljucio da je ok. Pustim ju da radi oko 10 sati dnevno. Sto mi je ciniti?!

Sve sto sam do sada napravio je slika

Evo fotke:

povrsina kejsinga s jednim pinom (malo je van fokusa)
http://imageshack.us/photo/my-images/830/26176695.jpg/

posudica sa strane, s pinovima ispod povrsine
http://imageshack.us/photo/my-images/10/10400641.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/855/67642796.jpg/

moj setup
http://imageshack.us/photo/my-images/21/72643388.jpg/

Vlaga je oko 85% (mjerena 15 cm iznad povrsine perlita), luftam 5-6 puta dnevno (zamahnem par puta s poklopcem) i mistam 1 puta dnevno. Ovo pokraj posudica sa razi su kejkovi s brasnom (pokusavam dvije metode istovremeno). kontejner je prepolovljen na pola sa stiroporom jer mi ne treba sav taj prostor, dosta ej velik i visok. Ali uzeo sam veci jer cu utrostruciti slijedeci grow. E da, imam 6 rupa oko 10-15 cm iznad povrsine perlita, malo manje od promjera malog prsta, sa onom sintetickom vatom.

Hvala na pomoci - ovo mi je prvi put i jos sam zelen, pa se ispricavam na glupim pitanjima.
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la dr.manijak »

To nema nikakve veze, providna ti je ta posuda i logicno je da ce i dole krenuti da rastu pecurke jer dobijaju svetla, to je sada slicna situacija kao sa kejkovima kada pecurke pocnu da rastu sa strane case pa onda vadis kejk.
Nije to nista cudno a i jake su gljive izvucice se neki deo na povrsinu.
Tako da dont worry be happy.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

Nema to veze sa svjetlom, da je posuda bilo koje dugine boje opet bi bilo pinova sa strane, zato jer između supstrata i stijenki ima prostora, što omogućuje dotok zraka. Zato ljudi često stavljaju najlonsku vreću između posude i supstrata, da to sve osane zaljepljeno zajedno.
I sa strane ti je veća vlaga pa se lakše i brže formiraju pinovi.
Al da, dospjet će ti do površine, da ih je baš masu, onda možeš izvadit iz posude, stavit na foliju i u terarij.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
talking head
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 07.05.2011, 20:42
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la talking head »

Uh, ok.

Jos samo jedno pitanje - jel mi setup ok ili da nesto modificiram? (opis i slika su na kraju mog proslog posta)

Brine me da imam premalo rupa... al opet, brine me da imam i premalo vlage... actually, sve me brine. :D Ja sam oduvijek bio pro-choice ali ipak ne zelim abortuse. ;)
Avatar
Wolfshade
rank4
Postovi: 130
Pridružen/a: 20.04.2010, 00:49
 pohvaljen: 2 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Wolfshade »

Ovako, pinovi su mi se pojavili pred jedno tjedan dana, ima ih stvarno poprilično međutim vrlo sporo rastu. Sad mi je problem da se gljive ne počnu otvarati još dok su ovako male pa da ne dobijem praktički ništa. Neznam šta je, vlagu imaju, 12 sati svjetla dnevno, prskam sa po 10ml vode svaki dan, luftam 5-6 puta dnevno minimalno, temperatura oko 24, debljina casinga 2 prsta. Jel moguće da je genetika u pitanju pošto sa ovim strainom (texas) sve ide usporeno u božju mater, trebalo mi je samo 2 ipo mjeseca da se koloniziraju tegle, pa onda 10 dana da pinaju, sad tjedan dana rastu nešto oće-neće, puka sam više sa ovim grow-om! :ohnoo:

slika

Inače zasad su veličine od 1-3cm, nisu abortirale jer primjećujem da rastu ali puno sporije nego što bi trebalo, dosad sam već trebao berbu imati. Neke ideje ili sugestije...? :sad:

Edit: evo bolja slika
Zadnja izmjena: Wolfshade, dana/u 26.05.2011, 19:40, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Malbasha
rank6
Postovi: 243
Pridružen/a: 21.03.2010, 23:49
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Malbasha »

a probaj malo vise luftat mozda ce ic brze iako je to dovoljno, jednostavno grow ti je doomed
moguce da ce se ubrzat nakon prvog flusha
Avatar
CAM
rank5
Postovi: 179
Pridružen/a: 21.03.2010, 10:43
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la CAM »

this will seem very silly .... hipno red bilo tko tko je odradio više growowa samo da mi objasni da li je čudno (meni je) da second flush budu gljive od fuckin 23-25 cm um masetini , dok iz prvog flusha su bile maje, sporadične????
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la dr.manijak »

NAravno da je normalno, meni gljive u svakom flesu budu vece i deblje nego u onom prvom.
Recimo u jednom flesu sam imao 50gljivica ukupno 50 grama a u drugom 10gljiva 150 grama.
To je normalno i to nikako ne bi trebalo da ti predstavlja problem vec srecu.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
CAM
rank5
Postovi: 179
Pridružen/a: 21.03.2010, 10:43
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la CAM »

nije nesreća dapače , ali tako debele i visoke duge gljive nikad nisam u životu vidio...(vi perverznjaci u pozadini zanemarite metaforiku teksta :ymdevil: )
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

Dva su glavna razloga za to.
Prvi je taj što do drugog flusha micelij ima više vremena za probavit supstrat i iskoristit hranjive tvari.
Drugi je u genetici, sojevi koji su brži, daju plodove ranije, uglavnom su manji.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Odgovori